Velkoobchod225 386 130

Servis a reklamace +420 2253 86 191

Recenze

Kupujete kvalitní maso? A víte, jak ho vlastně poznat?

07.05.2021
Jako zákazníci musíme být neustále ve střehu. Kvalita některých potravin totiž není v našich obchodních řetězcích bůhvíjak valná. Typickým příkladem je třeba maso a masné výrobky. Problémem těchto výrobků může být dodatečně přidaná voda, nadměrné (a zbytečné) množství soli nebo látky, které nemají v mase co dělat (například rostlinná bílkovina, barviva, aromata apod.). Jak poznat opravdu kvalitní maso? Tady je pár tipů.

Hovězí musí pružit, vepřové pěkně vonět
U hovězího masa má na výslednou chuť vliv zejména jeho zrání. Čím déle hovězí zraje, tím je jeho chuť intenzivnější. Známkou dobré kvality masa je jeho tmavý okraj. Barva kvalitního hovězího by měla být intenzivně červená. Na řezu musí být maso lesklé a barva tuku bílá. Pokud je maso tmavé a suché, ale pěkně voní, znamená to, že je zralé a připravené k okamžitému použití. Balíček masa je dobré stlačit v ruce. Pokud se vrátí do své původní podoby, nákupu se nemusíte obávat.

Vepřové maso se vyznačuje rovnoměrným rozložením tuku a kvalitní vepřové je jemné a šťavnaté. Tuk je u kvalitních kusů bílý a kompaktní. Na řezu musí být toto maso hladké a lesklé. Při výběru konkrétních kousků volte ty, jejichž barva bude tmavě růžová. Pokud kupujete čerstvé (nikoli balené) kusy vepřového, nebojte se k němu přičichnout. Překvapit by vás měla příjemná a jemná vůně, která poukazuje na jeho dobré stáří a kvalitu.

Čerstvé drůbeží rozhodně není maso křehčené, které je plné vody se solí a polyfosfáty. Kvalitní drůbež má bledě růžovou nebo načervenalou barvu. Pokud se vám dostane do ruky kus, který má tmavou, tmavošedou, lehce nažloutlou, průsvitnou (je vidět maso pod kůží) nebo nazelenalou barvu, nákupu a následné konzumaci se vyvarujte. Čerstvé drůbeží maso je taky prakticky bez vůně. Pokud z masa vychází zápach nebo šťáva vytékající na tácek, svědčí to o jeho nevalné kvalitě a maso raději nekupujte.

Koupě je důležitá, skladování důležitější
Teď už víte, jak vybrat kvalitní a čerstvé vepřové, hovězí nebo drůbeží. Pokud ale po nákupu maso vhodným způsobem nezpracujete a dopustíte se chyb při jeho skladování, veškerá vaše snaha přišla při nákupu vniveč.

Pokud jste si z obchodu donesli balené maso, po příchodu domů ho pečlivě omyjte a nechte „nadýchat čerstvého vzduchu“. Pak ho můžete pomlet pomocí zmíněného mlýnku Zelmer, nakrájet k okamžitému zpracování nebo přebalit do čisté potravinářské folie, případně vakuovací dózy, a zamrazit.

Mražením se zpomalí proces zrání, a tak ho můžete nechat v mrazničce až tři měsíce. Pokud maso hodláte během následujících dnů zpracovat, myslete na to, že v chladničce musí být uložené odděleně od ostatních potravin a zpracovat ho musíte do dvou, maximálně čtyř dnů.

" class="more-information">více informací...

Recenzia JBL Reflect Mini NC: Dobrá voľba, ak chcete ANC a niečo na športovanie

06.05.2021
Pri týchto slúchadlách ide o akúsi klasiku s tým, že sú viac prispôsobené pri aktívnejšom pohybe. Na rozdiel od bežných slúchadiel majú v balení aretačné vložky, podobne ako pri modeli Flash X, ktoré pomáhajú držať slúchadlá v ušiach. Na výber sú tri veľkosti, rovnako tak aj tri veľkosti nadstavcov do ucha.

Tiež ukazuje stav nabitia každého slúchadla ako aj nabíjacej škatuľky. Využíva sa tu princíp, ktorý nájdete aj v pri iných slúchadlách a značkách. Stav nabíjacej škatuľky sa aktualizuje keď ju otvoríte a slúchadlá sú stále v nej. Pripojenie k smartfónu je takisto cez Google Fast Pair, teda stačí mať len zapnutý Bluetooth.

Slúchadlá majú odolnosť IPX7, teda sa dajú smelo používať v daždi a odolajú spoteniu. Zložením z ucha sa pozastaví hudba, no táto funkcia sa dá vypnúť, komu by to nevyhovovalo. Na jedno nabitie vydržia do 7 hodín bez ANC a o hodinu menej s aktívnym odhlučnením. Nabíjacia škatuľka ich do úplného stavu nabije dvakrát.

Kvalita zvuku je výborná, v tomto smere nerobíte žiadne kompromisy. Čistý zvuk plný detailov a basov si ešte vyladíte podľa seba cez spomínaný ekvalizér. Veľmi dobre hrajú, majú reflexné prvky a takisto ich nastavíte cez dotykové ovládanie, no môžete aj cez aplikáciu. Toto je dobrá voľba, ak chcete ANC a niečo na športovanie, no chcete oproti prvému testovanému modelu trochu ušetriť." class="more-information">více informací...

LEXON MINO+ je malý, ale šikovný. A dostane vás skvělým zvukem

05.05.2021
O designovce LEXON, která ve svých řadách už tradičně dává prostor hlavně mladým kreativcům, jste už asi slyšeli. Značka založená v roce 1991 je dnes už známá prakticky po celém světě.

Malé tělo, ale obrovské srdce
Tenhle mini repráček vás svým minimalistickým vzhledem zaujme hned na „první dobrou“. Všichni jsme si totiž už tak nějak zvykli na neforemné kostky nebo válcovité repráky, které spíše než designovou vychytávku připomínají plastovou PET lahev.

LEXON MINO+ naštěstí vybočuje z šedi a stereotypu konkurence. Přichází totiž s kompaktními a nesmírně elegantními rozměry, díky kterým si tohohle společníka můžete sbalit s sebou, ať už se na cesty vydáváte s dámskou kabelkou nebo crossbody taškou.

Velikost repráčku je pouhých 3,2×3,7 centimetrů, což z něj dělá malého, ale nesmírně spolehlivého a výkonného společníka do přírody, na dovolenou i domácí party. Designový reprák LEXON MINO+ je vyrobený z odolných hliníkových materiálů, které hravě zvládnou i běžné zacházení bez rukaviček.

Ohromující zvuk v elegantním provedení
Co je největším benefitem tohohle unikátního repráku? Nepochybně křišťálově čistý 3W zvuk, který si díky Bluetooth® technologii vychutnáte kdekoli. A protože jsme si u značky LEXON už tak nějak zvykli na netradiční vychytávky a vymazlené utilitky, ani u tohohle produktu nechybí možnost pořízení bezdrátových selfies nebo ovládání videí a přijímání hovorů stiskem pouhého jednoho tlačítka.

Hliníkový povrch je opatřený lesklou povrchovou úpravou a k dostání je v několika atraktivních barevných provedeních. Padne vám do oka vášnivá červená nebo dáte přednost luxusní zlaté, či nadčasové černé?

Lexon Mino+

A jak dlouho vám na jedno nabití bude tahle designová vychytávka dělat radost? V tomhle malém těle se nachází neuvěřitelně výkonná baterie, která zvládne bez přestávky streamovat hudbu z mobilu nebo tabletu celé tři hodiny. K opětovnému nabití stačí LEXONu MINO+ pouhá hodina na nabíječce.

A jeden tajný tip závěrem: Zajímá vás, jak si vychutnat maximální hudební zážitek z nepřetržitého poslouchání oblíbené skupiny nebo hudby bez toho, abyste se strachovali o výdrž baterie? Jednoduše umístěte Mino+ na bezdrátovou nabíjecí stanici a vychutnejte si oblíbenou hudbu bez omezení!" class="more-information">více informací...

Ešte lepšia párty?

04.05.2021
Séria Partybox od JBL príjemne dospieva. Zatiaľ čo na začiatku domáce párty reproduktory strhávali pozornosť najmä výkonom, prvý generačný nástupca rieši praktické nedostatky. A rieši ich dobre! JBL Partybox 310 je tu!

Pribudli kolieska a rúčka

JBL Partybox 310 je v porovnaní s predošlou generáciou približne o kilo a pol ťažší. Môže sa zdať, že to v tomto prípade nehrá rolu, no stále ide o riešenie, ktoré je aj prenosné. A preto pribudli kolieska, ktoré poznáme z väčšej „tisícky“. Dizajnéri sa tiež zamysleli nad ich pripevnením a výsledkom je, že zatiaľ čo pri väčšom Partyboxe môžete z času na čas zavadiť o statické nožičky, s modelom 310 sa manipuluje perfektne plynulo. Kolieska sú dostatočne veľké a zvládnu pohyb aj po menej rovných povrchoch. Napríklad po záhradnom trávniku. Na komforte pri presúvaní Partyboxu pridáva aj nová výsuvná rúčka. Ide o riešenie, ktoré poznáme z cestovných kufrov. Úprimne, v tomto momente si neviem predstaviť, akoby sa manipulácia s reproduktorom dala ešte vylepšiť. Ja som bol maximálne spokojný.

V JBL upratali vstupy a výstup
Zvyšok konštrukcie prešiel len kozmetickými zmenami a pár milimetrové rozdiely vo všetkých smeroch si všimnete jedine vtedy, ak ste predošlú generáciu vozili v kufri auta, kam sa vám reproduktor vošiel doslova o vlas. Skôr si všimnete poupratované vstupy a výstupy. Zatiaľ čo v predošlej generácii bolo od každého trochu, Partybox 310 ponúka dva ¼-palcové TS a dva 3,5-milimetrové jack porty. Tiež nechýba USB-A port. V JBL sa tak rozlúčili so stereo 2RCA vstupom, ktorý podľa mňa bude chýbať naozaj minimu používateľov. Zmenil sa aj výstup. V 300 to bol 2RCA, v 310 je to 3,5-milimetrový port pre jack konektor. Z môjho pohľadu výrobca konektivitu upravil presne na požiadavky cieľovej skupiny. USB port stále slúži aj na nabíjanie smartfónov či tabletov výkonom 2.1 A.

Poriadne hlučný
Pri pohľade na špecifikáciu si ihneď všimnete celkový výstupný výkon 240 W. Ten sa v porovnaní s predošlou generáciou v podstate zdvojnásobil. V staršom JBL Partybox 300 bol výkon RMS 120 W, až v max peaku ste sa vedeli dostať na 240 W. Teda nová generácia sa postará o poriadny hluk. Vďačiť zaň budete dvojici 176 mm wooferov a rovnako dvojici 65 mm tweeterov. Zvuk celkovo je poriadne dunivý, dynamický a príjemne popový. Ani pri hlasitosti blížiacej sa k maximu nestráca na kvalite. Môžete sa však spoľahnúť, že strácať budú susedia trpezlivosť a ubudne im aj z tolerancie, keď si doprajete výkon JBL Partybox 310 plnými dúškami.

JBL PartyBox 310

Nabije sa rýchlejšie a nevadí mu už ani voda
Možno trochu prekvapivo sa nezmenila batéria. Tá, rovnako ako pri predošlej generácii, vydrží na jedno nabitie do 18 hodín. Tento údaj je priamo od výrobcu a prirodzene ho ovplyvňuje celý rad faktorov. Zmenil sa však čas potrebný na plné nabitie batérie. Klesol pod 3,5 hodiny, čo je príjemná zmena. Bluetooth poskočil na verziu 5.1 a v špecifikácií Partybox 310 sa objavila odolnosť IPX4. Najmä certifikát odolnosti je výrazným posunom vpred, nakoľko u predošlej generácie absentoval úplne.

Už aj s apkou
JBL Partybox je, samozrejme, primárne o zábave, ktorú podporuje aj osvetlenie na prednom paneli reproduktora. V porovnaní s predošlou generáciou pribudli svetelné efekty, k dispozícii sú aj dynamické módy. Zásadnou novinkou je však aplikácia, ktorá doteraz tomuto produktovému radu chýbala a dnes sa už považuje za bežnú „výbavu“ akýchkoľvek reproduktorov či slúchadiel. Cez aplikáciu JBL Partybox môžete ovládať svetelnú šou, teda meniť spôsob svietenia a blikania, takisto prispôsobovať farby. V apke si svoje miesto našlo aj nastavenie zvukov tlačidiel dídžejského pultu alebo nastavenie ekvalizéra na karaoke mód. Partyboxy môžete medzi sebou prepájať, čím dostanete stereozvuk. Tu tiež pomôže aplikácia, ktorá v tomto prípade slúži na kontrolu, či je všetko spárované a zapojené.

JBL ponúka aj mikrofón
Spomenutý karaoke režim sa JBL rozhodlo podporiť mikrofónom JBL PBM100. Ten je navrhnutý špeciálne pre reproduktory JBL Partybox a jeho výhodou je, že nepotrebuje žiadne nastavenia. Stačí ho zapojiť do Partyboxu a môžete sa zabávať. Osobne ma milo prekvapilo, že mikrofón je síce ľahký, no zároveň dostatočne robustný, aby odolal prípadným pádom a nárazom. Predsa len, keď počas párty príde na rad karaoke, nie je to čas, keď sme bystrí ako počas dňa. Mikrofón má veľmi príjemnú cenu 39,90 €. Tí náročnejší môžu siahnuť po bezdrôtovej verzií, ktorá v balení ponúka hneď dva mikrofóny. Dajú sa samozrejme používať súčasne. Balenie bezdrôtových mikrofónov ponúka JBL za 99,00 €.

JBL PartyBox 310

Aktualizovať? Ak cestujete, áno!
JBL Partybox 310 nie je medzigeneračná revolúcia ani zásadný evolučný krok vpred. Nový model prirodzene a udržateľne dospieva, čo je dobre, pretože napreduje s istotou. JBL doplnilo to, čo kriticky chýbalo, teda apku, vylepšili mobilitu reproduktora a potvrdili, že ak hľadáte dobrý zvuk za rozumnú cenu, môžete sa na nich bez pochybností obrátiť. Podstatným krokom vpred je tiež nová odolnosť IXP4. Premýšľam, čo by som reproduktoru vytkol a úprimne priznávam, že mi ani nič nenapadá. Nie je dokonalý, je však najlepší, aký momentálne môže byť, a do karát mu hrá aj to, že je určený pre pomerne špecifickú cieľovú skupinu. Ak máte JBL Partybox 300 a pýtate sa, či sa oplatí aktualizácia, záleží na tom, ako veľmi s reproduktorom cestujete. Ak pravidelne, určite hneď meňte, ak ho máte doma staticky umiestnený, vyčkajte na model 320, ak príde. Aplikácia síce pridá na komforte, no dá sa bez nej v konečnom dôsledku žiť.

+ lepšia manipulácia vďaka kolieskam
+ vylepšená odolnosť
+ prívetivý dizajn
+ šikovná aplikácia
- nič podstatné" class="more-information">více informací...

Laica Filtr Fast Disk: Malý vzhledem, ale velký výkonem!

03.05.2021
O pitném režimu se hojně diskutuje už po desetiletí. Tou nejpřirozenější tekutinou pro naše tělo je ale obyčejná voda. A klidně ta kohoutková. Její kvalita se ale napříč republikou různí. Zatímco někde nám z kohoutků teče voda, která je svým složení podobná vodě kojenecké, jinde můžeme mít problém s jejím typickým chlorovým zápachem nebo nepříliš dobrou chutí. Jak to změnit? Odpovědí jsou filtrační konvice Laica, v jejichž srdci je ukryt inovativní filtr Fast Disk. Co všechno umí? Prozradíme?

Co všechno zvládnou filtry z konvic Laica?
Filtrační patrony (filtry) zbavují kohoutkovou vodu nadměrného množství chloru, který na mnoha místech v republice způsobuje typický zápach a nepříjemnou (pa)chuť kohoutkové vody. Kromě toho ale filtry redukují taky těžké kovy, vodní kámen, herbicidy a pesticidy nebo zbytky léčiv.

To vše samozřejmě při zachování minerálů a dalších látek, které naše tělo potřebuje. Voda z filtrační konvice Laica je tak ve finále mnohem chutnější a hodí se taky pro přípravu nápojů, polévek, omáček nebo dalších jídel.

Další benefity přefiltrované vody
Vodu zbavenou vodního kamene ale můžete používat i do varných konvic, kávovarů nebo žehliček. Jednoduše tak prodloužíte životnost spotřebičů a vyhnete se častější údržbě, která s tvrdou vodou neodmyslitelně souvisí.
Vodní kámen taky funguje jako výborný izolant a zabraňuje prostupu tepla ze spirály (topného tělesa) do vody. Tím se výrazně prodlužuje doba ohřevu a náklady potřebné na ohřev vody tak značně rostou!

Jak vlastě filtry Fast Disk fungují?
Součástí filtračních konvic a lahví Laica FLOW'N GO jsou filtry Fast Disk. Co je na nich tak unikátního? Zejména skutečnost, že tyhle filtrační patrony filtrují vodu pomocí postříbřeného přírodního aktivního uhlí.
To dokáže během několika mála minut snížit obsah chlóru v pitné vodě, takže je přefiltrovaná voda ve finále mnohem chutnější a bez nepříjemného zápachu.

Fast Disk filtry byly navrženy tak, aby zachovaly přirozeně se vyskytující minerály v kohoutkové vodě. Voda proto zůstává nejen chutná, ale také zdraví prospěšná a to bez nutnosti doplňování dalších minerálních látek.
Životnost filtru Fast Disk je buď 30 dní, nebo 120 litrů přefiltrované vody. O nutnosti výměně filtru vás bude navíc informovat inovativní aplikace pro chytré telefony Laica Home Wellness.

Do ní stačí naskenovat unikátní QR kód, který je součástí některých konvic a filtračních lahví Laica (u ostatních nastavíte výměnu filtru na mechanickém ukazateli) a o nic dalšího se nestarat. Aplikace vás sama upozorní, že je nejvyšší čas na výměnu starého filtru za nový.

" class="more-information">více informací...

Séria TUNE od JBL v roku 2021 dospela

29.04.2021
JBL sa tento rok vrátilo k dvojici uzavretých náušných slúchadiel z roku 2018, ktoré sú výrazné vo svojej TUNE sérii. JBL TUNE 500BT vyrástli na TUNE 510BT a JBL TUNE 600BTNC po troch rokoch dorástli na model TUNE 660BTNC. V čom sa zmenili a oplatí sa vymeniť 3 roky starý model za ten aktuálny z roku 2021?

Na popové skladby super!

Toľko zvuk podľa technickej špecifikácie. Zvuk z osobnej skúsenosti je presne taký ako má byť vzhľadom na cenovú kategóriu oboch modelov. Na telefonovanie, počúvanie podcastov alebo hudby k práci, či počas cestovania, slúchadla hrajú dobre. Ako už názov ladenia zvuku napovedá, sú tu výrazné basy, ktoré prekrývajú niektoré iné nedostatky. Na popové skladby ako napríklad Lauv – I Like Me Better, Ed Sheeran a Khalid – Beautiful People alebo Inna – Tu Manera, počúvaných na Spotify, je zvuk super. Opäť, ale zdôrazňujem, že ako príposluch k práci, na cestu v MHD a vzhľadom na cenovú kategóriu. Oba modely sú tiež dostatočne hlasné a kvalita zvuku netrpí, ani keď sa indikátorom hlasitosti dostanete na maximum.

S ANC alebo bez...
Aké sú teda rozdiely medzi TUNE 510BT a TUNE 660BTNC? Model s vyšším číselným označením má o pár gramov naviac pre väčšiu batériu a citlivejší mikrofón, čo však podľa mňa nikto z cieľovej skupiny ani nepostrehne. Zásadným rozdielom je tu aktívne potlačenie okolitých ruchov a možnosť pripojiť audio kábel. Obe charakteristiky má TUNE 660BTNC a obe chýbajú pri TUNE 510BT. A je to tak dobre. Výrobca tak jasne vymedzil rozdiely a vysvetlil aj rozdiel v cene. JBL TUNE 510BT stoja 49,90 €, JBL TUNE 660BTNC sú dvojnásobne drahšie, teda cena je 99,00 €.

JBL Tune 510BT

Doprajú vám súkromie
Náušná uzavretá konštrukcia v oboch modeloch izoluje okolité ruchy až prekvapivo dobre. Preto sa mi pri testovaní ANC v TUNE 660BTNC, bez zapnutej hudby, ťažko rozhodovalo, či a ako veľmi sa JBL podarilo túto technológiu vyladiť. Bez okolkov treba povedať, že pri cene 100 € určite nemôžete po zapnutí ANC očakávať, že vás slúchadlá uzavrú do zvukotesnej bubliny, z ktorej vás nevyruší ani výbuch kotlu. Pocit som mal ten, že ANC síce odviedlo nejakú prácu, no ak by ste chceli používať slúchadla v kancelárii pri práci, aby vás nerušili kolegovia a bez hudby, zrejme by bolo lepšie hľadať inde. Tu paradoxne hrá korona vírus JBL do karát, keďže sme aktuálne všetci aj tak na home office. Avšak, hneď ako som si zapol k práci hudbu, zvukové izolovanie od okolitého sveta výrazne stúplo a s ním aj moja spokojnosť. Konkrétny prípad: nevedel som, že za mnou prišla žena s dcérou do izby, a že žena na mňa rozprávala a dcéra usilovne bľabotala tých pár zvukov, ktoré sa jej darilo v ôsmych mesiacoch zo seba dostať. Hudbu som mal približne na 35 % možnej hlasitosti.

