Velkoobchod225 386 130

Servis a reklamace +420 2253 86 191

Blog

16.10.2013

Harman/Kardon BDT30

Blu-ray. Aktuálně nejlepší a nejslibnější nosič obrazových dat na trhu, který jako jeden z mála má rozumný výhled setrvat na něm ještě v horizontu roků bez výraznějších změn. I proto se vyplatí přihlížet ke kvalitám přehrávače i v těch dostupnějších kategoriích (ostatně, opravdu high endových blu-ray přehrávačů je co by na levici nešikovného tesaře spočítal).
Harman/Kardon BDT30
Společnost Harman/Kardon má ve svém portfoliu zástupce talentovaných Blu-ray přehrávačů na pomezí entry level a střední třídy (počítáme-li za základ komerční kousky s logy LG, SONY, Samsung a dalšími...). BDT30 je pohledný, rozumně naceněný a parametrově imponující Blu-ray přehrávač, který se nám dostal do ruky spolu s 3D televizi, takže jsme si ho mohli proklepnout opravdu důkladně.

Harman/Kardon BDT 30
Samotný přístroj neevokuje bůhví jakou třídu, alespoň ne na první pohled. Rozhodně zaujme nízkou stavbou, i když později zjistíte, že ta je vykoupena nutností použít větráček na zadní straně (čestně prohlašujeme, že jsme nikdy neslyšeli ani fouknutí, i když jsme zadržovali dech v nejtišších pasážích konverzačních dramat – větráček prostě nemusí být problémem vždy a všude; alespoň prvních pár let).

Harman/Kardon BDT 30
Jinak jde o veskrze standardní, jednoduše střižený a jednoduše provedený přehrávač – na polici, stojanu či skříňce vám zabere 44 x 35,2 x 6,6 cm (š x h x v), přičemž díky váze pouhých 3,7 kg ho můžete položit i na to nejkřehčí sklo – z tohoto údaje ale samozřejmě jednoznačně vyplývá i fakt, že dominujícím materiálem je tu plastik. Výrobce se ale snažil, takže na rozdíl od nejdostupnějších komerčních výrobků tady se ani lesklá přední část neupatlá (s trochou nadsázky) pouhým pohledem.

Harman/Kardon BDT 30
Čelo je velice vzhledově čisté – nerozpoznatelně zapuštěný displej s dvěma řádky nabízí dostatečně velké a skvěle čitelné fonty, miniaturní ovládací prvky pod ním jsou mechanicky odpovídající cenové třídě, ale stejně je patrně nikdy nepoužijete. Zajímavým, vizuální hodnotu zvyšujícím prvkem je spodní třetina panelu z broušeného hliníku, tuto část plochy zdobí jedině centrální logo výrobce. Zcela vpravo najdete USB konektor, pomocí něhož lze přehrávat hudbu i video, vlevo pak pod drobným typovým označením najdeme spínací tlačítko (resp. jde o Standby mód).

Harman/Kardon BDT 30
Samotná excentricky uložená mechanika je vcelku křehká, plastiková, ale pohybuje se velmi rychle a reaguje svižně. Snad jen pohyb dvířek je provázen poněkud zvýšeným hlukem s lehce umělohmotným nádechem. Samotné načítání uvnitř přístroje je ale bleskurychlé, byť stále ne zrovna tichoučké. Jakmile se ale disk usadí a načte, už je příkladné ticho.

Harman/Kardon BDT 30
Bočnice přístroje jsou kompletně perforované, on onen úzký profil prostě způsobuje nadměrné zahřívání, ať už se větráček snaží, seč může. Tím se dostáváme k zadní straně, kde pravé polovině dominují právě výřezy větráčku. Nalevo od něj najdeme všechny potřebné konektory, byť pouze a jen ve skromném množství (zvláště u HDMI to je maličko škoda). Máme tu 1x HDMI výstup, 1x LAN konektor (nejen) pro stahování dodatečného obsahu BD Live, jeden pár výstupních analogových RCA konektorů, jeden digitální koax, ale také třeba 1 video. Trochu škoda je nepřítomnosti optiky. Dále už najdeme jen spínací kolébku On / Off a malý napájecí konektor. Zapomeňte tedy na možnost integrovat BDT30 do inteligentních domů a bytů, nejsou zde ani jinde vcelku obvyklé 12 triggery nebo rovnou RS232.