Luxusná výdrž batérie
Spomínal som rozdiel vo veľkosti batérie, čo je logické, keďže ANC má podstatný vplyv na jej výdrž. JBL TUNE 660BTNC, ktoré majú väčšiu batériu, podľa výrobcu vydržia na jedno nabitie so zapnutým ANC a Bluetooth 44 hodín, keď ANC vypnete mali by ste sa dostať na 55 hodín používania slúchadiel cez Bluetooth. Ak pripojíte slúchadla k zdroju hudby cez AUX a batériu budete využívať len na ANC, tak na jedno nabitie by ste mali vydržať 35 hodín. V praxi to vyzerá tak, že ak pripojíte TUNE 660BTNC k počítaču cez Bluetooth, máte zapnuté ANC, tak po nabíjacom kábli siahnete po približne 2 pracovných dňoch. JBL TUNE 510BT sľubuje výdrž na jedno nabitie 40 hodín. Ja som nabíjací kábel odpojil v pondelok ráno a potreboval som ho nasledujúci týždeň v stredu. Cez víkend som slúchadla nepoužíval. Oba modely majú plne nabitú batériu do dvoch hodín a rovnako oba modely môžete používať 2 hodiny už po 5 minútach nabíjania.

JBL Tune 510BT

Na viac zariadeniach súčasne
Vďaka Bluetooth 5.0 môžete mať TUNE 510BT aj TUNE 660BTNC pripojené na dvoch zariadeniach súčasne a nemusíte zdroj zvuku manuálne prepínať. Túto funkciu oceníte, napríklad, keď počúvate hudbu pri práci a zazvoní vám telefón. Zdroj zvuku sa automaticky prepne z počítača na smartfón a vďaka vstavaným mikrofónom vybavíte hovor. Slúchadlá sa potom zasa automaticky prepnú späť na počítač. Druhý scenár je, že počúvate hudbu na smartfóne, prídete domov a chcete pokračovať v počúvaní na počítači. V tomto prípade je automatické prepnutie podmienené tým, že hudbu na prvotnom zariadení vypnete. Slúchadlá rozpoznajú, že sa niečo deje a automaticky sa pripoja na zariadenie, kde hra hudba. Proces trvá 4 sekundy, čo znie ako pomerne dlhá doba, ale reálne tu chvíľu ticha ani nepostrehnete.

Bezproblémové telefonáty
Vzhľadom na aktuálnu pandémiu ma extrémne potešila kvalita zabudovaných mikrofónov. Ako na telefonovanie, tak na videohovory, posielanie hlasových správ, či audio poznámok sú doslova perfektné. Hlas chytajú dokonca, aj keď budete rozprávať pološeptom, vietor na balkóne nerobil mikrofónom zásadný problém.

JBL Tune 510BT

Nie je dôvod neaktualizovať
Na záver teda podstatná otázka. Oplatí sa vymeniť model z roku 2018 za ten aktuálny? Odpoveď je jednoznačne áno. Novší Bluetooth a funkcie, ktoré prináša, prirodzená amortizácia batérie po 2 rokoch používania, či medzigeneračné vylepšenie ANC, sú rozhodne silné argumenty v tejto cenovej kategórií. Ak máte s TUNE 660BTNC alebo TUNE 510BT prvý kontakt, tak rozhodne stoja za zváženie. Zbavia vás káblov, výdrž batérie je veľmi príjemná a automatické prepínanie medzi zariadeniami, či možnosť vybaviť hovor sú všetko plusové body. Ak ste naozaj náročný poslucháč, tak pri cene do 100 € vám určite zostane aj na model s „vymazleným“ zvukom, a slúchadlá TUNE vám budú šikovným pomocníkom pri práci a cestovaní.

JBL TUNE 510BT
+ JBL charakteristický zvuk
+ výdrž batérie
+ dobre nastavená cena
+ rýchlonabíjanie (5 minút + 2 hodiny)
- v danej cene nič podstatné

JBL TUNE 660BTNC
+ funkcie BT a NC v danej cenovej kategórii
+ dobre nastavená cena
+ sklápací mechanizmus
- čas ukáže" class="more-information">více informací...

JBL BAR 5.0 MULTIBEAM: Dostupné zvukové cunami

27.04.2021
Vlajkový model soundbaru JBL bar 9.1. s odnímateľnými efektovými satelitmi a podporou zvukového formátu Dolby Atmos som mal možnosť otestovať u nás v redakcii počas minulého roka a dopadol vynikajúco, presne tak, ako sa na topmodel zvučného výrobcu patrí. Dnes testujem dizajnovo veľmi podobný soundbar JBL BAR 5.0 MultiBeam, ktorý je však v kompaktnejšej veľkosti, nemá externý subwoofer, odnímateľné satelity, a predávať sa bude za 399 €, čiže za menej ako polovicu.

Množstvo technológií pod jednou strechou

Implementácia moderných technológií Airplay, Chromecast built-in a Alexa Multi-Room-Music umožňujú po nastavení pohodlné streamovanie hudby, ale tiež multiroomové prehrávanie vo viacerých miestnostiach vašej domácnosti. Podmienkou je samozrejme pripojenie reproduktora do domácej WiFi siete prostredníctvom aplikácie Google Home. Pokiaľ už máte vytvorený účet a aspoň základné zručnosti, zaberie vám to iba niekoľko minút. S podporou pripojenia na WiFi si môžete užívať aj množstvo ďalších vychytávok, ktoré sa dnes postupne udomácňujú vo všetkých moderných zariadeniach, a prirodzene neobišli ani testovaný soundbar. Ide napríklad o pokročilé hlasové ovládanie pomocou hlasových asistentov Alexa a Siri. S funkciou Ultra HD 4K Pass-through s Dolby Vision máte istotu, že váš soundbar podporuje jeden z najpokrokovejších formátov videozáznamu s vysokým dynamickým rozsahom HDR. Najjednoduchšou možnosťou naďalej ostáva klasické spárovanie cez bluetooth, ale touto alternatívou som sa – priznám sa – príliš nezaoberal. To, čím je však JBL BAR 5.0 MultiBeam výnimočný, je práve podpora zvukového formátu Dolby Atmos, ktorá je zatiaľ pri modeloch s porovnateľnými veľkostnými parametrami navyše bez podpory aktívneho subwoofera výnimočná, skôr ojedinelá.

JBL Bar 5.0 MultiBeam

Zvukové cunami
Dĺžka reproduktora iba niečo málo vyše 70 centimetrov je pomerne zavádzajúca a iba málo vypovedá o veľkosti a sile zvuku, ktorý dokáže soundbar vygenerovať. Možno azda parameter výkonu 5 x 50 wattov napovie, akou hudobnou silou sa bude k vám spod televízora prihovárať. Pripojený UHD 4K prehrávač OPPO UDP-205 mi pomohol kvalitne nakŕmiť jeho zvukový apetít, a teda zostal som ohromený. Samozrejme, nie je taký výkonný a dobrý ako vlajkový model JBL Bar 9.1 True Wireless Surround, ale miestami sa mu rovná. Pri priestoroch okolo 20 – 25 m2 je maximálne postačujúci a investovať dvojnásobnú cenu do topmodelu pokladám za úplne zbytočné. Štvorica pasívnych basových membrán a skutočne odolný kovový skelet umožňujú vyniknúť aj basovej zložke nízkeho frekvenčného pásma. Pri filmoch budete mať pocit, že reproduktoru musí pomáhať rozochvieť zvuk subwoofer dobre ukrytý niekde za sedačkou, ale ako píšem vyššie, nie je to tak a tento s prepáčením za výraz „krpec“ má jednoducho všetko pod kontrolou. Stredy pri dialógoch sú čisté a dobre zrozumiteľné aj bez absencie nočného režimu pri zníženej hlasitosti. V akčných scénach som bol obklopený zvukovým dejom a nechýbalo mi absolútne nič. Filmové efekty vo filmoch Ulička slávy alebo Terminátor Genesis s podporou Dolby Atmos som si miestami užíval so zatajeným dychom. Na otázku, prečo vyhadzovať tisícky eur za plnohodnotné domáce kino, keď mi takáto malá škatuľka dokáže urobiť doma takúto zvukovú parádu, sa mi iba veľmi ťažko hľadá uspokojivá odpoveď. Všetko sa prirodzene odvíja od veľkosti posluchového priestoru a soundbar je jednoducho navrhnutý do obývačiek s istým priestorovým obmedzením. Viacerí budete namietať, že dobre vyskladaná 5.1, prípadne 7.1 konfigurácia živená aj základným receiverom musí byť neporovnateľne lepšia. Áno, hádať sa nebudem, sám som si touto cestou prešiel, a ak hľadáte aj – povedzme – slušný stereo zvuk, určite sa vyberte touto cestou. Ja som však presvedčený, že model JBL BAR 5.0 MultiBeam prekvapí a uspokojí svojou zvukovou vyspelosťou nejedného soundbarového popierača.

JBL Bar 5.0 MultiBeam

HODNOTENIE
+ kompaktný dizajn
+ prekvapivo pohlcujúci priestorový zvuk
+ výborný pomer cena-výkon
- ocenil by som aplikáciu pre ovládanie a nastavenia" class="more-information">více informací...

Dvě mouchy jednou ranou: Lexon Oblio nabije telefon a při tom ho vydesinfikuje

25.04.2021
O značce Lexon jste asi už slyšeli. Pokud ne, pak jen okrajově zmíníme, že jde o unikátní lovebrand, který nemá ve světě obdoby. Nedávno oslavil 25 let na světovém trhu a v současnosti zpříjemňuje životy lidem ve více než padesáti zemích světa. V portfoliu značky se každý rok objeví asi osm desítek nových produktů. Jedním z nich je i sanitizér a nabíjecí stanice Lexon Oblio. Co všechno tahle vymazlená vychytávka zvládne? Čtěte dál a dozvíte se to!

Zvon, kalich, květina nebo praktická vychytávka?
Na první pohled vám bude Lexon Oblio pravděpodobně připomínat lecco – od rozkvetlého tulipánu, přes středověký kalich, až po zvon. Minimalistický design je tady ale použit zcela záměrně. Jakmile totiž tuhle praktickou vychytávku uvidíte, rozhodně upoutá vaši pozornost a vy budete nutně potřebovat zjistit, co všechno vlastně umí.

Ve skutečnosti jde o bezpečné místo pro váš mobilní telefon, které se stane neodmyslitelnou součástí pracovního koutku u vás doma nebo v kanceláři. Inovativní kombinace bezdrátové nabíječky a UV sterilizátoru se postará o to, aby měl váš mobil zase dostatek šťávy, a zároveň ho zbaví nežádoucích bakterií, virů a dalších nečistot.

Mimochodem – věděli jste, že právě na mobilních telefonech, bez kterých řada z nás nedá ani ránu, je asi 18x více virů a bakterií, než na záchodovém prkénku veřejné toalety? Přibližovat něco tak špinavého k ústům nebo obličeji si asi nepřeje nikdo z nás…

5 důvodů, proč Lexon Oblio potřebujete:
1. Minimalistický design, který upoutá na první pohled
2. Praktická vychytávka domů nebo do kanceláře
3. Nabíjí a sterilizuje: funkce 2 v 1
4. Už žádné dráty a kabely
5. Zařízení zbavuje mobily virů, bakterií i roztočů

Za 20 min bez virů, za tři hodiny plně nabitý
A přesně pro tyhle účely je tady zmíněný pomocník Lexon Oblio. Tato 10W bezdrátová nabíjecí stanice s vestavěným UV dezinfekčním prostředkem nejen, že telefon během tří hodin nabije, ale taky ho vyčistí díky ultrafialovému světlu. Sterilizátor je kompatibilní se smartphony s podporou bezdrátového nabíjení podle standardu Qi o velikosti maximálně do šířky 8,3 cm a tloušťky 1,05 cm. O tom, že je smarthpone nabitý a čistý informuje LED světlo.

Zařízení, které v našem e-shopu pořídíte ve zlaté, tmavě modré a černé barvě, je schopno zničit až 99,9 % bakterií (a to včetně viru H1N1), už do dvaceti minut! A šanci kromě virů a bakterií nebudou mít ani plísně nebo roztoči a další nezvaní návštěvníci. Pro maximální účinek je dobré telefon během nabíjení otočit o 360°." class="more-information">více informací...

Naozaj pre vytrvalých

22.04.2021
Druhá generácia slúchadiel Endurance Peak od JBL nepodľahla módnym trendom. Konštrukcia je stále stavaná do extrémnejších podmienok, no je tu nová generácia Bluetooth a zlepšila sa výdrž batérie.

Zvládnu aj rýchle plávanie

Čo to znamená v praxi? Endurance Peak 2 majú ako jedny z mála slúchadiel tohto typu odolnosť certifikovanú na IPX7. To v preklade znamená, že ak trénujete na triatlon a v rámci bežeckého tréningu máte naplánované aj plávanie, nemusíte strácať čas tým, že by ste ich museli vyberať z uší. Certifikácia odolnosti zaručuje, že sa Endurance Peak 2 nič nestane, ak budú ponorené do hĺbky jedného metra na maximálne 30 minút.

Pot nie je prekážkou
Obavu nemusíte mať ani z potu. Slúchadlá som mal počas behu pod čiapkou, ktorú som mal prekrytú šatkou, vďaka čomu som sa naozaj výdatne potil a Endurance Peak 2 stále bez problémov fungujú. Výrobca upriamuje pozornosť na dotykové ovládanie na chrbátikoch slúchadiel. Úprimne, nie som fanúšikom tejto technológie. V tomto prípade však musím pochváliť hneď dve veci. Prvá je, že pot alebo voda na ovládacej ploche nemajú vplyv na reakciu na dotyky. Druhá, že aj keď sú ovládacie plochy pevne prekryté látkou, nie sú zmätené a nereagujú na ňu.

JBL Endurance Peak II

Handsfree pre športovcov
Endurance Peak 2 držia v ušiach doslova ako prilepené vďaka ušným háčikom. Dôležité však je vybrať správny nadstavec do ucha, v balení sú tri veľkosti, keďže sa slúchadlá pri nasadzovaní skrutkujú. V porovnaní s predošlou generáciou každé slúchadlo komunikuje so zdrojom zvuku samostatne, teda ich môžete používať aj ako handsfree po jednom. Počas behu som netelefonoval, no pri práci som si s nimi zvykol robiť hlasové poznámky a s kvalitou záznamu som nemal najmenší problém.

Oslobodia od nabíjania
Puzdro sa v porovnaní s predošlou generáciou o niečo zmenšilo a od nabíjačky vás oslobodí na 24 hodín. Plne nabité slúchadlá vydržia šesť hodín, teda dokopy nepotrebujú dobíjať až 30 hodín. Tieto údaje uvádza výrobca, ja som sa s výdržou slúchadiel dostal približne na päť hodín. Takáto výdrž je veľmi komfortná a opäť ide o posun v porovnaní s predošlou generáciou. Batériu šetria aj ušné háčiky, ktoré slúchadlo vypnú, keď sa ho dotknú voľným koncom. Úplne vybité slúchadlá aj s puzdrom nabijete na 100 % stav batérie do dvoch hodín aj vďaka použitému konektoru USB-C. Endurance Peak 2 sú prekvapivo ľahké, sú vybavené Bluetooth 5.0, 10 mm meničom, majú frekvenčnú reakciu 20 Hz – 20 kHz a impedanciu 16 ohmov. Citlivosť mikrofónu je -38 dBV@1 kHz/Pa.

JBL Endurance Peak II

Pre špecifickú cieľovku
JBL Endurance Peak 2 mi prídu ako ideálne riešenie na beh v prírode, vytrvalostný alebo prekážkový beh. Tiež si ich budú pochvaľovať outdooroví nadšenci. JBL Pure Bass zvuk vie vyhecovať k lepšiemu výkonu. Dôkazom, že výrobca naozaj trafil vkus športovcov, je aj fakt, že si JBL Endurance Peak 2 obľúbili viacerí slovenskí profesionálni športovci, napríklad úspešný šprintér Ján Volko.

+ vynikajúca ergonómia
+ stupeň ochrany IPX7
+ funkčné dotykové ovládanie
- nie sú ideálne na voľnočasové nosenie" class="more-information">více informací...

Parní čištění pro začátečníky: Anatomie parních čističů

21.04.2021
Dáme vám hádanku: Víte, jak domácnost efektivně a spolehlivě uklidit bez nutnosti použití agresivních chemických prostředků? Odpovědí jsou samozřejmě parní čističe Ariete. Pára je totiž tím vůbec nejsilnějším čisticím prostředkem. Pokud jste o parním čištění dosud neslyšeli, je tenhle článek určen právě vám. Prozradíme v něm totiž, na jakém principu tihle praktičtí pomocníci fungují, kde najdou uplatnění a jak si vybrat ten nejlepší!

Žiadne kúzla, iba fyzika!
V prvom rade bude dobré začať tým, ako vlastne parné čističe Ariete fungujú. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o prepracované kúzlo skúseného mága, skutočnosť je oveľa sofistikovanejšia. A teraz vás musíme sklamať, pretože ani vo svete parného čistenia kúzla neexistujú. Za všetkým sa totiž skrýva obyčajná fyzika.

Parné čističe fungujúce na báze vody v plynnom skupenstve (pary), ktorú zvládnu behom malej chvíle ohriať na viac ako 130 ° C. Voda sa následne v tryske alebo v hadici ochladzuje na 100 ° C a na čistený povrch dopadá značnou silou a s bezpečnou teplotou 50 ° C. Pripadá vám to málo? Verte, že je to stále viac ako pri klasickom upratovaní.

Para ako najsilnejší čistiaci prostriedok
Málokoho by pri otázke na najúčinnejší čistiaci prostriedok napadla obyčajná para. Je to ale skutočne tak. Para totiž povrch jednoducho dezinfikuje a sterilizuje a navyše ho zbavuje až 95% všetkých prachových častíc, alergénov, roztočov, vírusov alebo baktérií.

Ak by sme chceli parný čistič porovnať s obyčajným vysávačom, zistili by sme, že vysávač zbaví povrchy približne 56% prachových roztočov. A to už je rozdiel, ktorý nemožno opomenúť. Čistené povrchy sú navyše prakticky okamžite suché, takže nehrozí riziko pošmyknutia a prípadného úrazu.

Ekologická a ekonomická stránka veci
Keď k vyššie uvedenému pripočítame ešte ekologickú stránku veci, ktorá spočíva v absencii agresívnych chemických prostriedkov, ktoré neprospievajú nášmu zdraviu ani zdraviu domácich maznáčikov a ekonomickú úsporu (už žiadne plastové vedierka, jednorazové hubky, handričky a predražené čistiace prostriedky), potom nám určite dáte za pravdu, že parné čističe predstavujú spoľahlivé pomocníkov v domácnosti so širokým spektrom využitia.

Kde všade nájdu parné čističe uplatnenie?
Parné čističe všeobecne patria medzi univerzálnych pomocníkov v domácnosti a dajú sa použiť na čistenie najrôznejších podlahových krytín (napr. vinylu, drevených podláh, linolea alebo kvalitne položených plávajúcich podláh), škár medzi obkladmi, dlažbou, ale aj kobercov, čalúnenia alebo matracov.

Horúca para totiž dokáže efektívne zlikvidovať baktérie, roztoče, vírusy, plesne a iné nežiaduce mikroorganizmy. Okrem toho sú parné čističe efektívne pri odstraňovaní vodného kameňa, odolnej usadenej špiny na sporákoch, rúrach, digestoroch, radiátoroch, krbových dvierkach a ťažko dostupných miestach.

Vyberať si je navyše môžete z niekoľkých typov, medzi ktoré patria parné kačice, mopy alebo multifunkčné parné čističe. Návod, ako vybrať toho najspoľahlivejšieho pomocníka nájdete v jednom z našich predchádzajúcich článkov. Potrebujete snáď ďalšie dôvody, prečo dať čističom Ariete šancu?

Ak sa vám tento článok páčil a bol pre vás užitočný, odporúčame sledovať aj ďalšie články zo série „Parné čistenie pre začiatočníkov“. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako odstrániť príčinu nejasných zdravotných problémov...

" class="more-information">více informací...

Inhalování pro začátečníky: Účinná prevence i pomocník v boji s nemocí

19.04.2021
Ať už se nám to líbí nebo ne, vzduch kolem nás je plný cizorodých částic, z nichž mnohé jsou lidskému zraku neviditelné. To ale nic nemění na tom, jakou neplechu můžou v našem těle způsobovat. Prachové částice, alergeny, ale třeba taky viry nebo bakterie dennodenně útočí na naše sliznice. Pokud proniknou do těla, můžou probudit alergii, astma, nemoc nebo další nepříjemné obtíže. Naštěstí existuje poměrně starý, jednoduchý, ale účinný způsob, jak udržovat naše sliznice v kondici.

Inhalovali už ve starém Egyptě
Jde samozřejmě o inhalaci, která je skoro tak stará jako lidstvo samo. Vůbec první zmínky o téhle metodě se totiž objevily už ve starobylém Egyptě.

Tehdy se pro inhalování používal především eukalyptus nebo mentol. V moderní léčbě se inhalace dostává do popředí od 30. let minulého století a to zejména díky lázeňské léčbě.

Dneska už je inhalační terapie dostupná široké veřejnosti i bez nutnosti návštěvy léčebného zařízení. Zasloužily se o to například inovativní inhalátory italského výrobce Laica, které plní rovnou několik funkcí.

Co všechno inhalace umí?
Inhalace v první řadě přirozeně zvlhčuje a ošetřuje dýchací cesty. Ty pak tolik nevysychají a člověk se tak nepotýká s nepříjemným pocitem sucha, který doprovází různá onemocnění a vyskytuje se i při nízké vlhkosti vzduchu nebo v prašném prostředí.

Inhalace je zároveň nesmírně šetrným prostředkem v boji s alergiemi anebo astmatem. Kromě toho inhalátory odstraňují otoky a tím zlepšují průchodnost dýchacích cest, napomáhají k rozpouštění přebytečných hlenů, což vede k lepšímu vykašlávání a k uvolnění nosních dutin.

A na místě je také zmínka o obranyschopnosti. Inhalace totiž čistí dýchací cesty a celkově zlepšuje jejich přirozené funkce. Sliznice jsou pak v boji s prachem, virem nebo bakterií mnohem silnější a spolehlivější.

Kdo by měl inhalování zvážit?
Použití inhalátoru se doporučuje nejen pacientům, kteří trpí nachlazením, virovými či bakteriálními infekcemi, zánětem průdušnice a průdušek nebo dutin, ale taky alergikům, astmatikům nebo lidem, kteří trpí nejrůznějšími plicními chorobami. Z hlediska prevence pak můžeme intenzivní inhalaci doporučit nejen během sezóny alergií, ale také v případě chřipkových a dalších epidemií.

Aby mohl inhalátor Laica plnit svou funkci a být svému majiteli spolehlivým parťákem, je potřeba ovládat správnou inhalační techniku, díky které se dostane léčivo přesně tam, kam má. Rady, jak správně inhalovat jsme pro vás sesumírovali do
jednoho z dřívějších článků a tady máte pro změnu nejlepší inhalační roztoky, které můžete inhalovat preventivně nebo při akutním onemocnění či nachlazení.

" class="more-information">více informací...

Legendární značky – 10. část: Lovebrand Lexon si prostě zamilujete „na první dobrou“

17.04.2021
Psal se rok 1991. Leopold Sulovský jako první Čech vystoupil na Mount Everest, v Iráku byla zahájena válka v Zálivu, v severní Americe vydala společnost Sega první hru s postavou ježka jménem Sonic a Makedonie vyhlásila nezávislost na Jugoslávii.

Běžná součást lidských životů
A co vlastně předcházelo samotnému založení značky Lexon? Touha zmíněného designéra stát se součástí lidských životů prostřednictvím elegantních, kvalitních a nápaditých předmětů pro běžné denní použití. Nic víc a nic míň. Nápad vskutku odvážný, náročný, obtížně splnitelný a vizionářský.

Málokdo tehdy tušil, že z malé neznámé značky se v průběhu let stane synonymum minimalismu, funkčního designu a kvality té nejpropracovanější úrovně, která je neodmyslitelně spjata s francouzskou pílí a cílevědomostí.

180 ocenění za desing
Postupem času se Lexon stále více rozrůstal. Za třicet let existence posbíral 180 ocenění za design a inovativní produkty, které nemají nikde ve světě konkurenci. Nadčasové výrobky, které si zamilujete na první pohled, pronikly prakticky na všechny kontinenty, kde si je zamilovaly miliony uživatelů.

Pokud se rozhodnete pro některou z Lexon vychytávek, pak získáte jistotu, že obdržíte detailně propracovaný produkt, vyrobený z těch nejkvalitnějších materiálů, které splňují vysoké požadavky na kvalitu a zároveň praktické každodenní využití.

Špičkoví designéři z celého světa
Dneska už není Lexon spojován jen s jedním významným jménem. Díky celosvětové popularitě značky ho tvoří na dvě desítky uznávaných a špičkových designérů z celého světa. Zajímavostí značky, která ji odlišuje od konkurence, je také skutečnost, že zde prostor dostávají především mladí a nadějní kreativci.

Ti přichází s neotřelými a originálními nápady, které si najdou místo nejen ve vaší kanceláři nebo domácnosti, ale především v srdci. A kdo za zmíněnými „srdcovkami“ stojí? V první řadě jsou to návrháři Marc Berthier a Elise Berthier, určující vizuální styl firmy Lexon.

Na jednotlivých vychytávkách ale spolupracovala i taková významná jména jako Philippe Starck, Karim Rashid nebo Tkashi Kato. Výsledkem je nejen lovebrand, který má ve světě jen málo konkurentů, ale hlavně dokonalý produkt s řadou utilitek a vychytávek.

Lexon ovládl i Designblok
Byli jste se někdy podívat na přehlídce Designblok? Pokud ano, pak nám určitě dáte za pravdu, že Lexon tady nemohl chybět. Na mezinárodní přehlídce designu se objevil třeba v roce 2011. Prohlédnout a osahat jste si tehdy mohli nejen vymazlené kancelářské potřeby, ale i svítidla, tašky, náramkové hodinky nebo třeba rádia v atraktivních barvách.

Nechyběly tady ani výrobky z přírodních ekologických materiálů, mezi které patřila třeba kolekce Safe vyrobená z bambusu. Jen pro zajímavost – třeba rádio z téhle kolekce bylo poháněno ručním dynamem, kalkulačka či svítilna pracovala s využitím solární energie a plasty, se kterými společnost pracuje, jsou vyrobené z kukuřičného zrna.

Legendárne značky

Lexon má skvěle našlápnuto
Co říci závěrem? Snad jen to, že výrobky značky Lexon jsou typické zejména svou jednoduchostí, střízlivým tvaroslovím, a funkčností. Návrháři nevkládají do produktů pouze eleganci, ale při tvorbě předmětů myslí zároveň na jejich uživatele, kteří ocení praktické a důvtipné nápady.

Ročně se pod rukama zkušených designérů zrodí okolo 80 nových výrobků. Značka jako taková se dnes už může pyšnit třemi miliony produktů, které slouží svým uživatelům ve více než 50 zemích světa. Zároveň jsou jejich produkty umístěny ve světových galeriích moderního umění v New Yorku, Paříži a Londýně.

Ve finále tady proto máme vizionářské výrobky a originální lovebrand, který se nebojí dělat věci tak nějak jinak a po svém. Pokud proto chcete vybočit z šedi každodenního stereotypu, jsou pro vás výrobky Lexon doslova jako stvořené." class="more-information">více informací...

Revolučný skok

15.04.2021
V minulom čísle som písal o mimoriadne podarených slúchadlách do uší JBL Club Pro+ TWS. Ich prémiový dizajn, mimoriadny zvuk, veľmi slušná výdrž a dostupná a prehľadná aplikácia si získali moje sympatie aj napriek tomu, že ich cena 199 € nie je práve ich najsilnejšia stránka. Na sklonku zimy sa ku mne dostali slúchadlá s veľmi podobným zvukovým i ovládateľsky príjemným DNA, no predsa s odlišným zameraním. JBL REFLECT MINI NC sú nástupcom športového modelu REFLECT FLOW, ktorý už nejaký čas aktívne používam na športové aktivity, pričom si stále svedomito plnia svoje funkčné i hudobné povinnosti.

Zamilujete si ich
Prvotné párovanie slúchadiel sa spustí automaticky po otvorení prenosného puzdra. Slúchadlá sa zobrazia v BT nastaveniach na vašom smartfóne, kde si ich potvrdíte, a o viac sa nestaráte. Ďalšie pripájanie sa už uskutočňuje automaticky. Ešte pred prvým posluchom či športovou aktivitou si treba vybrať správny nadstavec do ucha. V balení sú tri veľkosti nadstavcov a rovnako tri veľkosti stabilizátorov. Stačí chvíľka a máte tie svoje správne, ktoré vám z ucha zaručene nevypadnú ani pri tých najbláznivejších a najextrémnejších aktivitách. Novinkou modelu REFLECTMINI NC je možnosť využívať viaceré moderné funkcie, ktoré boli dosiaľ pri kategórii športových slúchadiel málo rozšírené. Aktívne potláčanie hluku si užijete na miestach, kde sa cítite absolútne neohrozený alebo potrebujete iba nerušene relaxovať pri joge či strečingu. Na šport vonku alebo vo fitku s trénerom sú slúchadlá vybavené režimom Smart Ambient, ktorý vás neodstrihne od reality a aj počas počúvania hudby vnímate okolité dianie či komunikáciu napríklad pri behu v meste či cvičení vo dvojici. Stupeň intenzity potláčania hluku slúchadiel sa dá ďalej regulovať v šikovnej aplikácii JBL Headphones. Tá obsahuje množstvo ďalších užitočných funkcií ako podrobný návod dotykového ovládania, vyhľadanie zatúlaného slúchadla, sledovanie stavu nabitia jednotlivých slúchadiel a tiež prenosného puzdra, aktivácia hlasového asistenta či voľba niektorého z prednastavených hudobných štýlov vyladených s podpisom piatich svetových dídžejov vrátane Armina van Buurena.

Smart ovládanie
Slúchadlá majú v priestore loga s reflexným prvkom na vonkajšej strane dotykové plôšky na ovládanie prehrávania hudby a uskutočňovania hands-free stereo hlasových hovorov s automatickým prerušením. Stačí si osvojiť pár jednoduchých kombinácií dotykových povelov a prakticky nepotrebujete vyťahovať smartfón alebo iný zdroj hudby z puzdra. Druhá, ešte jednoduchšia možnosť ovládania je pomocou vstavanej funkcie hlasového asistenta Multi Ai s podporou Hey Google alebo Amazon Alexa. Po zaregistrovaní cez aplikáciu JBL Headphones sa vám tak otvorí nová dimenzia ovládania vašich športových slúchadiel hlasom. Vyskúšané a funkčné.

JBL Reflect Mini NC

Na šport aj na relax
Tak ako som už spomenul, slúchadlá pri správnej kombinácii nadstavca a stabilizátora vynikajúco sedia a pokojne si ich môžete nasadiť napríklad aj pri vodných adrenalínových športových aktivitách. Stupeň odolnosti voči vode IPX7 totiž počíta aj s nejakým tým potom či vodnými kvapkami. Ja som slúchadlá niekoľkokrát prevetral na horskom bajku a viackrát mi robili sparingpartnera počas behu. Logo JBL integrované do oboch slúchadiel slúži zároveň ako bezpečnostný reflexný prvok. Dobre viditeľné je síce iba pri bočnom pohľade, ale pri večernej športovej aktivite sa počíta každá, aj keď iba drobná odrazová plôška. Keďže minulú generáciu slúchadiel stále aktívne a pomerne často používam, môžem s istotou napísať, že zvukovo hrá nový model o stupeň vyššiu ligu. Jedným z dôvodov môže byť aj skutočnosť, že vnútri sú osadené nové meniče, ktoré oproti predošlej generácii narástli z 5,8 na 6 mm. Nie je to vyslovene priepastný rozdiel, ale ich čistota, detailnosť a hlavne basové pásmo sa približujú voľnočasovým modelom ladeným o niečo viac pohodovo a neutrálne. Basové pásmo je, ako som si už celkovo pri modeloch JBL zvykol, zľahka vytiahnuté, ale stále dostatočne harmonicky zladené so zvyškom zvukového spektra.

Hodnotenie
JBL REFLECTMINI NC sú technologicky nadupané, zvukovo vyladené, a mimoriadne odolné slúchadlá s veľmi slušnou výdržou batérie. Keďže sú pri osadení do ucha takmer úplne nenápadné a teda prakticky na nerozoznanie od voľnočasových modelov, môžete ich použitie pokojne rozšíriť aj na svoje mimo športové aktivity.

+ dizajn a ergonómia
+ kvalitný zvuk
+ bohaté basy
- v danej cene nič podstatné" class="more-information">více informací...

Čarovná hracia skrinka

13.04.2021
Tradičný americký výrobca hi-fi komponentov a reproduktorov Harman Kardon sa v uplynulom období postupne preorientoval na segment kvalitných lifestylových reproduktorov, v ktorom elegantným dizajnom, kvalitným zvukom a ústretovou cenou robí vrásky na čele najmä zvučnej dánskej konkurencii.

Ovládanie

Počas testovania som na ovládanie skladieb a hlasitosti využíval svoj smartfón. Ak si chcete vyladiť zvuk napríklad pridaním či ubratím basov, budete potrebovať diaľkové ovládanie, ktoré je súčasťou balenia. Prekvapila ma jeho veľkosť a hmotnosť, ktorú som vzhľadom na skromných desať tlačidiel vôbec nečakal. Diaľkové ovládanie slúži na zapnutie zosilňovača, párovanie cez bluetooth, prepínanie medzi vstupmi (TV a AUX), reguláciu hlasitosti, okamžité stlmenie hlasitosti, reguláciu basov a úroveň intenzity priestorového zvuku.

Univerzálny a smart
Implementovať do pomerne malého zosilňovača množstvo technológií si vyžaduje patričné technické znalosti a zručnosti. Harman Kardon Citation Amp je okrem klasického sterea pripravený na multikanálovú integráciu systému domáceho kina. Ako základ prirodzene poslúži dvojica pasívnych stereo reproduktorov pripojených reproduktorovou kabelážou priamo na terminály zosilňovača. K základnému páru sa následne párujú ďalšie reproduktory z portfólia Harman Kardon Citation Surround bezdrôtovo a Citation Sub S, ktorý sa pripája káblom na výstup na subwoofer. Výsledný počet reproduktorov limituje podporovaný zvukový formát Dolby Digital, ktorý v plnej konfigurácii umožňuje kontrolu nad štandardnou zostavou 5.2. Výsledok by mal byť veľmi presvedčivý priestorový zvuk. Ja som sa však pri svojom testovaní zameral výlučne na stereo posluch, na ktorý som si zosilňovač pripojil cez metrovú inštalačnú kabeláž Audioquest a neskôr aj cez kvalitnejšie káble Wireworld Equinox 7 na trojpásmové stĺpové reproduktory Triangle Antal 902 s dvojicou basových meničov a predným basreflexom.

Digitálna paráda
Aby sa potenciál a možnosti zosilňovača dali využiť naplno, je potrebné úvodné spárovanie s domácou WiFi. Musím priznať, že som sa po vyresetovaní s integráciou do domácej siete natrápil. Pôvod mojich problémov som však nakoniec odhalil a po tvrdom reštarte bolo treba zosilňovač na chvíľu odpojiť aj od dodávky prúdu. Následne už išlo všetko pomerne hladko a do pár minút som prostredníctvom Air Play vpustil do posluchovky prvé svižné tóny.

Harman/Kardon Citation AMP

Na začiatok som si cez AirPlay a službu Tidal pustil výberovku Duran Duran 1993. Bol som zvedavý ako si tento „drobec“ s charakteristikou „všetko v jednom“ poradí s trojpásmom stredne veľkých rozmerov. Pre istotu som mal v zálohe pripravené dva páry talianskych dvojpásmových regáloviek, no čuduj sa svete, zosilňovač vytlačil z reproduktorov viac, ako som očakával. Zvuk si razí cestu vpred s nevídanou chuťou a dynamikou, ktorá býva taká príznačná práve pre digitálne zosilňovače vyššej cenovej kategórie. Po novoromantických rockeroch som presedlal na švajčiarske elektronické duo Yello. Aj tu na pohľad nenápadný zosík exceloval a zahrnul ma výživnou porciou presných, pekne kontúrnych a ohraničených basov, ktoré títo dvaja duchom nestarnúci elektronickí mágovia s potešením pumpujú do väčšiny svojich trackov. Takáto paráda sa málokedy vidí aj pri výrazne drahších zostavách. Brilantne čisto sa prezentuje aj pásmo stredov, no pri vyššej hlasitosti mi už začínalo byť na výškach zľahka nekomfortne. Tento neduh však vyriešila výmena káblov za spomínaný WireWorld. Piano v skladbe Subway Station #5 Patricia Barber (A Distortion Of Love 1992) malo patričnú dynamiku a rytmus, ktorý sa niesol celou skladbou až po úžasne výživné záverečné bicie. Skvelá koncertná atmosféra a množstvo informácií mi ukázali, že aj cenovo nenápadná zostava si dokáže dôstojne poradiť s pomerne náročným jazzovým žánrom. Digitálny zosilňovač Harman Kardon Citation AMP je skrátka rýchly, presný a dostatočne dôrazný tam, kde si to pasáž v skladbe práve vyžaduje. Takto vyladená zostava vás jednoducho baví, i keď nejde o žiaden ultimatívny highend. Veľkou výhodou je aj neustála pripravenosť systému, takže keď prídete domov, môžete si spustiť hudbu prakticky od dverí, keď sa váš mobilný telefón pripojí na domácu WiFi sieť, prípadne sa spojíte so zosilňovačom prostredníctvom bluetooth. Túto možnosť však po implementácii do domácej siete nebudete vôbec využívať.

Záver
Keď som vybaľoval Harman Kardon Citation AMP z krabice, trochu ma zaskočili jeho kompaktné rozmery a pomerne nízka hmotnosť. Aj napriek tomu boli moje očakávania pomerne vysoké a som rád, že sa aj do bodky naplnili. Keď si dám do jednoduchej rovnice jeho cenu, vysoký výkon, bohatú konektivitu a možnosť jednoduchého a stabilného streamovania hudby vo vysokom rozlíšení, zdá sa mi, že sa vlastne vzhľadom na jeho kvality bavíme o výrazne drahšom zosilňovači. Ak teda hľadáte niečo kompaktné, výkonné, technologicky vyspelé a cenovo dostupné, určite si tento šikovný zosilňovač zaslúži vašu pozornosť.

HODNOTENIE
+ kompaktný dizajn
+ rýchly, presný a dynamický zvuk
+ široké možnosti pripojenia
+ podpora hlasového asistenta Hey Google
- prvotná inštalácia mi dala zabrať" class="more-information">více informací...

Parní čištění pro začátečníky aneb Myslete ekologicky a ekonomicky

12.04.2021
Parní čištění si oblíbila řada profesionálních úklidových firem i jednotlivců. Důvodů je hned několik. Nejenže je pára tím vůbec nejsilnějším čisticím prostředkem, také není potřeba používat chemické detergenty, které neprospívají našemu zdraví, ani zdraví našich domácích mazlíčků. Ve finále tak získáte spolehlivého, zodpovědného, cenově dostupného, ekologického a ekonomického společníka, který zvládne úklid celé domácnosti levou zadní.

Proč právě parní čističe?
V naší nabídce narazíte na parní čističe italského výrobce Ariete, který je v této oblasti absolutním průkopníkem a inovátorem. Právě tahle značka totiž přišla s praktickými pomocníky do domácnosti, kteří využívají ty nejjednodušší fyzikální zákony. Kouzla a čáry u parních čističů tak netřeba hledat.

Tajemství účinnosti a ekologického způsobu čištění totiž spočívá v kombinaci několika faktorů – vody v plynném skupenství (páry), která má neuvěřitelné čisticí schopnosti, vysokého tlaku a teploty.

Voda, kterou do parního čističe Ariete nalijete, se totiž v nádržce ohřeje na více než 130 °C a pak se v trysce anebo hadici zchladí na 100 °C. Na čištěný povrch nakonec dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou 50 °C, což je ale pořád více, než při běžném úklidu.

Dost dobře si to můžete ukázat třeba na podlaze, kterou vysajeme obyčejným vysavačem. Ten totiž zbaví povrch zhruba 56 % prachových roztočů, naproti tomu parní čistič jich zničí více než 95 %! To vše bez nutnosti používání chemických prostředků, což je v konečném důsledku nejen ekonomické, ale zejména ekologické.

Agresivní chemické detergenty totiž mohou dráždit naše oči, kůži i sliznice. Problém s nimi mohou mít citlivější jedinci, alergici, astmatici, ale třeba i děti nebo domácí mazlíčci. A když k výše uvedenému připočtete ještě časovou a finanční úsporu, jen těžko budete hledat konkurenta.

Desatero závěrem
Pokud o pořízení parního čističe Ariete vážně uvažujete, určitě vás budou zajímat i další výhody, které jsou s tímhle praktickým pomocníkem spojené. Tady je závěrečné „desatero“, které vám třeba pomůže s dalším rozhodováním:

1. Parní čističe zbavují plochy více než 95 % prachových roztočů, bakterií a virů
2. K čištění nepotřebujete žádné chemické prostředky, kbelíky ani hadříky
3. Čištěné plochy jsou prakticky okamžitě suché (minimální riziko uklouznutí)
4. Vybírat si můžete z kompaktních kachen, parních mopů i multifunkčních parních čističů
5. Parní čističe jsou šetrné ke zdraví všech obyvatel domácnosti i životnímu prostředí
6. Přístroje jsou prakticky okamžitě připravené k použití
7. Výrazná ekonomická úspora oproti klasickému úklidu
8. Parní čističe můžete použít na různé materiály a plochy
9. Vyčištěné plochy jsou zbavené nežádoucích pachů
10. Spolehlivé odstranění bakterií, plísní i hub díky vysoké teplotě páry

" class="more-information">více informací...

Lexon Oblio: Bezdrôtová nabíjačka a UV dezinfekcia telefónu v jednom

07.04.2021
Pokud hladáte nejlepší a výjimečnou bezdrátovou nabíječku pro svůj mobilní telefon, právě jste ji našli. Už nemusíte hledat dále. Lexon Oblio je bezdrátová nabíječka ve tvaru vázy pro ty, kteří chtějí něco jiného. A navíc  Vám i vyčistí a zabije všechny bakterie na povrchu telefonu před tím, než začnete telefonovat.