Harman/Kardon BDT 30
Co se týká samotných schopností přehrávače, jsou velmi rozsáhlé. Detailně si je můžeme pročíst zde: http://www.vzdy.cz/harman-kardon-bdt30-black, ale jmenujeme ty nejzásadnější.
- podpora 3D
- podpora nejnovějších audio formátů: DTS-HD, Dolby True HD či Dolby Digital
- HDMI standardu 1.4a / 12bit DeepColor
- celkové harmonické zkreslení: pod 0,1%
- podpora přehrávání audio a video souborů z USB disků
- upsampling videa na 1080p

Harman/Kardon BDT 30
Blu-ray přehrávač od Harmanu jsme měli možnost zkoušet s FullHD televizorem Samsung, pro porovnání sloužil Pioneer BDP-LX71. Zvuk servíroval kromě NAD C370 ještě Denon PMA-2020AE a TEAC A-H01, kvalitu zvuku jsme zkoušeli i porovnáním přenosu přes D/A převodník ASUS Xonar Essence One MUSES a srovnáním s Denon DCD-2020AE. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Bowers&Wilkins AM-1 a trojicí reprosoustav Heco – Music Style 500, Victa Prime 502 a Victa Prime 302. Kabely dodaly firmy Eagle Cable, Monster Cable, QUAD, KrautWire a ProAc. Kvalitu napájení vylepšoval filtr Xindak XF-2000B.

Harman/Kardon BDT 30
Kvalitu video části jsme ocenili u výborně masterovaných filmů „Constantine" a Prometheus" ve speciálních Blu-ray edicích. Přestože BDT30 patří k cenovému (pod)průměru, na kvalitě obrazu to není nikterak znát, zvláště v kombinaci s moderními televizemi. I v základním nastavení se BDT30 vyznačuje velmi ostrým obrazem a působivým kontrastem. V podstatě se dá srovnat s naším referenčním Pioneer BDP-LX71, který však svého času patřil do citelně vybranější společnosti.

Bez zajímavosti není ani velmi solidní výkon v oblasti trojrozměrného obrazu. U proslulého 3D „Avatar" je obraz nádherně plynulý, s konturami objektů jako vytesanými. Ani v jediném okamžiku jsme nenarazili na situaci, která by nás odváděla od samotného filmového zážitku. Čistota, rychlost, vysoký kontrast, v základu snad maličko tlumenější barvy, to vše dělá z obrazového materiálu (doslova) plastický zážitek.

Harman/Kardon BDT 30
Velmi dobře si Harman poradí i se zvukovou složkou, třeba DVD disky nejnovější remasterované edice „Star Wars: epizody I – VI" jsou krásnou ukázkou dynamiky a energie. Nástroje jsou řízné, dobře čitelné a zvuk samotný hutný a plný efektů. Velmi pěkně funguje i převzorkování obrazu na FullHD rozlišení, byť nedosahuje výsledek takové ostrosti, jakou disponují novější formáty s plným rozlišením. V oblasti filmové reprodukce prostě Harman umí, kombinuje americkou pompu s evropskou precizností, ideálně v kombinaci s některou z moderních LED obrazovek pak umí nabídnout skutečně skvostný vizuální zážitek.

Krásná, měkká skladba „By the rivers dark" od Leonarda Cohena („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) vyzněla i z velmi dostupného přehrávače velmi rozumně. Hutný, dobře kontrolovaný, byť možná až trošku moc energický bas provází dobrá přehlednost napříč celým pásmem.

Harman/Kardon BDT 30
Velmi dobrá kontrola svědčí jakémukoliv žánru, byť občas můžete mít lehký pocit až přílišné snahy, jako například u „Malaguena" od Dua Favori z disku „Die perfekte Räumlichkeit" (2010 | Stereoplay). Dvě navzájem se doplňující akustické kytary sice více než dostatečně jiskří kovovými tóny, ale chybí jedná o Blu-ray, který „tak nějak" umí slušně přehrávat i audio disky.

Přesvědčivě „normální" je třeba i vokál v krásně nahrané „Besame Mucho" Waltera Pushniga a Laury Shamrock z výše zmíněného sampleru. Nepostrádá informace, nepostrádá pocit plynulosti, témbr je přirozený; snad jen opět scházející trocha uvolněnosti, určitý tlak, který se tak hodí při filmové reprodukci, ale ne tak úplně při relaxačním poslechu hudby, nám brání prohlásit zvuk za výjimečně dobrý. Přesto nutno říci, že kvalita reprodukce je vcelku srovnatelná s entry level přehrávači, produkovaných i audiofilskými značkami.

Harman/Kardon BDT 30
Nevelký, plochý, vizuálně vcelku nenápadný Harman/Kardon BDT30 nabízí podle známého rčení „hodně muziky za málo peněz". Svou cenou stále ještě patří do kategorie pro každého, přesto umí nabídnout skutečně skvělý vizuální, respektive komplexně filmový zážitek; podobnou úroveň byste ještě pár let nazad museli vyvážit třeba i trojnásobnou částkou. Přestože fyzické zpracování se vás nesnaží nějak ohromit, nenajdete v něm snad žádný problém – pokud se smíříte s tím, že mechanika si při načítání disků párkrát vrzne, budete i z provozních projevů naprosto nadšeni. Přehrávání je naprosto tiché, že přístroj má větráček zjistíte jen pohledem na zadní stranu a navíc je mechanika nesmírně rychlá při načítání libovolného formátu. Potěšující je i kvalita přehrávání zvuku – pokud hledáte základní univerzální přehrávač, pak jste ho dost možná právě našli...

C_LOADING_VIDEO