Samotná nabíječka je v jednoduchém, ale elegantním designu. Interiér vkusně doplní, vůbec neruší a přitom je velmi praktická. Kromě jednoho tlačítka na spodní straně a USB-C nabíjecího portu tu není mnoho technických detailů ani funkcí, ale těch pár věcí dělá dokonale.

Mimo bezdrátového nabíjení telefonu je integrovaná i UV dezinfekce. Když vložíte telefon do nabíječky, začne i proces dezinfekce (UV dezinfekci je možné deaktivovat tlačítkem na spodní části). Aby se povrch Vašeho telefonu celkově vyčistil UV-C zářením od všech bakterií, je třeba mít svoje zařízení v nabíječce alespoň 20 minut, což v dnešní koronové době určitě přivítáte.

Pro zvědavé - ne, Lexon Oblio nemůžete použít jako vázu. Manuál varuje před jakýmkoliv kontaktem s tekutinami či vlhkým prostředím, i když by to určite bylo zajímavé. Snad v některé z příštích verzí.

Lexon Oblio Blue

Čas nabíjení
Tak jako většina bezdrátových nabíječek, i Oblio má nevýhodu. Pro většinu lidí, 10 W pro nabíjení nebude dost rychlé. Pokud jste však v situaci, kdy čas není podstatný, tak určitě nabíječku oceníte. Bezdrátové nabíječky typu nejaké podložky mají nevýhodu, že telefon většinou musíte umístit na nějaký střed. Při tomto designu se nemusíte o umístění starat. Telefon doslova můžete hodit do vázy a nemusíte se starat o správné nastavení. Automaticky se začne nabíjet a jak jsme už psali, i dezinfikovat.

Telefony v Lexon Oblio nabijete v průměru přibližně do 4 hodin.
iPhone X: 3 h 30 min
iPhone XS Max: 4 h
Samsung S10: 3 h 30 min
Samsung S9: 3 h
Samsung Note 9: 3 h

Lexon Oblio Blue

Závěr
Lexon Oblio se může zdát drahý, ale nás nadchnul zejména pro svou jednoduchou manipulaci pro nabíjení a dezinfekci telefonu. Navíc stírá hranice mezi technologickým produktem a designem skutečně zajímavým způsobem." class="more-information">více informací...

JBL Charge 5: Dokonalý hráč

06.04.2021
Svoj prvý JBL Charge som testoval na jeseň 2013 a bol som prirodzene očarený moderným dizajnom, parádnym zvukom, odolnosťou a slušnou výdržou batérie. Ubehlo viac ako sedem rokov a dnes mám pred sebou piate pokračovanie, ktorého oficiálny príchod sa odhaduje už v najbližších dňoch. Iba pre rýchle porovnanie prvá generácia disponovala dvojicou meničov s výkonom 2 x 5 wattov, batéria mala výdrž 12 hodín a kapacita akumulátora bola 6 000 mAh. JBL Charge 5 má rovnako dvojicu meničov, pričom woofer má rozmer 52 x 90 mm a výškač 20 mm. Reproduktor poskytuje celkový výkon 30 + 10 wattov pri dĺžke prehrávania 20 hodín. Isté zlepšenie sa prirodzene udialo aj medzigeneračne. Nárast výkonu o 10 wattov je citeľný, zlepšil sa frekvenčný rozsah reproduktoru, ktorý teraz zahrá v rozmedzí 65 Hz – 20 kHz, zlepšila sa odolnosť, ktorú teraz vyjadruje hodnota krytia IP67. Reproduktor opticky i papierovo narástol, no paradoxne jeho hmotnosť napriek tomu klesla o 5 gramov na výsledných 960 gramov.

Zvuk

Veľmi dobre si spomínam, že rozdiel vo zvuku medzi treťou a štvrtou generáciou modelu Charge bol pre mňa pomerne náročne definovateľný. Toto určite neplatí pri piatej generácii, ktorá prichádza s výrazným zlepšením predovšetkým v oblasti basov. Tie sú teraz takmer na úrovni prvej generácie Xtremu, a aj celkový výkon je prakticky rovnaký, no vo výrazne kompaktnejšom a ľahšom balení. Tu je pekne vidieť vývoj a smerovanie jednotlivých prenosných reproduktorov v plynutí času. JBL Charge 5 je hudobne veľmi dobre vyvážený a aj napriek dominantnému basovému základu je výborný aj v pásme stredov. Pásmo reči a vokálov je tak brilantne čisté a perfektne čitateľné čo mi reproduktor krásne predviedol v balade Spolu (Petr Muk, Sny zustanou 2020). Petrov hlas v popredí, má prirodzenú farbu a je sprevádzaný skvele nahraným a odsnímaným piánom. Reproduktor mám asi meter pred sebou a pri zhruba polovičnej hlasitosti si skutočne užívam jeho príjemný a vyvážený prednes. Pri vyšších úrovniach hlasitosti hraničiacich s maximom reproduktora je už v štandardných, uzavretých priestoroch okolo 20 m2 ťažko počúvateľný a určite počuteľný aj pre susedov.

JBL Charge 5

Presne o tom je však jeho predimenzovaný potenciál, ktorý myslí na to, že si jeho kvality budete užívať minimálne z polovice vonku pri bazéne či na stanovačke, kde jeho výkonový potenciál využijete určite naplno. Komu by sa však výkonu predsa len málilo, podobne ako ostatné modely aj JBL Charge 5 je vzájomne spárovateľný vďaka novej technológii PartyBoost pre skutočný stereo zvuk, alebo pre prepojenie viacerých reproduktorov s technológiou PartyBoost. Za zmienku na záver stojí určite aj informácia, že novinka JBL Charge 5 bude dostupný až v deviatich moderných farebných prevedeniach.

HODNOTENIE
+ dospelý zvuk
+ dizajnová a odolná konštrukcia
+ výrazný a pevný bas
+ výdrž batérie
- nemám žiadne výhrady" class="more-information">více informací...

Parní čističe Ariete jsou s námi skoro 25 let! Co všechno o nich víte?

31.03.2021
Když před vámi někdo zmíní značku Ariete, asi nebudete dlouho tápat a vybavíte si italského výrobce s dlouholetou tradicí. A rozhodně nebudete daleko od pravdy. Značka Ariete spatřila světlo světa už v roce 1964. První parní čističe se ale na světový trh dostaly přece jen o něco později. Šlo o rok 1997 a parní pomocníci si prakticky okamžitě vysloužily nejen zájem, ale především respekt tehdejších domácností. Co dalšího jste o parních čističích Ariete (ne)věděli?

Rok 1997 odstartoval revoluci
Psal se rok 1997. V Irsku byl uzákoněn rozvod. Česká republika byla na Summitu NATO v Madridu oficiálně pozvána do Severoatlantické aliance a ve stejném roce také došlo k upravení česko-slovenské hranice. A stalo se ještě něco dalšího. Značka Ariete představila světu prvního parního pomocníka. Byl jím parní mop Vapori, na který držela společnost patent skoro dvacet let.

Mop pak o dva roky později následoval první ruční parní čistič typu „kachna“. Rok 2000 byl u Ariete spjat s multifukčním parním čističem, který je univerzálním pomocníkem s řadou vychytaných funkcí. V roce 2011 značka kompletně obměnila svůj sortiment, aby ho mohla o pět let později rozšířit o zbrusu nové čističe, jejichž design, ale i funkce prošly výraznou změnou.

5 důvodů, proč vsadit na parní čističe Ariete
1. Ariete jako průkopník ve světě parního čištění: Málokdo ví, že značka Ariete v minulosti vlastnila nespočet patentů a práva na výrobu byla i známějším značkám poskytována prostřednictvím licence.

2. Hygienická čistota: Parní čističe zbaví čištěné povrchy po prvním čištění až 95 % prachových roztočů, bakterií a dalších mikroorganismů. Jen pro srovnání – vysavač zbaví domácnost přibližně 56 % prachových roztočů.

3. Nezatěžují zdraví ani životní prostředí: Pára je tím nejúčinnějším a nejsilnějším čisticím prostředkem. Parní čističe Ariete proto nepotřebují žádné další chemické prostředky, díky čemuž nezatěžují životní prostředí ani naše zdraví (alergické reakce, kožní ekzémy apod.)

4. Cenově dostupný úklid: Ty nejlevnější parní čističe Ariete zakoupíte už od několika stokorun. Když to porovnáte s opakovaným nákupem čisticích prostředků, hadříků, kbelíků, mopů, houbiček a dalšího příslušenství, dospějete k názoru, že pořízení parního čističe je z dlouhodobého hlediska mnohem ekonomičtější.

5. Variabilní možnosti: Na výběr navíc máte rovnou tři druhy parních čističů – kachny, parní mopy a multifunkční parní čističe. O tom, jak správného pomocníka vybrat, jsme se zmínili v jednom z
předchozích článků.

Za vším hledejte fyziku
A na jakém principu vlastně parní čističe Ariete pracují? Kouzla tady nehledejme. Ariete se spolehla se obyčejnou, přesto však účinnou fyziku. Všechny výše zmíněné parní čističe Ariete totiž pracují s vodou v plynném skupenství (párou), která v nádobce dosahuje úctyhodných 130 stupňů Celsia.
Před dopadem na čištěný povrch se ochladí na cca 50 stupňů, což z ní dělá ekologického a účinného pomocníka v boji proti nečistotám, virům a bakteriím v domácnosti.

Nepřipadá vám 50 stupňů mnoho? Věřte, že je to mnohem více, než při běžném čištění. Čištěné povrchy jsou nejen hygienicky nezávadné, čisté, zbavené prachových částic, mikrobů, roztočů, virů i bakterií, zároveň jsou díky parním čističům prakticky okamžitě suché, takže je zde minimalizováno riziko uklouznutí a následného úrazu. Kratší je samozřejmě i doba, kterou je potřeba úklidu věnovat. Potřebujete snad další důvody, proč dát značce Ariete šanci?

" class="more-information">více informací...

#JBLdizajn: Soutěž o stylový reproduktor JBL Clip 4

28.03.2021
Teprve nedávno jsme spustili naše nové webové stránky a byli bychom rádi, kdybyste se do jejich další tvorby zapojily i vy, naši fanoušci. Hledáme tu nejlepší fotografii nebo grafiku, která vystihne značku JBL. Odměnou pro autora nejlepší fotografie bude místo na hlavním-banneru na našem webu a designový skvost reproduktor JBL Clip4. Ptáte se jaká fotka? Jaká grafika? Kam ji mám poslat? Vše naleznete níže v pravidlech.
Můžete si stáhnout oficiální grafické prvky
- Výtvor by měl obsahovat pozitivní emoci, kterou JBL zvuk lidem dává
- Fotka nebo grafika musí být orientována na šířku a měla by být v co nejvyšší kvalitě
- Orientace designu nebo foceného objektu by měla být vpravo
- Vaše výtvory přidávejte na Instagram s hashtag #jbldizajn jako příspěvky, ne jako stories

JBL Dizajn

Jak dlouho bude soutěž trvat? A jak proběhne vyhodnocení?
- Období, kdy budete moci přidávat vaše výtvory bude trvat od 29.3 do 30.4.
- Po skončení soutěže vybere JBL tým 3 nejlepší díla, které budou umístěny na oficiální Facebookové stránce JBL Czech & Slovak v anketě, která bude trvat týden.

JBL Dizajn

Co můžete vyhrát?
-  Dílo, které získá nejvíce hlasů ve Facebookové anketě, získá kromě stylového reproduktoru JBL Clip 4 i místo na hlavním banneru na webu www.jbl.cz do konce roku 2021
- Autoři výtvorů na 2. a 3. místě získají také reproduktory JBL Clip 4

Nezapomeňte nás sledovat na Instagramu, kde budou nejaktuálnější informace o soutěži.

Oficiální pravidla" class="more-information">více informací...

Vakuování pro začátečníky: Vakuování rychlých jedál vs. dlouhodobé skladování

27.03.2021
V předchozím článku ze série „Vakuování pro začátečníky“ jsme si vysvětlili, jak působí vakuum na potraviny a jak nám pomáhá snížit plýtvání (nejen) v domácnostech. Takto vědomostmi „podkuti“ se můžeme posunout o úroveň výše a podívat se na to, jakou metodu vakuování jsme měli zkusit jako první, kdy by jsme měli zvolit boxy a kdy folie, případně co udělat, když potřebujeme zavakuovat, zdánlivě nezavakuovatelnou potravinu.

Ale co v případě, že máme potravin nadbytek a potřebujeme je uskladnit dlouhodobě? Jak už jsme zmínili v předchozích článcích, klasické uskladnění potravin v mrazničce sice do určité míry zpomalí množení bakterií, no kvůli působení vzduchu vydrží potravina čerstvá kratší dobu jako v případě zavakuování. Aby jsme uchovali potravinu čerstvou co nejdéle, měli by jsme ji (ještě před vložením do ledničky nebo mrazáku) zbavit nadbytečného vzduchu. Vákuové boxy jsou konstruované tak, aby jsme je mohli pohodlně skladovat v ledničce, ale také v mrazáku. Problém ale nastává v případě, že v boxu skladujeme tekutiny. Ty mohou v mrazničce expandovat a následně poškodit box. Proto je pro skladování potravin v mrazničce společně volit tuhé potraviny, o kterých víme, že je nebudeme dlhší dobu potřebovat. Tyto potraviny by jsme následně měli zavákuovat do fólie pomocí vakuovačky fólií. Vákuování do fólií je vhodné nejen pro tuhé, ale i sypké, křehké či měkké potraviny, co je přímo závislé od funkcí daných vakuovacích systémů. Na časté vakuování do fólií by jsme měli mít fólie, které můžeme použít opakovaně, nikoli jednorazovo, díky čemu šetříme nejen naši peněženku, ale i životní prostředí.

Boxami a fóliemi to ale nekončí ...
Boxy a fólie tvoří klíčový základ každého správného „vakuovače“. Ti pokročilejší se většinou začínají ohlížet po různých vychytávkách, které by umožnily vytvořit vakuum i tam, kde by jsme to přednostně nečekali. Tak například vakuový džbán nám pomůže pohodlně zavakuovat ovocné šťávy nebo smoothie, vakuové veko hodíme na pohár s nedojezeným pudingem či dětskou výživou, vakuovacími kliky prodloužime životnost zavařenin či konzerv a vakuovací zátkou prodloužime životnost nedopitého vína. Věříme, že už teď máte své oblíbence, které si najdou místo i u vás v kuchyni.

Pokud vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články ze série „Vakuování pro začátečníky“. V následujícím článku se podíváme až na dno vakuovacích boxů ...

" class="more-information">více informací...

Kickboxer Tomáš Možný: Svůj tréning si bez kvalitní hudby neumím představit.

25.03.2021
Tomáši, někteří tě znají jako kickboxera světové organizace Glory, někteří zase jako trenéra. Na tvé cestě profesionálního sportovce tě provázejí mnozí partneři. Jedním z nich je značka JBL, o níž si popovídáme. Fanoušci možná zjistí, zda se vyrábějí i sluchátka, které sedí bojovníkům. Prozradíme také, že kromě dalších zápasů plánuješ i vlastní projekt. Více o plánech a tvé přípravě se už dozvíme v samotném rozhovoru.

V září si absolvoval operaci kolena. Můžeš fanouškům přiblížit o jaké zranění se jednalo? Zároveň je na místě otázka, zda si už 100% zdravý? A kdy tě vlastně zase budeme moci vidět v ringu?
Jelikož zranění s sebou nese i dlouhodobé následky, tak 100% fit nejsem, ale snažím se proto dělat maximum. Měl jsem roztržený přední křížový vaz v kombinaci s problémem s meniskem, takže operace byla dost náročná. Zatím čekám na nabídku, ale vzhledem k aktuální situaci ve světě ani organizátoři v Glory nevědí, kdy se bude nějaká akce moci konat.

Z tvého Instagramu je zcela jasné, že při sportu oblibuješ poslech hudby. Pamatuješ se na svůj první kontakt se značkou JBL?
Svůj trénink si bez kvalitní hudby ani neumím představit, dokáže mě vyburcovat, abych zvládl podat vždy dobrý výkon. Někdy když nemohu, je to jediné co mě dokáže zachránit a nakopnout. K JBL jsem se dostal díky spolupráci mého sponzora, sportovního oblečení Under Armour se značkou JBL. Dostal jsem tehdy moje první sluchátka od této značky a hned mi bylo jasné, že jiné už chtít nebudu. Od té doby jsem při hudbě věrný JBL.

Když jsme pro tebe společně vybírali sluchátka, vzpomínal si, že si měl velký problém najít model, který by ti seděl. Můžeš popsat v čem spočíval tvůj problém? A jak se ti ho podařilo vyřešit?
Ano je to pravda, protože box je výbušný sport, když jsem používal jiná sluchátka, stále jsem zápasil s vypadáváním z ucha, což mě znervózňovalo natolik, že jsem je nakonec vyndal a boxoval bez nich. Ani jsem nevěřil, že to může být i jinak. Teprve když jsem zkusil sluchátka JBL Reflect Flow typu True Wireless, přesvědčil jsem se, že to možné je. Sluchátka používám i při běhu, kondičním tréninku či cestování.

Tomáš Možný

Vypadá to tak, že už i tebe zasáhl současný trend True Wireless sluchátek. Mnoho lidí se obává problémů s párováním nebo mají strach, že některé ze sluchátek jednoduše ztratí. Měl si podobné obavy i ty?
Jelikož sluchátka jsou bezdrátová, může se na první dojem zdát, že budou z ucha vypadávat. Sám jsem byl překvapen, že tomu tak není, naopak, tím že nemají kabel, nic mi při sportu nepřekáží. Také se velmi jednoduše a rychle spárují s mobilním zařízením.

Někteří to možná nepostřehli, ale ve tvém životě máš dvě velké novinky. Můžeš nám říct o co se jedná?
Ano, jsou novinky, které mohu říci, že mi změnily a změní celkové fungování a život jako takový. Jedna novinka je ze soukromého života a jedna ze sportovního. V prosinci se nám s partnerkou narodila vytoužená dcerka a pustili jsme se do výstavby vlastního gymu, takže o zábavu mám postaráno.

Tomáš Možný

V tvém novém gymu určitě nebude chybět pořádně ozvučení. Jak tedy plánuješ řešit zvuk?
V dobrém gymu dobrá hudba jednoznačně nesmí chybět. S jinou alternativou, než s JBL jsem tedy ani nepočítal.

Tomáš držíme ti palce při tvé další sportovní cestě. Zároveň pevné zdraví tobě a tvé rodince. Pokud chceš ještě něco vzkázat tvým fanouškům. Zde je tvůj prostor.
Mým fanouškům, ale i všem kteří milují sport stejně jako já, bych chtěl vzkázat, ať se svých zálib nevzdávají i když to momentálně není vůbec jednoduché. Sport dokáže zpříjemnit život i v takovýchto nelehkých chvílích, držme si tedy palce, abychom se při něm brzy viděli. Zůstaňte zdraví." class="more-information">více informací...

JBL oslavuje 75. narozeniny

23.03.2021
Společnost Harman prostřednictvím své renomované značky JBL už třičtvrtě století přináší svou vizi dokonalosti do světa ozvučení a hudby jako takové. Značka začala psát svou pozoruhodnou historii v roce 1946, kdy ji založil James B. Lansing. Svým ikonickým zvukem se JBL podílelo na nejznámějších eventech. Kvalitu zvuku a její energii si pochvalovali profesionálové, hudebníci i diváci. JBL prostě dává hudbě život způsobem, který lidé cítí všude, kde se s ní dostanou do kontaktu.

Vášeň pro inovaci
Při vývoji nových produktů přináší JBL své vlastní řešení. Objevuje nové technologie a vytváří vlastní nástroje, kterými dostává svou inovaci a tvůrčího ducha na jiný level. Od počátku pracovali JBL inženýři se svým talentem a vášní na produkci zlomových technologií, trendových audio produktech a také nastavovali nový standard v oblasti designu. Od skutečného a domácího kina, od HI-FI přes sluchátka, či přenosné reproduktory nebo car audio, všude tam zanechalo JBL svou nezaměnitelnou stopu. Ozvučovat ocenění Grammy nebo Oscarů, to se nedá říct o jakékoliv audio značce.

75. narodeniny

Pozoruhodné dědictví
Za posledních 75 let, hrálo JBL unikátní roli v hudební historii. Má speciální místo v srdci epických eventů, jakými jsou Woodstock, the Grateful Dead Wall of Sound nebo Tomorrowland. Dědictví ikonického zvuku má svůj počátek, kdy se zakladatel J.B. Lansing, inovativní inženýr rozhodl své troufalé sny proměnit ve skutečnost. Podařilo se mu to ozvučením prvních kin, sportovních událostí, jazzových klubů či koncertních arén. Také nejprodávanějšími přenosnými repráky nebo trend měnícími sluchátky se JBL podílelo na evoluci každodenního ozvučení. V současnosti jsou JBL reproduktory používané ve více než polovině světových kin, sportovních stadionech a hudebních prostorech. JBL je audio lídrem s více než 100 miliony prodaných kusů přenosných reproduktorů. Zároveň je nejrychleji rostoucí audio značkou v oblasti sluchátek.

75. narodeniny

Zdroj emocí
JBL ví, že zvuk je univerzální jazyk s unikátní silou, který překračuje hranice a rozdíly a tento zvuk dává hudbě, aby se dotkla lidské duše. Kromě světoznámých eventů hovoří JBL jazykem i naši slavní ambasadoři, mezi které patří Bebe Rexha, Mabel, Armin van Buuren, Lucas Hernandez nebo Giannis Antetokounmpo. JBL provází své posluchače každodenním životem, pomáhá jim najít neotřelost ve všednosti. V každém okamžiku i právě teď se lidé probouzejí poslechem hudby na JBL reprácích a sluchátkách. Nahlas zpívají cestou do práce ve svých autech ozvučených JBL technikou. Burcují se při sportování přes sluchátka nabitými technologiemi. Případně si užívají příjemný filmový večer při svém JBL soundbaru. Různými cestami a způsoby JBL znásobuje radost, kterou přináší člověku hudba." class="more-information">více informací...

Antikoncepce a léky v pitné vodě. Máme se jich bát?

22.03.2021
Možná jste v médiích nedávno vyslechli rozhovor švýcarského odborníka na kvalitu Matthiase Menda. Mluvil v něm o tom, že zdroje vody na naší planetě jsou značně omezené. A voda, kterou dennodenně pijeme, už byla minimálně jednou použita. Třeba jinde a někým jiným.
Zprávy o stavu vodního hospodářství ČR za rok 2019 byly zbytky léčiv nalezeny (vyjma jednoho případu) ve všech monitorovaných lokalitách, tedy na 99,7 procentech míst.

Nejčastěji šlo o rezidua léků na vysoký krevní tlak, cukrovku, dnu či léky na zmírnění bolesti. Výjimkou ale nebyla ani antikoncepce a látky ze skupiny steroidů a estrogenů, přičemž zejména v menších tocích bylo nalezeno najednou i více než čtyřicet takových látek v koncentracích i více než 50 μg/l!

Antikoncepcia

Menší hrozba, ale pořád hrozba
Informace o zbytcích léků v pitné vodě, kterou dennodenně konzumujeme, vás možná vyděsila. Podle odborníků je riziko pití vody, jež rezidua léků obsahuje, zanedbatelné oproti tomu, kolik medikamentů zkonzumujeme dobrovolně nebo na lékařský předpis. Pokud si uvědomujeme, že pijeme vodu se zbytky léků a zažíváme při tom nepříjemné pocity, jde spíše o psychologickou bariéru, než skutečný problém.

Přesto je dobré se o kvalitu a chuť naší vody starat. A to třeba ve společnosti filtračních konvic Laica, které zbavují vodu nadměrného obsahu chloru, vodního kamene, pevných částic (např. mikroplastů) a reziduí pesticidů či léků. Pomocí filtrační konvice jsou z vody odstraněny taky těžké kovy jako je kadmium, olovo či měď a další škodlivé látky, které kazí její chuť a vůni.

Přefiltrovaná voda má ve finále lepší, chuť a vůni, což jde ruku v ruce s její kvalitou a ostatně taky cenovou dostupností. Filtrovaná voda je totiž asi 15x levnější, než voda v PET lahvích. Když k této informaci připočtete ještě ohleduplnost k životnímu prostředí, asi už se vám nebude chtít do obchodu pro těžké a drahé balíky vod, o jejichž kvalitě toho mnoho nevíme.

" class="more-information">více informací...

Na zdraví! Věděli jste, že voda, kterou pijeme, má za sebou alespoň jeden cyklus?

20.03.2021
Voda je tou nejcennější komunitou, kterou nám příroda zapůjčila. Málokdo si ale uvědomuje, že její množství je na planetě Zemi značně omezené a prakticky se nemění. O to šokující je informace, že voda, kterou třeba teď právě pijete, už byla minimálně jednou někde jinde (a někým jiným) použita. O této problematice se v jednom z rozhovorů rozpovídal švýcarský odborník Matthias Mend.

Voda v omezeném množství
Voda tvoří sedmdesát procent povrchu planety Země. Jisté anomálie a vlastnosti této životadárné tekutiny fascinují přírodovědce napříč stoletími i jednotlivými zeměmi. Třeba švýcarský odborník Matthias Mend se studii vody věnuje už více než třicet let.

Podle jeho slov si lidé neuvědomují, že vodu, kterou dennodenně pijí a potřebují ke svému životu, čerpají z jedné planety a omezeného množství, které bylo pro Zemi vyčleněno.

Miliony let stará voda, která se dostala z našeho vodovodního kohoutku nebo PET lahve na náš stůl, už byla minimálně jednou v minulosti použita. Proto je dle jeho slov potřeba zaměřit se na její kvalitu a složení.

Látky, které ve vodě (ne)chceme
Problémem mohou být nejen všudypřítomné mikroplasty, ale také další látky, které se mohou do vody uvolňovat (např. zbytky léků, čisticích prostředků apod.). Za zmínku také stojí způsob průmyslové úpravy vody. Dle slov Menda může být jedním z problémů třeba vysoké množství chloru. Ten nejenže ovlivňuje chuť a vůni vody, ve vyšších koncentracích může být pro buňky našeho těla poměrně škodlivý.

Veškerá voda (ať ta balená nebo kohoutková) je v našich podmínkách samozřejmě přísně kontrolovaná a zdravotně nezávadná. Ne všude se ale může pochlubit takovou kvalitou jako u nás. Kdybychom třeba srovnali množství chloru ve vodě, která teče z kohoutků v USA, pak zjistíme, že je mnohem vyšší, než obsah této látky ve švýcarských plaveckých bazénech.

Řešením je vhodná filtrace
A odlišná je také kvalita, chuť a vůně vody napříč naší zemí. Zatímco v jednom okrese teče z kohoutků voda, která je svým složením podobná vodě kojenecké, na opačné straně republiky si sice pochutnáváme na zdravotně nezávadné vodě, její chuť a vůně ale není příliš valná.

Jak to změnit? Odpovědí jsou třeba filtrační konvice italského výrobce Laica, které se na našem trhu objevují už více než dvacet let. Tito inovativní společníci totiž zbaví vodu tvrdosti, chlóru či železité pachuti a dokonce ji dokáží vhodně upravit tak, aby nepřišla o důležité živiny a minerály.

Takto upravená voda je vhodná nejen ke každodennímu pití, ale také k přípravě nápojů (například kávy nebo čaje) a pokrmů. Používat ji navíc můžete taky do kávovarů, žehliček nebo třeba varných konvic.

Takto upravená voda je ve finále zbavená nežádoucích látek, má lepší vůni a chuť a ještě je asi 15x levnější, než kupovaná voda v PET lahvích. Když k výše uvedeným benefitům přidáte ještě ohleduplnost k přírodě a životnímu prostředí, jen málokdo bude mít chuť vyrazit do obchodu pro těžké balíky vod v „petkách“, u kterých neznáme jejich stáří, kvalitu ani způsob skladování. Potřebujete snad další důvody, proč dát filtračním konvicím Laica zelenou?

" class="more-information">více informací...

Dvojnásobný mistr Evropy Tomáš Bábek: Už si nedokážu představit, že bych měl drátová sluchátka.

18.03.2021
V anketě Sportovec roku 2020 se umístil na 10. místě. Mezi nejlepší sportovce Česka se probojoval díky titulu mistra Evropy na kilometrové trati s pevným startem a také díky stříbru z týmového sprintu. Řeč je o Tomáši Bábkovi, nejúspěšnějším českém dráhovém cyklistovi poslední dekády. Na krále českých velodromů jsme si připravili hned několik otázek o jeho přípravě. Ptal jsme se také na to, jak probíhá jeho spolupráce s populární audio značkou JBL.

Momentálně se opět připravuješ na olympiádu v Tokiu. Na tvém Instagramu fanoušci vidí, že v posilovně nebo na trenažéru tě doprovází hudba. Můžeš lidem popsat, jaké produkty využíváš při tréninku? Posloucháš hudbu i na samotném velodromu?
Nejvíce jsem si oblíbil sluchátka JBL Under Armour True Wireless Flash, a to proto, že jsou malá, vodotěsná a hrajou stejně dobře jako velká sluchátka na uši. Ke sportu naprostá bomba, používám je hlavně při zahřívání a před závodem, abych se dostal do flow. A když jdu na to, tak je jen vycvaknu z uší a hodím trenérovi do kapsy.

Jak jsi už sám naznačil, trend v oblasti sluchátek jde velmi rychle směrem ke True Wireless. Zkusil bys popsat hlavní rozdíly mezi klasickými sluchátky na uši a True Wireless sluchátky?  
To je zajímavá otázka. Teď jsem si uvědomil, že už si nedokážu představit, že bych měl klasická drátová sluchátka. Vybavuju si, že mi vždy vadilo, jak se zamotaly. To teď vůbec neřeším. Neřeším ani nabíjení, protože je nabíjí krabička, do které je dám vždy, když doposlouchám, a díky tomu je vlastně ani nemůžu ztratit, takže je to geniálně vymyšlené. Jediné, co musím jednou za čas udělat, je nabít tu krabičku.

Tomáš Bábek

Co ty a hudba v mimosportovním životě?
Hudba je pro mě něco, díky čemu se cítím dobře. Mám rád rytmus a melodie, asi jako většina lidí. Dostává nás to totiž do přítomného okamžiku a tam je nám nejlépe, akorát si to neuvědomujeme. Samozřejmě čím kvalitnější je zvuk, tím lepší je prožitek z poslechu.

Spolupráce s JBL začala již v roce 2016. Pamatuješ si na svůj první JBL produkt a jak ta spolupráce vlastně vznikla?
Ano, můj první produkt byl JBL Xtreme první generace. Přišel mi jako super reprák, tak jsem se ozval JBL. Zjistil jsem, že pan jednatel „Stano“ a vlastně celé české zastoupení má blízko ke sportu a podporuje jej. Tak jsem přijel na schůzku a začali jsme spolupracovat. Dneska už je mezi sportovci jméno BABSON a JBL neodmyslitelně spojeno.

Tomáš Bábek

Připravuješ v spolupráci s JBL taky něco pro svoje fanoušky?
Ano, několikrát do roka děláme s JBL soutěže o produkty a zájem je vždy obrovský. Hrozně se mi líbí, že je JBL úspěšná značka, ale zároveň je velkorysá a stará se o svoji komunitu a fanoušky. Myslím, že brzo zase uděláme soutěž a mohla by být o v současnosti trendová True Wireless sluchátka!

Vypadá to, že i fanoušci si přijdou na svoje. Tomáši, přejeme hodně síly do dalšího tréninku a hlavně pevné zdraví tobě i tvojí rodině. Jestli chceš něco popřát nebo vzkázat fanouškům, teď máš prostor.
Děkuji, budu všechno dělat nejlépe jak umím. Všem fanouškům bych chtěl popřát, aby si v této době vážili maličkostí, dělali věci, co jim přináší radost, jako třeba poslech hudby, ten se snad nezakáže nikdy nikomu. Je teď sice trochu náročnější období, ale každá těžká situace je zkouška a hlavně příležitost pro rozvoj a posun vpřed. V komfortu a bez úsilí se ještě nikdo nikam neposunul." class="more-information">více informací...

Jak dlouho trvá úklid koupelny parním čističem? Prozradíme!

17.03.2021
Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času vám zabere úklid koupelny? Kolik k tomu všemu spotřebujete vody a čisticích prostředků? A stojí výsledek opravdu za všechen ten čas, který jste důkladnému úklidu koupelny obětovali?

Jak fungují parní čističe Ariete?
Za vším hledejte fyziku – v tomhle případě kombinaci páry, vysokého tlaku a teploty. Parní čističe zvládnou během chvilky nahřát vodu v nádržce na více než 130 °C. Voda se následně v trysce anebo hadici ochlazuje na 100 °C a na čištěný povrch pak dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou 50 °C, což je ale stále více, než při běžném úklidu.

Vybrat si navíc můžete ze
tří druhů parních čističů. Prvním z nich jsou kompatibilní parní kachny, které se hodí pro běžný úklid klasických i špatně přístupných míst. Jejich součástí je totiž ohebná tryska, takže si hravě poradí třeba se zašlými spárami nebo vodovodními kohoutky a bateriemi.

Druhou kategorií jsou parní mopy, které využijete zejména při úklidu nejrůznějších podlahových krytin. A to včetně dlažby, marmolea nebo třeba plovoucích podlah. Poslední skupinou jsou multifunkční parní čističe, které v sobě kombinují výhody obou zmíněných skupin. Ty můžete použít nejen k úklidu koupelny, ale také dalších místností.

Čisto a uklizeno během několika mála minut
A kolik času musíte samotnému úklidu koupelny obětovat? Možná vás překvapí, že na rozdíl od klasického úklidu ve společnosti hadříků, houbiček, kbelíků s vodou a čisticích prostředků vám k efektivnímu a hygienickému úklidu stačí jenom jeden spotřebič a pár minut volného času.

Parní čističe Ariete jsou k akci připraveny během několika mála minut. K úklidu navíc není zapotřebí využívat žádné čisticí prostředky. Samotná pára a vysoký tlak totiž představují nejúčinnější způsob, jak udržet koupelnu (resp. domácnost) hygienicky čistou a uklizenou. Parní čističe si poradí nejen s běžnými nečistotami, ale také vodním kamenem, těžko odstranitelnými usazeninami, chlupy od domácích mazlíčků, prachem, bakteriemi, viry, roztoči i mikroby.

Čištěné povrchy jsou navíc prakticky okamžitě suché, takže eliminujete riziko uklouznutí a čas potřebný k úklidu. Ve finále vám samotný úklid koupelny zabere několik (desítek) minut – tj. asi třetinu času, který byste věnovali klasickému úklidu bez společnosti těchto praktických pomocníků.

" class="more-information">více informací...

Oxymetr – nenápadný pomocník v boji s COVID-19

16.03.2021
Koronavirus, který způsobuje COVID-19 v mnohých případech ovlivňuje přenos kyslíku pomocí červených krvinek do krevního oběhu a způsobuje tím dýchací potíže a nedostatečné zásobování orgánů okysličenou krví. Nedostatek kyslíku si většinou zpočátku pacienti s COVID-19 neuvědomují, ovšem v momentě, kdy už potíže vnímají, může být bohužel pozdě.

Pomůže prstový pulzní oxymetr.
V domácím prostředí lze snadno provést měření pomocí prstového pulzního oxymetru a v případě zjištění nízkých hodnot je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Přístroj funguje na principu vysílání infračerveného a červeného paprsku světla skrz tkáň a senzor snímá průchodnost paprsku skrz prokrvenou tkáň. Přepočtem přístroj na displeji zobrazí hodnotu saturace hemoglobinu kyslíkem.

Na trhu osvědčený pulzní oxymetr HOMEDICS PX-101.
Samotné měření je snadné, rychlé a bezbolestné. Jedná se o malý přístroj, kam stačí vložit prst do gumového otvoru a po stisknutí tlačítka se za několik vteřin na displeji zobrazí naměřené hodnoty. Kromě saturace nám přístroj ukáže i srdeční frekvenci neboli pulz a perfuzní index, který udává podíl okysličené krve přicházející s každým novým srdečním tepem k celkovému množství krve.

Pokles saturace o pár procent může být důvodem k hospitalizaci.
Zdravý člověk má hodnotu SpO2 v rozmezí 95 – 99% (u seniorů jsou normální hodnoty do 93%). Při hodnotách 90 – 94% je třeba ostražitost a častější kontroly. Pokud ovšem klesne hodnota pod 90 % je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Právě takovéto nízké hodnoty jsou časté u pacientů s onemocněním COVID-19. Jsou i případy, kdy klesne hladina u těchto pacientů až na 40 - 50% a může dojít ke ztrátě vědomí.

Další důležité ukazatele.
Na displeji přístroj zobrazuje údaj o srdeční frekvenci, označeno symbolem PRbpm. Normální hodnota je v tomto případě v rozmezí 60 - 90 bpm (úderů za minutu).

Dále je zde perfuzní index (PI). Tato hodnota se pohybuje v rozmezí 1-20. Pro vysvětlení, například hodnota 5 vyjadřuje, že každý nový srdeční tep přivádí do končetiny 5% nové okysličené krve.

Homedics Oxymeter

Oxymetr v každé domácnosti.
Současná nelehká doba nám ukázala, že tento malý přístroj může být velkým pomocníkem v boji proti onemocnění COVID-19 a stává se tak běžnou součástí domácích lékárniček.

Pulzní oxymetr HOMEDICS PX-101 je také vhodný pro další skupiny lidí, zejména pro astmatiky, anemiky, sportovce, dále pro lidi s chronickými plicními chorobami, s kardiovaskulárními problémy a všeobecně pro seniory.

Specifikace HOMEDICS PX-101
- Saturace kyslíkem (SpO2): rozsah měření 70 – 100%: ± 2 číslice
- Měření tepové frekvence (PRbpm): rozsah měření 30 - 250 bpm
- Perfuzní index (PI): rozsah měření: 0,2-20,0%
- Dvoubarevný OLED displej
- Snadno čitelný 4-směrový displej
- 7 režimů zobrazení
- Nastavitelná intenzita jasu úroveň od 1 až do 10
- Indikace stavu baterie
- Indikace signálu
- Automatické vypnutí po 8 vteřinách nečinnosti
- V balení 2 x AAA baterie
- Šňůrka na krk
- Rozměry: 6 x 3,2 x 3 cm
- Registrovaná zdravotnická pomůcka

Upozornění
Neslouží jako test, zda má pacient COVID-19 nebo ne, ale k zjištění příznaků, na základě kterých se doporučuje testování a při velmi nízkých hodnotách je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Přístroj není určen pro nepřetržité monitorování!" class="more-information">více informací...

První příznaky Covid 19 odhalí i oxymetr

15.03.2021
Na začátku si řekněme jak Vám může pomoci pulsní oxymetr, proč, jak a kdy ho používat, hlavně ve spojitosti s onemocněním Covid-19.

Mnoho lidí považuje hladinu kyslíku za důležitý znak toho, jak dobře tělo funguje, stejně jako krevní tlak, nebo tělesná teplota člověka. Lidé, kteří mají onemocnění plic nebo srdce, mohou používat pulsní oxymetr doma na kontrolu toho, jak se jim daří podle pokynů jejich poskytovatele zdravotní péče.

Pokud má člověk mírný případ ONEMOCNĚNÍ COVID-19 a sám se léčí doma, oxymetr může být užitečným nástrojem pro kontrolu hladiny kyslíku, aby bylo možné včasné zachycení nízkých hladin kyslíku resp. pokud má někdo COVID-19, pulsní oxymetr mu může pomoci dávat pozor na své zdraví a vědět, zda potřebuje lékařskou péči.

Co je pulzní oxymetr?
Pulsní oxymetr měří kolik kyslíku máte v krvi. Je to malé zařízení, které připnete na prst nebo jinou část těla (např. Lalok ucha). Často se používají v nemocnicích a klinikách a dají se koupit i na použití doma. Oxymetr může být aplikován na všechny osoby kromě dětí a batolat. Můžete si ho koupit bez lékařského předpisu i v některých prodejnách s elektronikou.

Jak funguje Oxymetr LAICA?
Led diody prosvětlují krev a podle její barvy určují množství kyslíku. Přístroj může pomoci při domácí diagnostice během plicního onemocnění COVID-19. Normální hodnoty dospělého člověka, jsou od 92 -100% nasycení červeného krevního barviva. Měření má význam zejména na pátý den od příznaků onemocnění. Pokud hodnota začne klesat a člověku se začne subjektivní obtížnější dýchat, začne se zadýchávat cestou z obývacího pokoje na toaletu, třeba přivolat lékařskou pomoc. Pokud si osoba s COVID-19, monitoruje svůj klinický stav doma, hodnoty SpO2 trvale zůstává na úrovni 90 až 92% a hodnota neustále klesá pod tuto hodnotu, je třeba včasné lékařské vyšetření. Hodnoty 40 - 50% jsou již kritické, pacient většinou už není při vědomí, záchranku třeba volat mnohem dříve.

Abychom lépe porozuměli naměřeným hodnotám uvádíme indikativní hodnoty pro interpretaci údajů zjištěných pulzním oxymetry, tyto hodnoty musí být vždy projednány se svým lékařem.
- 95% - 99%: normální hodnoty (u starších osob jsou to i normální hodnoty pod 93%)
- 90% - 94%: mírné hodnoty hypoxie (pokud přetrvává, poraďte se s lékařem)
- Méně než 90%: těžká nepřítomnost kyslíku.

Odchylky v měření mohou způsobit problémy s krevním oběhem se slabým průtokem krve do končetin, jako jsou velmi studené ruce, vnitřní cévní onemocnění apod. Kromě toho i falešné nehty nebo určité tmavě zbarvené laky na nehty, jako je černá nebo modrá, nebo prudké sluneční světlo, mohou zkreslit hodnoty.

Řekněme si jaké jsou hlavní výhody oxymetru LAICA AE1007, jak a co měří, a v jakém rozsahu.

Laica oxymeter

Laica prstový pulsní oxymetr slouží k rychlé, bezbolestné a přesné neinvazivní měření saturace krevního hemoglobinu kyslíkem (SpO2) a měření tepové frekvence srdce (bpm). LAICA používá dvě frekvence světla (červené a infračervené) pro stanovení procentního podílu (%) hemoglobinu v krvi nasycené kyslíkem SpO2. Současně se s měřením úrovně SpO2 měří a zobrazuje i tep. Stačí vložit jeden prst do gumového otvoru oxymetru, stisknout jedno tlačítko a o několik vteřin si přečtete naměřené hodnoty na displeji. Led displej je v rozměrech 1,9 x 2,6 cm, na displeji se zobrazuje nasycení kyslíkem v procentech, srdeční tep za minutu. Puls je graficky znázorněn na boční liště "Lišta srdečního tepu". Na displeji se zobrazuje i indikace vybité baterie. Při nečinnosti se zařízení vypne po 20-ti sekundách.

Přístroj měří rozsah saturace od 36% - 99%, s rozlišením 1%, tep měří v rozsahu 30 tepů za minutu ~ 250 tepů za minutu s rozlišením: 1 tep za minutu a odchylkou méně než 1%. Normální rozsah srdeční frekvence je 60 - 90 úderů za minutu.

Důležité je aby se zařízení, resp. pryžová vnitřní část oxymetru, (i prst) před měřením pravidelně dezinfekci alkoholem tak, aby se nepoškodily snímače měření. Je to důležité kvůli správnosti měření. Přístroj pracuje s napájením dvou mikro tužkových baterií AAA 1,5 V. Součástí je i praktická šňůrka na zavěšení a díky malým kompaktním rozměrům 5.5 x 3.2 x 3.2 cm a hmotnosti 57g je vhodný i na cestování. Přístroj není určen pro nepřetržité monitorování! Opětovné měření je doporučeno nejdříve po 12 sekundách. Pulsní oxymetr LAICA AE1007 je registrovaná zdravotnická pomůcka." class="more-information">více informací...

Vytvářejte obložené mísy jako profesionál! Poradíme, jak na ně

15.03.2021
Čeká vás narozeninová oslava nebo si jednoduše chcete připravit obloženou mísu na víkendové „pozobávání“? Ať už řešíte slavnostní občerstvení pro rodinu a přátele nebo chcete překvapit svou drahou polovičku chutnou maličkostí, máme pro vás tipy, jak na dokonalou obloženou mísu, za kterou by se nemusel stydět ani profík.

Všechno si dobře naplánujte
Ještě před tím, než se vrhnete na nákup surovin nebo praktických pomocníků, kteří vám s výrobou obložené mísy pomůžou, důkladně naplánujte, kolik osob budete hostit a jak velkou hostinu chcete vlastně chystat. Není totiž nic horšího, než když během večera dojde připravené občerstvení. A kde budete uprostřed noci shánět nové?

Pokud máte například deset hostů, mísu sestavujte tak, aby každý z nich mohl ochutnat všechny pochutiny, které pro ně připravíte. Rozhodně tak nemůžeme dát na mísu třeba osm ruských vajíček a spoléhat na to, že: „Petra si vejce nedá a Martinovi je vlastně úplně jedno, co během večera ochutná“. Proto počítejte s tím, že právě dnes budou všichni chtít z naší lákavé mísy ochutnat každý jednotlivý výtvor. Tomu následně přizpůsobte nákup surovin.

Praktičtí pomocníci vám ušetří čas
Abyste nemuseli všechny suroviny krájet otrocky ručně, vyplatí se zvážit pořízení praktického pomocníka – v tomhle případě třeba kráječe Zelmer. Samotná značka letos oslavila už sedmdesáté narozeniny a představila světu celou řadu praktických pomocníků. Není se proto čemu divit, že ji prestižní časopis Financial Times zařadil mezi desítku nejlepších a nejdůvěryhodnějších firem střední a východní Evropy!

Ale zpátky k multifunkčnímu Zelmer kráječi, který najde uplatnění během rodinných oslav a dalších slavnostních příležitostí. S jeho pomocí snadno, rychle a bezpečně nakrájíte třeba pečivo, sýry, salámy, zeleninu a ovoce, ale třeba taky bramborové a houskové knedlíky a další suroviny. O přesný řez se stará zoubkovaný nůž z kvalitní nerezové ocele s průměrem 170 mm. Nastavit si samozřejmě můžete i tloušťku jednotlivých plátků a to od 0 do 15 milimetrů.

Obložené misy

Tipy na dokonalé obložené mísy
Při vytváření obložených míst popusťte uzdu fantazii a nechte ji pracovat na plné obrátky. Vytvářet můžete čistě sýrové, uzeninové, zeleninové nebo sýrové mísy. Vsadit samozřejmě můžete i na kombinaci sýrů a salámů nebo sýrů a ovoce, které doplníte oříšky a olivami. Taková mísa se skvěle hodí třeba k bílému vínu. Pokud se rozhodnete podávat červené víno, připravte mísu z plátků zvěřiny, vepřového, hovězího nebo jehněčího masa. Chybět by na téhle míse neměly ani plísňové sýry, parmazán a čedar.

Co se týče párování obložených mís s pivem, tady volte třeba vepřové koleno, bůček nebo plátky pečeného masa, s jejichž bezpečným nakrájením vám opět pomůže výše uvedený kráječ Zelmer. Vedle nešlápnete ani s masovou mísou, kterou doplníte o malé párečky, sušené klobásky s rajčata a samozřejmě slané pochutiny (oříšky, tyčinky, krekry).

Oblíbené jsou taky italské (mozzarella, cherry rajčata, bazalka) nebo třeba řecké kombinace (sýr feta, olivy, rajčata, olivový olej). Nezapomeňte ani na nejrůznějí dressingy, omáčky, dipy a samozřejmě pečivo (třeba to po domácku upečené). Pokud vám to časové možnosti umožňují, z tenkých plátků sýrů nebo uzenin můžete vytvářet růžičky nebo jiné tvary, které strávníci zaručené ocení." class="more-information">více informací...

Recenze JBL Quantum 800: Sluchátka pro hráče

15.03.2021
JBL Quantum 800 posouvá funkce modelu Quantum 400 ještě o krok dál a hlavně přináší možnost bezdrátového připojení k počítači přes 2,4 GHz USB adaptér, případně přes Bluetooth 5.0. Připojení přes Bluetooth využijete i v kombinaci s mobilními zařízeními. Součástí balení je také USB kabel a kabel s 3,5 mm jackem, takže máte k dispozici prakticky všechny způsoby připojení.

Výklopný mikrofon nabízí vyhrazené tlačítko na jeho zapnutí a vypnutí, přičemž nechybí ani ovládací prvky na regulaci hlasitosti, resp. nastavení poměru mezi hlasitostí hry a komunikace s ostatními hráči. V případě připojení přes Bluetooth však regulace hlasitosti na sluchátkách nefunguje, takže ji budete regulovat přímo na zařízení. Extra funkcí modelu Quantum 800 je i funkce aktivního odhlučnění zvuku.

Pokud to tedy shrneme, JBL Quantum 800 jsou nejlépe vybavená sluchátka této řady. Přinášejí všechny funkce, které jsme chválili v případě modelu Quantum 400, přičemž přidávají aktivní odhlučnění a možnost bezdrátového připojení. Výdrž baterie dosahuje v případě bezdrátového připojení až 14 hodin." class="more-information">více informací...

Vakuování pro začátečníky: co dělá vakuum s potravinami?

13.03.2021
Všichni, kteří se alespoň okrajově zajímají o problematiku plýtvání potravin a hledají jednoduché možnosti, jak ušetřit, by měli při tomto článku zbystřit pozornost. Dnes se budeme věnovat "problematice" vakua, díky kterému je možné prodloužit životnost potravin až čtyřnásobně. A možná už i tušíte, jak. Ano! Jednoduchým odsátím vzduchu ...
jednoduché praktiky, mezi které patří i vakuování. To funguje na principu odsátí nadbytečného vzduchu okolo potraviny. Zamezením přístupu vzduchu k potravině výrazně zpomalujeme její oxidaci a tvorbu bakteriálních zárodků, které se po vytvoření šíří rychlostí světla. Vakuování také zpomaluje tvorbu histaminu, což ocení zejména lidé trpící histaminovou intolerancí. Takto uskladněna potravina prodlouží svojí životnost až čtyřnásobně. Podívejte se na náš přehled:

Status

Vyberte si svůj oblíbený způsob
Na trhu existuje mnoho druhů vakuovacích zařízení, například od výrobce Status nebo Laica, které zbaví vaše potraviny kyslíku a prodlouží tak jejich životnost. Asi hlavím kritériem pro výběr správného způsobu vakuování je otázka, na jak dlouhou dobu potřebujeme danou potravinu uskladnit. Pokud uskladňujete potraviny, které používáte téměř denně, zvolte vakuovací boxy, džbán, kolíky, vršky či jiné rychlé pomůcky. Pokud uskladňujete věci na delší dobu, jako například maso nebo sezónní potraviny, které následně ukládáte do mrazničky, je vhodné sáhnout po fóliových vakuovačkách.

Materiály, z nichž jsou vakuovací fólie a dózy vyrobené navíc odolávají vysokým i nízkým teplotám, jsou zdravotně nezávadné a z potravin neabsorbují aroma ani jejich barvu. Snadno se tak stanou vítanými společníky moderních kuchyň a domácností. Navíc je možné používat je opakovaně, takže kromě své peněženky šetříte také životní prostředí.

Status

Pokud se vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články ze série "Vakuování pro začátečníky". V dalším článku rozebereme problematiku vakuování tzv. rychlých jídel vs. dlouhodobého skladování." class="more-information">více informací...

Znáte rozdíl mezi respirační alergií a astmatem?

12.03.2021
Nic není děsivější, než když člověk nemůže popadnout dech. Hrudník se stáhne a člověk prostě nemůže nasát dostatek kyslíku. Na první pohled může alergie i astma vypadat stejně, lékaři s nimi dokonce zacházejí podobně. Více informací o rozdílech mezi respirační alergií a astmatem se dočtete v následujícím článku.

Co je to astma?
Astma kvalifikujeme jako chronické onemocnění plic, které ovlivňuje dýchací cesty. Astma způsobuje stažení svalů kolem Bronchial, tedy průdušek vedoucích vzduch do plic. Takové stažení způsobuje zmenšení dýchacích cest.

Kromě toho se při astmatickém záchvatu vytváří hlen a začíná ucpávat již zúžené dýchací cesty. Astma není trvalý stav, což znamená, že někdy člověk může dýchat lépe a nemá zúžené dýchací cesty. Astmatické záchvaty mohou způsobovat i spouštěče z okolního prostředí. Tyto spouštěče mohou být různé a zahrnují:
- kouř;
- studený vzduch;
- vlhký vzduch;
- silný zápach;
- namáhavé cvičení;
- výfukové plyny;
- chemikálie;
- léky jako aspirin nebo betablokátory;
- siřičitany

Stres může také způsobit astmatický záchvat. Astma mohou vyvolat i další alergeny (například plísně, roztoči, domácí zvířata a pylová zrna) a dráždivé látky (například ozón a jiné znečišťující látky).

Jak léčit astma?
Lékaři diagnostikují astma pomocí testů plicních funkcí a testů na alergii a tímto způsobem zjišťují, zda jde o astma nebo alergii. Astma bohužel není vyléčitelná, ale je možné zmírňovat příznaky. Lékaři mohou na astma předepsat léky, které mohou pomoci zvládnout příznaky astmatu.

Co je to respirační alergie?
Respirační alergie je reakcí imunitního systému na spouštěč z prostředí. Imunitní systém reaguje na spouštěč jako je pyl, prach, plísně nebo srst domácích mazlíčků.

Jaké jsou projevy alergie?
Při alergické reakci tělo začíná být přetížené. Oči mohou slzet a člověk může cítit tlak na průduškách. S alergií se také může vyskytnout pocit pálení v krku nebo v hrudníku a také se může těžko dýchat. Vzhledem k obtížím s dýcháním alergie zvykne doprovázet i kašel nebo chrčení. Stručně řečeno, je to podobný pocit jako při astmatickém záchvatu. Zajímavé je, že i když má člověk astma, nemusí trpět alergiemi. Na druhé straně, alergie mohou vyvolat astmatický záchvat.

Astma vs. Alergia

Co spouští alergie?
Běžné alergeny nacházející se ve vzduchu, mohou spouštět alergické záchvaty. Toto jsou nejčastější spouštěče alergií:
- prachové roztoče - jsou alergickou složkou domácího prachu a nacházejí se v ložním prádle, čalounění, kobercích a je téměř nemožné se jim vyhnout;
- pyl - je to název pro částice, které rostliny uvolňují do ovzduší pro oplodnění jiných rostlin. Reakce na pyl se může lišit od ročního období a místa, kde člověk žije. Pyl také souvisí se sennou rýmou;
- plíseň - houby, které se nacházejí uvnitř i vně domu. Plísni vyhovuje vlhké a tmavé prostředí, takže je možné ji nalézt v hromadách hnijícího listí a trávy spolu s kompostem, či ve špatně větrané koupelně nebo vlhkém suterénu;
- domácí zvířata - srst, šupiny kůže a chlupy z domácích mazlíčků mohou také způsobovat alergie;
- šváby - je zvláštní, že švábi jsou hlavním zdrojem alergií v domácnosti. Švábi jako spouštěč alergie vysvětlují, proč je u dětí ve městech vysoká míra astmatu i když jsou tam nízké úrovně pylu.

Jak efektivně bojovat s alergiemi?
Podobně jako u astmatu, ani alergie nelze zcela vyléčit. Alergeny ji jednoduše spouštějí. Takže při boji s alergiemi je třeba buď omezit vystavení alergenům nebo zvládnout její příznaky. Čím je vzduch čistší, tím méně alergenů, se kterými musíte bojovat. Zvládat příznaky alergií vám může pomoci čistý vzduch u vás doma a pro případ střetu s alergeny mimo vašeho domu, je zde možnost užívat antihistaminika.

V případě, že máte alergii nebo astma, nebo máte alergii i astma zároveň, je třeba se zaměřit na vytvoření co nejčistšího vzduchu ve vaší domácnosti. Zvažte výhody koupí čističky vzduchu, která bude schopná odstraňovat alergeny ze vzduchu a zajistí vám čistší vzduch v interiéru.

Čističky-sterilizátory vzduchu Airfree čistí vzduch ve svém jádru při velmi vysoké teplotě, která dosahuje až 200 ° C. Právě tato vysoká teplota zaručuje, že se vzduch kvalitně pročistí a do místnosti se vrací svěží, čistý vzduch zbavený množství alergenů a škodlivých látek. Airfree dokáže ze vzduchu odstraňovat bakterie, viry, roztoče, plísně či pyly a zabraňuje jejich dalšímu šíření. Také dokáže eliminovat zápachy a redukovat ozón. Nemusíte se bát ani složité údržby a protože při čističkách-sterilizátorech vzduchu Airfree není nutná výměna filtrů, předejdete tak i kontaktu a alergeny a nečistotami, které jinak zůstávají ve filtrech zachyceny. Díky její tichému chodu, Airfree můžete použít i v ložnici či dětském pokoji a nerušeně tak bojovat s alergeny a nečistotami v každé místnosti vašeho domova. Udržujte vzduch u vás doma čistý a dýchejte kvalitní vzduch s čistírnami-sterilizátory vzduchu Airfree." class="more-information">více informací...

JBL PartyBox On-The-GO: Hudební reproduktor na oslavu

10.03.2021
Hudební reproduktor na tu správnou oslavu nebo posezení. Neztratí se v tělocvičně ani u ohně nebo bazénu. Je stavěn tak, abyste ho nosili všude s sebou a nemuseli se obávat jeho poškození. I proto odolá postříkání vodou a má přímo certifikaci IPX4. K reproduktoru se dají připojit kabelový mikrofon a kytara. Jeden mikrofon, a to bezdrátový, máte přímo v balení a dá se hned použít.

Celkově máte k dispozici 100 W hudebního výkonu a komu je to málo, má možnost spojit dva reproduktory do jednoho, a to pomocí TWS systému, který využívají skutečná bezdrátová sluchátka. Nechybí světelné efekty, které se dají přepínat přímo na reproduktoru, ale také zcela vypnout. To ale pravděpodobně neuděláte, jsou natolik výborné a do večerní atmosféry jako ulité.

Zaujme vás:
- 100 W výkon a zesílené basy
- Světelné efekty
- Možnost bezdrátově spojit dva reproduktory
- Mikrofon ve standardní výbavě
- Odolnost vůči vodě IPX4
- Výdrž až 6 hodin na baterii" class="more-information">více informací...

Recenze JBL Quantum Duo: Herní reproduktory k počítači nebo konzoli

09.03.2021
Stereo reproduktory Quantum Duo pocházejí z herní řady JBL Quantum. Můžete je připojit k počítači, notebooku a ke konzoli PlayStation prostřednictvím přiloženého USB kabelu a k libovolnému zařízení s 3,5 mm jackem pomocí přiloženého jack-jack kabelu. K dispozici je rovněž připojení přes Bluetooth, které využijete v případě mobilních zařízení a eventuálně i v případě notebooku a počítače – pokud obsahuje Bluetooth konektivitu.

Podsvícení je jednou z klíčových vlastností herních audio produktů a druhou důležitou funkcí je funkce prostorového zvuku. Quantum Duo nabízí virtuální prostorový zvuk s technologií Dolby Digital, který plní svůj účel a využijete ho při hraní či sledování filmů. Nabízí lepší zážitek a zvýrazňuje zvuk v prostoru, což oceníte například při hraní zmíněného Counter-Striku.

Každý reproduktor obsahuje 2,5 "woofer a 0,75" tweeter na kvalitní podání basů i výšek. Výkon je na úrovni 20W RMS. Se zvukovým podáním reproduktorů jsme byli spokojeni, a to nejen při hraní, ale i při poslechu hudby či běžném používání. Chválíme i vysokou maximální hlasitost, s těmito reproduktory si uděláte doma diskotéku. Ačkoli, v případě maximální hlasitosti se projeví omezení jejich výkonu.

Pravý reproduktor obsahuje kolečko pro regulaci hlasitosti a ovládací prvky pro zapnutí / vypnutí prostorového zvuku a přizpůsobení světelných efektů. Tento reproduktor rovněž obsahuje napájecí tlačítko, výstup na sluchátka a tlačítko pro zapnutí Bluetooth připojení." class="more-information">více informací...

Inhalace jako forma rehabilitace po prodělání nemoci covid-19

08.03.2021
S novým druhem koronaviru se potýkáme už více než rok. Bohužel stále tak úplně nevíme, co všechno v našem těle provádí a jaké stopy po sobě zanechává. Ti, kteří nemoc prodělali, se často potýkají s více či méně závažnými dýchacími obtížemi. Dle názorů předních odborníků a nejnovějších průzkumů se ukazuje, že s rekonvalescencí může pomoci specializovaný léčebný pobyt v lázních a správně prováděné inhalační techniky.

Role inhalace v oblasti rehabilitace
Inhalační forma léčby patří bezesporu k terapii mnoha plicních onemocnění, a to z důvodu zajištění vyšších koncentrací léčivé látky lokálně přímo v plicích, čímž je dosaženo maximálního možného efektu spolu s nízkým rizikem výskytu nežádoucích účinků.

Ani nemoc covid-19 tak není v téhle oblasti výjimkou. Například hlavní lékař Lázní Luhačovice MUDr. Jiří Hnátek zmiňuje, že v souvislosti s rekonvalescencí pomáhají „především individuální inhalace přírodní minerální vodou, dechové rehabilitace, masáže, vybrané vodoléčebné procedury a pitná terapie lázeňských minerálních vod.“

Podle vědců z lékařské fakulty univerzity v Pittsburghu se ale inhalační léčba ukazuje jako účinná také při boji se samotnou nemocí covid-19. Ve svém výzkumu totiž testovali speciální inhalační spreje, které by si v budoucnu mohli lidé stříkat do nosu a úst – míst, prostřednictvím kterých se virus dostává do našeho organismu. Vše ale ještě musí projít třemi fázemi klinických studií.

Na oxfordské univerzitě pro změnu probíhala studie týkající se použití vysokých dávek inhalovaných kortikosteroidů, které se podávaly pacientům s časnou infekcí koronavirem. Kortikosteroidy měly zabránit klinickému poškození dýchacího ústrojí pacienta a jeho následné hospitalizaci. A jak studie dopadla? Rané mikrobiologické údaje prokázaly, že kortikosteroidy jsou účinné při zpomalení rychlosti replikace koronaviru v plicních buňkách. Díky inhalační terapii se navíc dostaly na potřebná místa v plicích, čímž byl maximalizován jejich účinek.

Rehabilitácia covid

Více ukáže čas
Z výše uvedeného vyplývá, že
správná metoda inhalace a moderní inhalátory (třeba ty od italského výrobce Laica) sehrávají v současné situaci významnou roli a mohou být účinným prostředkem při doléčování nejrůznějších plicních onemocnění, včetně tolik obávaného covidu-19. Protože je ale nemoc stále nová a mnoho o ni nevíme, až v průběhu následujících měsíců a let budeme znát bezpečně odpovědi na všechny důležité otázky, které se této problematiky týkají. S bojem proti jejím následkům můžete ale začít už dnes.
" class="more-information">více informací...

Vakuování pro začátečníky: zaujměte způsoby, jak neplýtvat potravinami

06.03.2021
Ročně se na světě vyhodí 1,3 miliardy tun potravin, které by někde jinde mohli zachránit životy. Kvůli tomuto číslu vyhazujeme von oknem nemalé sumy peněz, drancujeme přírodní zdroje potřebné k výrobě potravin, plýtváme vynaloženou energií a prací jiných lidí. Objemy vyhozených potravin však máme ve svých rukou a je v našich silách jej zredukovat. Stačí, když budeme lépe plánovat, skladovat, budeme se o problematiku zajímat a budeme ji chtít řešit. Každý z nás může podniknout kroky ke snížení množství vyhozených potravin. Dnes vám přinášíme pár tipů, jak na to ...

Ako neplytvať potravinami

2. Zaměřme se na data spotřeby
Z našeho naplánovaného nákupního seznamu vyselektujme potraviny s krátkým datem spotřeby a snažme se zkonzumovat je co nejrychleji. Rozlišujme:
- Datum spotřeby / Spotřebujte do: potraviny po uplynutí tohoto data nejsou vhodné ke konzumaci.
- Datum minimální trvanlivosti: při správném skladování můžeme potravinu konzumovat i po tomto datu.

2. Využívejme správné teplotní zóny v chladničce
Podívejme se "na zoubek" naší chladničce. Ta by měla mít spolehlivé těsnění a optimální teplotu (1-5 ° C). Teplotní zóny lednice bychom měli využít ve svůj prospěch. Na vrchních poličkách bychom měli skladovat vajíčka, sýry, máslo, na středních další mléčné výrobky, polotovary a uzeniny a spodní poličky by měly patřit rychle-kazícím se potravinám např. vařenému jídlu, masu či rybám ... Zelenina a ovoce by měly zabírat spodní šuplíky, no banány, mango, nebo citrusy skladujte raději mimo chladničky. Dvířka patří přirozeně kečupu, hořčici a nápojům. Všechny z těchto potravin je možné skladovat ve vakuovacích boxech, fóliích nebo džbánech, které prodlouží životnost potravin až čtyřnásobně. Více tipů na skladování jsme pro vás sepsali v
tomto článku.

3. Pokud to jde, kompostujme
I jídlo můžeme plnohodnotně "recyklovat". Slupky ze zeleniny a ovoce, zbytky vařených jídel, staré ovesné vločky nebo mouku můžeme použít jako kvalitní hnojivo- kompost.

4. Konzervujme, sušme, vákuujme ...
Pokud máme doma potraviny, o kterých víme, že je v nejbližší době nebudeme používat, můžeme je zakonzervovat zavařením, sušením, zmrazením, vakuováním nebo dokonce kombinací více metod. Ovoce, zelenina, houby či nať jsou ideálními adepty nejen k sušení, ale i vakuování. Pokud jste se rozhodli potraviny zamrazit, můžete je předtím zavákuovat a prodloužit tak jejich životnost ještě o něco více. Vakuovat můžete dokonce i zavařeniny za pomoci vakuovacích kolíků. Kreativitě se meze nekladou.

Ako neplytvať potravinami

Pokud se vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články ze série "Vakuování pro začátečníky". Příště si řekneme něco o tom, jaký vliv má vakuum na potraviny a jak vlastně vakuování funguje.

Zdroj: https://www.minzp.sk/files/odbor-odpadoveho-hospodarstva/neplytvajte-potravinami.pdf
" class="more-information">více informací...

JBL Xtreme 3 věrný a vděčný společník

05.03.2021
S JBL Xtreme 3 získáte výkonný reproduktor se zvukem, který vás může doprovázet prakticky kdekoliv. Samozřejmostí je ochrana proti prachu a vodě, potěší i cena na úrovni původní generace.

Bezdrátové nabíjení, bezdrátová sluchátka, bezdrátové reproduktory. Vítejte v bezdrátovém světě, kde si velmi dobře vede známé JBL. Jeden takový mi, pečlivě zabalený, přistál na stole. Už jen velikost krabice naznačila, že jde o opravdu pořádný kus hardwaru. Na výběr je ve více provedeních, mě potěšil klasický černý odstín.

JBL Xtreme 3

Párování proběhlo okamžitě a bez komplikací. Výborně! Za pár vteřin mi na stole hrál a vibroval melodický rock pořádně nahlas, tak, jak se na party reproduktor patří. Samotný zvuk je plný s přirozenými výškami, příjemnými středy a skutečnými basovými tóny. Takových, jaké z miniaturních repráčků prostě nebudete nikdy slyšet. Kromě samotného reproduktoru najdete v balení popruh na přenášení s praktickým otvírákem na láhve a 60 W USB-C nabíječku. Ta dobře poslouží i na nabíjení smartphonů, tabletů či notebooků.

JBL Xtreme 3

Novinka pokračuje v dobře započaté práci svých předchůdců. Nabízí mohutný zvuk JBL Original Pro Sound, který zajišťují čtyři měniče a dva basové zářiče s maximálním výkonem 2x 25 W RMS (woofer) + 2x 25 W (tweeter) v AC módu (přes nabíječku). Výdrž na baterii je 15 hodin, v praxi zřejmě ještě více, protože reproduktor určitě nebudete žhavit naplno po celou dobu. Mně se ho za týden vybít nepodařilo.

Bezdrátově můžete přes Bluetooth připojit k reproduktoru dvě zařízení, známá funkce PartyBoost zabezpečí spárování dvou reproduktorů kompatibilních s JBL PartyBoost. Xtreme 3 má 136 x 298 x 134 mm při hmotnosti téměř 2 kg.

JBL Xtreme 3

Oproti předchozí generaci je lehčí o 400 gramů a přitom o 10 mm delší. Ani zde nechybí praktická možnost využití velké 36,3 Wh lithium-iontové baterie jako powerbanky. Bohužel i nyní je k dispozici pouze jeden USB-A port. Na zdařilé party by se jich sešlo víc, ale to v žádném případě nesnižuje kvalitu a určení, které tento extrémní divoch přináší.

JBL Xtreme 3

Koupí JBL Xtreme 3 získáte namakaného svalovce, který udělá pořádný rozruch všude tam, kam vaše noha vkročí. Vzhledem k tomu, co reproduktor nabízí, je jeho cena 7999,- Kč přiměřená. Let's Party!Také pro tyto vlastnosti získává JBL Extreme 3 Tip redakce.

Tip redakcie
" class="more-information">více informací...

Čištění spár už nemusí strašit ze spaní! Víme, co doopravdy funguje

04.03.2021
Určitě nám dáte za pravdu, že čištění zašlých spár nepatří mezi činnosti, kterým bychom se rádi a dobrovolně každý týden věnovali. Často je navíc jedno, jak často je drhneme a jaké čisticí prostředky používáme. Změně zbarvení stejně dřív nebo později neunikneme. Jak zašlým spárám vrátit původní barvu a lesk? Máme pro vás pár babských rad i ověřených tipů.

Vyzkoušejte babské rady
Ještě před tím, než sáhnete po silnějším kalibru, zkuste spáry vyčistit pomocí přísad, které máte běžně doma v lednici nebo spíži. Účinný je například ocet smíchaný s jedlou sodou, citronovou šťávou a vodou. Vzniklou kašičku můžete nanést zubním kartáčkem na znečištěné spáry a nechat cca půl hodiny působit. Po opláchnutí vodou by měly být spáry opět krásně bílé.

Vyzkoušet můžete i jedlou sodu smíchanou s bělidlem, kterou na spáry nanesete a necháte deset minut působit. Jen dávejte pozor, ať bělidlo nepoškodí náchylnější materiály nebo obklady. O flekaté kachličky totiž asi nikdo z nás nestojí. Další možností je i smíchání kyseliny citronové a sody. Pastu nechte opět třicet minut působit a pak spáry vydrhněte kartáčkem se středně tvrdým vlasem.

Co když nic nepomůže?
Výše uvedené „babské rady“ budete pravděpodobně aplikovat s více či méně uspokojivým výsledkem. Navíc jde o časově náročné a pracné metody, které je potřeba aplikovat opakovaně. Naštěstí existuje mnohem jednodušší a příjemnější způsob, jak udržovat spáry čisté a v původní barvě.

Tajemství úspěchu se skrývá v parním čištění a čističích Ariete, které pracují s vodou v plynném skupenství (párou), vysokým tlakem a vysokou, přesto však bezpečnou teplotou. Výsledkem je hygienicky čistá a zdravotně nezávadná domácnost, bez nutnosti používat chemické detergenty nebo věnovat úklidu víc času, než je skutečně potřeba.

Ariete, parné čistenie

Parní čističe Ariete si snadno poradí nejen s čištěním zašlých spár, ale taky s běžným úklidem. Navíc si můžete vybrat, jestli k čištění použijete praktické „kachny“ – kompaktní parní čističe s ohebnou tryskou a menší nádržkou na vodu nebo multifunkční parní čističe, s nimiž jednoduše uklidíte celou domácnost. Praktičtí pomocníci tak během několika minut zbaví domácnosti většiny prachu, virů, bakterií a alergenů.

Čištěné plochy jsou navíc téměř okamžitě suché, hygienicky čisté a zdravotně nezávadné. Výhody a účinnost parních čističů navíc ocení i rodiny s menšími dětmi nebo domácími mazlíčky. K úklidu totiž není potřeba používat agresivní chemické prostředky, které mohou vyvolávat nepříjemné alergie nebo další zdravotní neduhy. Potřebujete snad další důvody, proč dát parním čističům Ariete šanci?" class="more-information">více informací...

Recenze JBL Quantum 400: Sluchátka s vylepšeními

04.03.2021
Sluchátka Quantum 400 se vešly ještě do cenové kategorie do 3000,- Kč a ve srovnání s modelem Quantum 200 přinášejí několik vylepšení.

JBL Quantum 400 se k počítači připojují pomocí USB kabelu. V balení je také kabel s 3,5 mm jackem pro připojení k herním ovladačům nebo mobilním zařízením. Díky připojení přes USB můžete využívat počítačový software JBL QuantumENGINE. Ten nabízí ekvalizér, nastavení podsvícení, zapnutí a volbu prostorového zvuku či aktualizaci firmwaru sluchátek.

V této souvislosti dáváme do pozornosti zejména dva režimy prostorového zvuku. K dispozici je DTS Headphone: X 2.0 a také JBL QuantumSURROUND, který nabízí až 7.1 kanálový prostorový zvuk. Samozřejmostí je možnost používat sluchátka v tradičním stereo režimu a každý z těchto režimů má své výhody pro jednotlivé způsoby používání sluchátek - ať už jde o poslech hudby, hraní her nebo sledování filmů.

JBL Quantum 400 mají 50 mm měniče, v tomto směru jsou sluchátka identická s modelem Quantum 200. Jejich přidanou hodnotou je více funkcí, zmínili jsme je v textu - všechny z nich považujeme za reálnou přidanou hodnotu, kterou využijete při hraní. Ať už jde o režimy prostorového zvuku, ekvalizér, dedikované tlačítko pro ztlumení mikrofonu nebo regulaci hlasitosti hry v poměru ke komunikaci přes Discord nebo jinou službu." class="more-information">více informací...

Sharlota spojila své jméno s JBL

01.03.2021
Sharlota nebo Shar, jak ji blízcí a fanoušci přezdívají je česká zpěvačka, moderátorka a rapperka. Také je členkou vydavatelství Blakkwood Records. Její bohatá fanouškovská základna k ní přitáhla v roce 2019 i značku JBL. První setkání s JBL však přišlo několik měsíců předtím.

První kontakty s JBL
Již v roce 2017 probíhala spolupráce mezi JBL a Blakkwood Records, a ta neminula ani Sharlotu. O 2 roky později na festivalu DATART LIFE v Brně vznikla první menší spolupráce mezi Sharlotou a JBL, kdy na JBL výstavním stánku odehrála menší koncert. Nechyběla ani autogramiáda, a to vše za ozvučení JBL technikou.

Sharlota JBL

JBL a Sharlota
Od konce roku 2019 začala Sharlota intenzivně spolupracovat se značkou JBL. V březnu proběhl speciální event Meet & Greet se Sharlotou. 10 VIP vstupů na tento event bylo možné vyhrát na Sharlotiným Instagramu. Byl to unikátní zážitek pro fanynky, které kromě vstupu vyhráli i JBL True Wireless sluchátka. JBL produkty se staly součástí Sharlotina života. Při stěhování do nového příbytku se tam zabydlel soundbar JBL Bar 9.1 s Dolby Atmos. V povinné výbavě na poslech hudby nebchyběli ani sluchátka na uši, ale hlavně True Wireless sluchátka, které jsou v současnosti velkým trendem." class="more-information">více informací...

Recenze JBL Under Armour Flash X: Kvalitní bezdrátová sluchátka pro sportovce

01.03.2021
V dnešní recenzi se podíváme na druhou generaci (test první generace zde) plně bezdrátových sluchátek, které vznikly na základe spolupráce společnost JBL a Under Armour. Novinka nese označení JBL Under Armour True Wireless Flash X a cílí na všechny sportovce a jinak aktivní uživatele, kteří hledají solidní zvuk a spolehlivé uchycení v uších za jakýchkoliv podmínek.

Zpracování

Sluchátka jako taková jsou vyrobena ze dvou materiálů, a to z plastu a odolnějšího pogumovaného plastu. Lesklý plast na jejich vnitřní straně při běžném nošení není vidět ani cítit, neboť se na jeho místě nachází ergonomické silikonové inserty Sport Flex, o kterých si povíme více níže. Část sluchátek, která obvykle vyčuhuje ven z ucha je příjemně pogumovaná. Na každém ze sluchátek se nachází jedno tlačítko sloužící k ovládání. Jeho chod je příjemný, použití však může být lehce nepohodlné, neboť si při jeho stisku tlačíte sluchátka více do ucha. Na každém sluchátku pak najdeme ještě notifikační diodu, která zobrazuje různé informace na základě stavu provozu či nabití sluchátek.

Nabíjecí krabička disponuje hliníkovým obalem, vnitřní část je plastová. Sluchátka do svých nabíjecích pozic skvěle a pevně zapadnou, mechanismus otvírání se zavírá s velice příjemným zaklapnutím pojízdné části. Na obalu najdeme i poutko při případ, že byste si chtěli sluchátka připnout za pomocí karabiny například k batohu.

JBL Under Armour Flash X

Ovládání a ergonomie
Co se týče ovládání, najdeme zde klasické ovládací schéma se dvěma multifunkčními tlačítky. Tlačítko na pravém sluchátku při jednom stisknutí slouží k ovládání play/pause, dvojklik pak posune na další píseň. Možnost vrátit se zpět zde bohužel není. Na levém sluchátku se pak ovládají funkce Ambient Aware, TalkThrough či se aktivuje hlasová asistentka. V případě příchozího hovoru jedním kliknutím hovor přijmete či ukončíte, dvojklikem odmítnete a delším přidržením zapnete či vypnete mikrofon.
Z ergonomického hlediska jsou velkou výhodou tři velikosti jak silikonových špuntů, tak insertů Sport Flex, díky kterým si tak velikost a stabilitu sluchátek bude moci vybrat takřka každý uživatel. Pokud vám špuntová sluchátka principiálně nevadí, nebudete mít s tímto modelem z hlediska pohodlí problém. Při správném zvolení silikonových nástavců dokáží být poměrně pohodlná, především pak dobře drží a při běhu či akčnějším posilování jen tak z uší nevypadnou.

Zvuk
Co se týče zvukové produkce, sluchátkům velmi pomáhá neobvykle dobrá míra pasivní izolace. Špunty obvykle izolují slušně, v tomto konkrétním případě je utěsnění sluchátek v uších ještě lepší, což se pozitivně projevuje na separaci okolního hluku od poslouchané hudby. Při poslechu si užijete zejména silné basy, které se opravdu citelně projevují. Jejich vnímaná intenzita trochu slábne při vyšších hlasitostech a místy se dokáže ztrácet ve shluku ostatních frekvencí. Zvýrazněné jsou také vyšší frekvence a sluchátka tak disponují obvyklým „moderním“ zvukem který ladí většina výrobců v těchto segmentech. Maximální hlasitost je dostatečně vysoká pro většinu uživatelů se (zatím) nepoškozeným sluchem. Na poslech při běhu či při cvičení je kvalita produkce zcela dostatečná.

JBL Under Armour Flash X

Závěr
Oproti první generaci se novinka může pyšnit více než dvojnásobnou celkovou výdrží, moderní konektivitou a doprovodnými funkcemi jako je TalkThrough či Ambient Aware. Zaujmout mohou také designem, který je subjektivně moderní. Pokud hledáte bezdrátová sluchátka primárně na sport, nabídne tento model solidní kombinaci parametrů a funkcí, díky kterým zcela jistě stojí za zvážení." class="more-information">více informací...

Vakuování pro začátečníky: Plytváte potravinami? Zjistěte to!

27.02.2021
Věděli jste, že průměrný Čech vyhodí ročně přibližně 200 kilo potravin? Že vizuálně nepřitažlivé potraviny se do našich obchodů ani nedostanou a že plýtvání začíná už při pěstování? Potraviny musí zvládnout dlouhou a náročnou cestu k tomu, aby se dostali až k vám domů. A mnoho z nich se dokonce nikdy nespotřebuje. Jaké jsou statistiky a co můžete udělat pro jejich záchranu?

Statistiky hovoří jasně
Pokud bychom se na problematiku plýtvání podívali z procentuálního hlediska, zjistili bychom, že existují takové potraviny, kterými plýtváme více a takové, které vyhazujeme méně. Rozdělení je následující:
- Zelenina a ovoce = 45%
- Kořenová zelenina a hlízy = 45%
- Ryby a mořské plody = 35%
- Obiloviny = 30%
- Olejnatá semena a luštěniny = 20%
- Mléčné výrobky = 20%
- Maso = 20%

Začněme krmit lidi, ne odpadkové koše ...
Pokud i vás tak trochu zamrzeli fakty zmíněny výše, určitě si kladete otázku, jak to změnit. A je to vůbec v moci jednotlivce? Odpověď je ANO. Pokud začneme omezovat plýtvání v našich domácnostech, je velmi pravděpodobné, že zajistíme dostatek potravin i pro naše budoucí generace, jejichž budoucnost je už nyní ohrožena například klimatickými změnami. Ty ovlivňují i výrobu potravin.

Vákuovanie pre začiatočníkov

Jak zjistím zda plýtvám potravinami?
Mezi nejčastější znaky plýtvání potravinami v domácnosti patří tyto fakta:
1. Často je najdete po záruce, nevhodné pro další použití: V tomto případě je jasné, že vám selhává plánování a skladování. Několik tipů, jak to změnit najdete v našem
předchozím článku.
2. Máte velké zásoby a plnou komoru, nemáte přehled: Někdy, když příliš propadneme nákupní horečce či sezónnímu šílenství v podobě zavařenin, houbové sezóny, zakáleček apod., ztrácíme přehled. V tomto bodě bychom měli zvolit vhodnou strategii ke zmírnění plýtvání.
3. Často se objevují potraviny ve vašich nádobách na odpadky: Všimli jste si, že vysypávate smetí častěji než je nutné? Důvodem může být nepřiměřené množství zapáchajícího jídla v odpadkovém koši. Toto je signál, že je asi čas na změnu.
4. Zapomínáte na ně: Po pár dnech od velkého nákupu si vzpomenete na potravinu, kterou jste koupili za účelem, který jste nikdy nenaplnily? Pravděpodobně se ve vašem domově zabydlelo plýtvání.

Nikdy není pozdě
Pokud jste u sebe doma na základě předchozích řádků identifikovali plytvače a popsané praktiky jsou vám důvěrně známé, stále máte šanci zachránit velkou část potravin. V začátcích může být velmi efektivní pomůckou vakuování. A když ho po čase spojíte s vašimi novými návyky při plánování, nakupování a skladování, můžete dokonce ušetřit značný objem potravin a dokonce i peněz.

Vákuovanie pre začiatočníkov

Vakuování potravin přispívá k lepší budoucnosti
Vakuování představuje zajímavý způsob, jak udržet potraviny déle chutné a čerstvé. Navíc jde o jednu z alternativ, která má za cíl snížit objem zkažených a vyhozených potravin, což představuje významný sociální, ekologický a ekonomický problém současné společnost. Dnes máme na výběr vakuovací systémy různých značek jako například Status nebo Laica. Pokud s vakuováním pouze začínáte, můžete si ho vyzkoušet na vakuovacích boxech, malých základních vakuovačkách fólií nebo na různých vakuovacích vychytávkách.

Pokud se vám tento článek líbil a byl pro vás užitečný, doporučujeme sledovat i další články ze série "Vakuování pro začátečníky". Příště si řekneme něco o způsobech a možnostech, jak co nejméně plýtvat potravinami.

Použité údaje: Bibliografie: OZ Free Food (2021) Plýtvání v číslech. Dostupné na internetu: www.free-food.sk/problem/ake-su-statistiky/" class="more-information">více informací...

Ján Volko spolupracuje s JBL

26.02.2021
Mistr Evropy ve sprintu na 60 metrů byl ještě v roce 2016 téměř neznámým sportovcem. Značka JBL si ale Janův talent všimla už tehdy, když ostatní neměli páru. Johny, jak ho přezdívají je rodák z Bratislavy, kde momentálně žije i trénuje. Samozřejmě, jako každý sportovec je ale v konečném důsledku po celý rok rozlítaný všude na světě na závodech a soustředěních. Touto cestou ho však doprovází JBL.

JBL Jump Fest
Spolupráce s JBL a nejen produktová začala v roce 2016. V srdci Košic se konal první ročník atletického projektu JBL Jump Fest. Atletika se přesunula ze stadionu do historického centra města. Kromě skokanského programu pro elitní atlety, měla svůj prostor i mládež. Menší, větší i nejmenší se kromě skoku do dálky, učili i startovat z bloků, a kdo jiný je mohl zaučovat než vycházející sprinterská hvězda Ján Volko. Od roku 2016 dosud Jano nechyběl, ani na jednom ročníku. V roce 2017 měli premiéru i sprinteři, takže konečně nazul tretry a dělal to co umí nejlépe, běžet rychle.

Ján Volko JBL

JBL při sportu i na cestách
Jako sportovec se Jano nalétá a nacestuje, a to může být občas otrava. S JBL sluchátky, které aktivně potlačují hluk, to je ale o kousek příjemnější. A jaký by to byl trénink bez pořádné hudby? Sportovní sluchátka nebo reproduktory se o tuto stránku Johnyho tréninku starají pravidelně a poctivě. JBL produkty byly při jeho každém úspěchu a věříme, že budou i při těch dalších." class="more-information">více informací...

Recenze JBL Quantum 200: Cenově nejdostupnější herní sluchátka

25.02.2021
Prodávají se za 1690,- Kč a tomu odpovídá jejich výbava, která se zaměřuje na nutný základ. Avšak s důrazem na kvalitní reprodukci zvuku, která je pro značku JBL typická.

Výklopný mikrofon je umístěn na levém sluchátku a nedá se odnímat. Podle toho, v jaké je poloze, je buď aktivní nebo ne. Toto je standardní funkce. Kvalitu mikrofonu chválíme, plní svůj účel dobře a potlačuje ozvěnu. Na levém sluchátku se nachází také kolečko pro regulaci hlasitosti, k maximální úrovni hlasitosti nemáme připomínky.

Quantum 200 využívají 50 mm dynamické měniče a kvalitu reprodukce zvuku chválíme. Nechybí basy, avšak sluchátka jsou navržena tak, abyste slyšeli i drobné detaily při hraní či poslechu hudby nebo při jiném využití. V tomto směru si zaslouží pochvalu, z hlediska poměru cena/kvalita zvuku jsou opravdu dobrá.

JBL Quantum 200 nenabízejí vestavěnou funkci virtuálního prostorového zvuku. Můžete však využít technologie prostorového zvuku, které obsahuje operační systém Windows 10, resp. konzole Xbox One." class="more-information">více informací...

JBL Jump Fest 2020

24.02.2021
V září již tradičně přivítalo centrum Košic slovenskou a evropskou atletickou špičku na 5. ročníku JBL Jump Fest. Rok 2020, nebo rok korony, dělal problémy každému organizátorovi eventů. Nevyhnulo se to ani organizátorům Jump Festu. S podporou titulárního partnera audio značky JBL se nakonec vše podařilo dotáhnout do úspěšného konce.
Foto: Marek Findrík

5. ročník ve znamení rekordů
Bez podpory JBL bychom se letos nedočkali množství rekordů. Ve skoku do dálky mužů měli diváci možnost vidět, nejkvalitnější soutěž v krátké historii eventu, když průměrný výkon první trojice byl 775 cm, což bylo o 13 cm více než před rokem. V sprinterských disciplínách se rekordy lámaly jedna radost. Slovenské želízka, i když se jim nepodařilo zvítězit utvořily nejlepší slovenské výkony v historii. Matej Balúch dosáhl 7,69s na 60 yardů překážek a Ján Volko, který je zároveň ambasadorem značky JBL, 6,33s na hladkých 60 yardů. Rekordy mítinku se podařilo dosáhnout Dominikovi Záleskému z Česka, který porazil Volka o 4 setiny a na překážkářské 60-ce Dominikovi Staszkiewiczovi z Polska v čase 7,41s. Všichni atleti si odvezli domů kromě krásných vzpomínek i trendové True Wireless sluchátka a vítězům disciplín jsme přibalili do tašky i nějaký ten reproduktor.

JBL Jump Fest 2020
Foto: Miroslav Vacula

Název JBL Jump Fest již není neznámý
Z maličkého eventu v srdci střední Evropy pomaličku roste event, který začíná mít ohlasy po celém světě. Vždyť jen poslední ročník zasáhl téměř 800 000 uživatelů na sociálních sítích, nebo 10 000 uživatelů sledovalo živý přenos na Facebooku. Ikonická oranžová JBL barva se tedy nevyjímá už jen na samotném místě eventu na bannerech či beach flecích ale už ji vidět prostřednictvím médií všude po světě. Věříme, že další ročník bude pokračovat v tomto trendu." class="more-information">více informací...

JBL JR 310 BT: Dětská sluchátka s mikrofonem

23.02.2021
Na testování jsem měl k dispozici sluchátka ve velmi přitažlivé barevné kombinaci růžové a světle modré. V balení naleznete také různé atraktivní nálepky, které si dítě může nalepit ať už na vnější stranu mušlí nebo hlavový most. Díky sklápěcím a otočným mušlím se sluchátka přizpůsobí tvaru hlavy a snadno se přenášejí. Už první dotek čalounění mušlí s velmi měkkou a poddajnou paměťovou pěnou prozrazuje, že budou příjemné i pro jemnou dětskou pokožku. Mušle jsou samozřejmě v "dětské" velikosti. Příjemně čalouněná je i střední vnitřní část hlavového mostu. Sluchátka budou pohodlná nejen při poslechu hudby nebo pohádek, ale díky zabudovanému mikrofonu i při interaktivním online vyučování nebo chatu se spolužáky, kamarády, případně přes přestávku s rodiči. Citlivost mikrofonu je dostatečná a přednostně snímá zvuk zblízka, takže umožňuje komunikaci i v hlučnějším prostředí dětského pokoje či třídy.

Ovládání je jednoduché a intuitivní. Klíčový požadavek u dětí je vedle kvality zvuku i ochrana sluchu. Když posloucháte hudbu ze smartphonu přes běžná sluchátka, smartphone vás při překročení doporučené úrovně na tuto skutečnost upozorní, ale toto upozornění můžete ignorovat a nastavit vyšší hlasitost. Dětské sluchátka JBL JR 310 BT bez ohledu na to, jak je nastavená hlasitost na smartphonu či jiném zdroji zvuku, ke kterým jsou sluchátka připojena, nikdy nepřekročí úroveň hlasitosti zvuku 85 dB, což je úroveň dostačující i při poslechu v hlučném prostředí, ale naprosto bezpečná pro citlivý dětský sluch. Sluchátka se nabíjejí přes moderní konektor USB-C a na jedno nabití vydrží hrát přibližně 30 hodin. Pětiminutové nabíjení zajistí energii na dvě hodiny poslechu. Dětské mušle jsou pro dospělého samozřejmě malé, takže při testování jsem měl sluchátka nasazena tak, že mušle uši neobklopovali, ale byla na nich jen přitlačena. Technicky řečeno, namísto over-ear jsem měl on-ear sluchátka. Přesto byl zvuk velmi dobrý. Nemohl jsem však posoudit, nakolik sluchátka tlumí hluk okolí, když mušle úplně obklopují dětské uši. Při soustředění se na poslech či online učení v hlučném prostředí je to vítaná vlastnost, ale je třeba děti důrazně poučit, aby sluchátka používali jen v bezpečném prostředí, nikdy ne při chůzi na ulici.

JBL JR310BT

Poslouchal jsem především hudbu od interpretů známých dětem, jako např. Zahrajko a zpívánky. Čisté vokály i dynamické podání rytmických prvků hudby mě příjemně překvapily. Rovněž podání mluveného slova, například dramatizování pohádek, bylo příjemné a přirozené. Provizorní měření frekvenční charakteristiky prozradilo, že zvukoví inženýři šli v tomto případě na jistotu a nezvýraznili žádné frekvenční pásmo, takže sluchátka jsou vhodná na jakýkoliv žánr. Lineární pokrytí celého slyšitelného frekvenčního pásma a již zmíněná limitace maximální hlasitosti naučí děti vnímat i jemné nuance kvalitní hudby. K dispozici jsou i v dalších barvách, a to v zelené a červeno-modré." class="more-information">více informací...

Nádech a výdech: Víte, jak inhalace bojuje s nemocí a posiluje imunitu?

22.02.2021
Inhalaci, jako oblíbenou léčebnou metodu, kterou znali už ve starověkém Egyptě, si často spojujeme s alergií nebo chronickým onemocněním (například astmatem). Faktem ale zůstává, že pravidelné inhalování má své opodstatnění i při boji s akutní respirační infekcí či chřipkou. Představuje totiž cennou prevenci a taky snižuje riziko případných komplikací. Navíc přispívá k lepší imunitě a tomu, že se tělo vypořádá s infekcí rychleji.


Infekce se do těla dostane (nejen) dýcháním
Viry a bakterie způsobují celou řadu onemocnění a přenáší se kapénkovou infekcí. To, jak si s konkrétním nezvaným hostem dokážeme poradit, tak ve velké míře závisí na odolnosti imunitních buněk a kondici našeho dýchacího aparátu, o který bychom měli vhodným způsobem pečovat. Jedním z těchto způsobů je i pravidelná inhalace za pomocí inhalátorů Laica, které patří ve svém oboru k naprosté špičce. Vybrat si můžete jak inhalátor ultrazvukový, tak ten kompresorový. O tom, který bude vhodný právě pro vás a léčivo, které hodláte inhalovat, jsme se zmínili v jednom z
předchozích článků.

Nezastupitelní pomocníci
A jak inhalátory Laica vlastně konkrétně pomáhají? Kromě toho, že zmírňují otoky sliznice, také přispívají ke snižování množství hlenu v dýchacích cestách. Dýchací cesty tak přirozeným a příjemným způsobem čistí a dokonce mají tendenci zmírňovat záněty. V konečném důsledku tak celkově zlepšují přirozenou funkci dýchacích cest, čímž přispívají k lepší obranyschopnosti. Doporučovány jsou proto pacientům, kteří trpí nachlazením, virovými či bakteriálními infekcemi, zánětem průdušnice a průdušek, dutin, alergií, astmatem nebo různými plicními chorobami. Nezastupitelný je ale inhalátor také z pohledu prevence. Jeho použití se proto doporučuje nejen během sezóny alergií, ale také v případě chřipkových a dalších epidemií.

Laica inhalácia

Správná technika inhalace je základ
Aby mohl inhalátor plnit svou funkci a být svému majiteli spolehlivým parťákem, je potřeba ovládat správnou inhalační techniku. Správná technika je totiž zcela zásadní pro účinnou léčbu i prevenci. To proto, že díky ní dostanete do plic potřebnou dávku léčiva a látka bude mít dostatek času se v plících usadit a tím i lépe účinkovat. Z aktuálních průzkumů bohužel vyplývá, že až padesát procent osob inhaluje špatně. Pokud jste se proto rozhodli pro pořízení inhalátoru Laica, přečtěte si, jak správně inhalovat, čemu se vyhnout a co dělat pro to, aby měla inhalace maximální účinek a zároveň se stala oblíbenou relaxační technikou. V rámci několika snadných kroků a intuitivního procesu tak získáte spolehlivého pomocníka, který si poradí s nepříjemnými zdravotními komplikacemi a zároveň bude udržovat vaše dýchací cesty v kondici. Potřebujete snad další důvody, proč dát inhalátorům Laica šanci?
" class="more-information">více informací...

"Nárazové" nákupy potravin mohou ušetřit čas i peníze

20.02.2021
Dnešní doba nás nutí více přemýšlet nad tím, co vlastně potřebujeme a bez čeho se překvapivě obejdeme delší dobu. Jednou z věcí, bez které bychom ale nepřežili je potrava. Do obchodů nás proto nejčastěji vyžene hlad. Často však nakupujeme v nevhodné chvíli (když jsme hladoví) nebo impulsivně (necháme se zlákat akcemi, novinkami a "výhodnými" baleními). Jak to tedy udělat, abychom nepodléhali "nákupní horečce", zůstaly nohama pevně na zemi a ušetřili čas i peníze? Čtěte dál.

Když máš hlad, nejsi to ty
Ano, když jsme hladoví, klidně vejdeme do obchodu a namísto normálního jídla si koupíme, například, Snickers. Vyplývá to z nutnosti okamžitě uspokojit naše primární potřeby. Ve chvíli, jako je tato, hledáme rychlé, fyzicky a finančně nenáročné řešení. Proto najednou do košíku házíme vše na co máme chuť, aniž jsme si předem promysleli, zda jsme opravdu schopni to všechno spotřebovat. A najednou zjistíme, že takový přístup vyhovuje všem, ale ne  naší peněžence.

Nárazové nákupy

Nemyslíš- zaplatíš
Ještě předtím, než se vydáte do zmíněného obchodu s potravinami (nebo jiného), dopřejte si doma čas na rozmyšlenou nákupního seznamu, případně na vytvoření týdenního jídelníčku. Sepište si suroviny, které budete potřebovat na uvaření naplánovaných obědů, zahrňte suroviny na snídaně, svačiny a večeře. Čím podrobnější seznam máte, tím více se zvyšuje vaše nákupní "slepota" a i předpoklad, že si domů neodnesete nákup 2x dražší než jste původně plánovali. Nyní si možná kladete otázku: "Ok, ale co když se ty potraviny za pár dní skazí?". Odpovědí by vám měla být vaše mraznička a novodobé metody skladování potravin.

Nárazové nákupy

Myslete ekonomicky a ekologicky
Vakuování je hudbou budoucnosti a představuje zajímavý způsob, jak udržet potraviny déle chutné a čerstvé. Navíc jde o jednu z alternativ, která má za cíl snížit objem zkažených a vyhozených potravin, což představuje významný sociální, ekologický a ekonomický problém současné společnost. Dnes máme na výběr vakuovací systémy různých značek jako například Status nebo Laica. Pokud s vakuováním pouze začínáte, můžete si ho vyzkoušet na vakuovacích boxech, malých základních vakuovačkách fólií nebo na různých vakuovacích vychytávkách.

Status doba

A pokud jste zvědaví, jak a zda to opravdu funguje, podívejte se na přehlednou tabulku o tom, jak dokáže vakuování prodloužit životnost konkrétních potravin." class="more-information">více informací...

JBL UNDER ARMOUR TRUE WIRELESS FLASH X: Kvalitní bezdrátové špunty

18.02.2021
Sluchátka jsou svou lehkou, a přitom robustní a vodotěsnou konstrukcí určená pro aktivní, sportovně zaměřené lidi. Nejenže jsou do každého počasí, ale nevadí jim ani pot. Voděodolnost dle standardu IPX7 je tomto případě třeba chápat tak, že špunty vydrží opláchnutí pod vodovodem, případně si s nimi můžete posedět ve vaně či vířivce v dosahu signálu bluetooth.

Každé ze sluchátek má na vnější ploše pod pogumovaným povrchem mechanické tlačítko. Tato tlačítka mají rozdílné funkce u pravém a levém špuntu. Jedním stiskem pravého tlačítka se spustí / zastaví přehrávání. Dvojitým stiskem se posunete o jednu skladbu dopředu. Tlačítko na levém uchu aktivuje režim Talk Thru, ve kterém se utlumí přehrávaná hudba a zdůrazní zvuky okolí, takže se můžete i bavit. Během příchozího hovoru ho jedním stiskem přijmete.

JBL UA True Wireless Flash X

Dvojitým stisknutím se aktivuje režim Ambient Aware, který přimíchá zvuky okolí do přehrávané hudby, aniž by se ztlumila. Využijete to řekněme při procházkách nebo tréninku, například na polní cestě. I když je to relativně bezpečné prostředí, oceníte, pokud slyšíte, že se k vám něco blíží. Přidržením pravého tlačítka na dvě sekundy aktivujete hlasového asistenta. Sluchátka, přesněji jedno z nich, můžete použít i v monofonním režimu. Tehdy jsou funkce příposlechu deaktivovány, protože druhé ucho máte volné. Sluchátka neumožňují ovládat hlasitost ani vrátit se o skladbu zpět.

Hliníkové nabíjecí pouzdro hranatého tvaru se šňůrkou a konektorem USB-C s pryžovým krytem má vysouvací přihrádku, ve které jsou tvarované otvory pro uložení a nabíjení špuntů. Nabíjení je kontaktní, uskutečňuje se přes trojici pozlacených kontaktů. Špunty mají kapacitu baterií přibližně na 10 hodin a baterie v pouzdře na dalších 40 hodin. Celková výdrž včetně baterie v pouzdře je přibližně 50 hodin. To více než ospravedlňuje, že pouzdro je větší než u konkurenčních modelů. Nabíjení přes konektor USB-C trvá přibližně dvě hodiny.

JBL UA True Wireless Flash X

Sluchátka jsou kompatibilní s bluetooth 5.0 a podporují kodeky AAC a SBC Bluetooth. Kodek aptX podporován není. Deklarovaný frekvenční rozsah od 20 Hz do 22 kHz naznačuje kvalitní zvuk. Velmi příjemně mě překvapilo podání basů, a to i při nižší hlasitosti. Už po několika minutách poslechu jsem si uvědomil, že toto je jiná třída kvality než u většiny konkurenčních produktů, a tak jsem je testoval i na vážnějších žánrech samozřejmě v intencích kvality formátu mp3 a použitých kodeků. Sluchátkům nejvíce svědčí žánry typu rock, pop či disko - vše s důrazem na syté hluboké basy a jasné výšky. Pokud mám možnost, doma nejraději poslouchám hudbu z desek. Mnoho z nich jsem digitalizovat do formátu mp3. Při poslechu těchto nahrávek přes sluchátka JBL True Wireless Flash X mě překvapilo, že slyším i jemné praskání drobného prachu v drážkách. I mikrofon je citlivý a snímán zvuk je zřetelný.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Vynikající zvuk plný basů, výdrž baterie, možnost přidat zvuky okolí
- Potěšilo by ovládání hlasitosti" class="more-information">více informací...

Parní čištění podlah: které ano / které ne?

17.02.2021
Máte již svůj vysněný parní čistič doma a najednou jste se začali zamýšlet nad tím, zda je tento způsob čištění vhodný právě pro vaši podlahu? Nebo plánujete přejít na ekologický způsob úklidu a před koupí byste se chtěli ujistit, zda je parní čistič pro vaši podlahu bezpečný? Odpověď naleznete v dnešním článku.

Několik faktů na úvod
Parní čističe pracují na principu generování vodní páry, která se v přístroji zahřívá na více než 130 ° C, následně se v trysce nebo hadici ochlazuje na 100 °C a na čištěný povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou cca 50 °C. Když se k této teplotě přidá účinná pára a vysoký tlak, okamžitě zjistíte, že parní čističe nemají rovnocenného konkurenta. Pokud bychom parní čističe porovnávali s obyčejným vysáváním, zjistili bychom, že vysavač zbaví domácnost přibližně 56% prachových roztočů, zatímco parní čistič jich zlikviduje více než 95%.

Čištění dřevěných a laminátových podlah
Pokud plánujete čistit dřevěnou podlahu, udělejte to ještě před její renovací či větší údržbou. Parní čistič totiž může z podlahy odstranit vosk nebo olej. Parním čištěním můžete ošetřit i parketovou podlahu, či plovoucí podlahu, prodejce by však měl na otázku, zda je toto čištění vhodné, dokázat odpovědět při výběru podlahové krytiny. Stejně tak je třeba dávat pozor při starších laminátových podlahách, které již nemají plnohodnotně krytý povrch původní povrchovou úpravou a to zejména kolem měst jako jsou spáry a rohy lamel. Podlaha tak může být parním čištěním bez okamžitého odsávání kondenzátu poškozena vlivem delší doby styku s vodou. Parní čističe můžete použít také na vinylové či PVC podlahy. To však za předpokladu, že je podlaha položena profesionálně. Obecně se ale nemusíte parního čištění podlah obávat. Parní čističe pracují s velmi malým množstvím vody (mnohem menším, než při klasickém mytí). Povrchy podlah jsou proto suché již za několik sekund. Prakticky stačí s parním čističem přejít z jednoho konce místnosti do druhého a po podlaze následně můžete chodit, aniž by jste za sebou zanechávaly mokré stopy. Před parním čištěním podlahy si však nezapomeňte nastavit odpovídající stupeň páry. Kameninová dlažba a kachličky snesou oproti těm laminátovým či dřevěným větší množství páry a tlaku.

Obklady, dlažba, spáry
Kromě prachu a špíny jsou palčivým problémem také bakterie a viry. Místem, kde se bakteriím a virům hodně daří, je nepochybně vlhké prostředí koupelny. Možná jste i vy zaznamenali, že dlaždice a obklady po pár letech ztratí svou původní barvu. Ve spárách se také může objevit plíseň, která komplikuje život především alergikům a vypadá obzvlášť odpudivě. I s takovými neduhy si ale dokážou parní čističe poradit. Díky speciálním nástavcům dokáží vyčistit spáry mezi dlažbou, obkladem zašlé nebo plesnivé místa, mastnotu nebo odolnou špínu. Kameninová dlažba, kachličky v koupelně a jim podobné povrchy snesou více než klasická dřevěná, laminátová či plovoucí podlaha. Proto se nemusíte bát vytěžit ze svého parního čističe maximum a klidně se pusťte do čištění s vyšším tlakem a větším množstvím páry.

Parné čistenie podláh

(Ne) odstranitelné skvrny na koberci
Parním čističem můžete jednoduše vyčistit také koberec. Ten jednoduše napařte čím zničíte až 95% alergenů, plísní a bakterií. Navíc ho nijak nepoškodíte. Horká pára totiž dokáže rozložit problematický alergen na sloučeniny, které již nebudou vyvolávat nežádoucí a limitující alergické reakce. Díky vodě v plynném skupenství je koberec prakticky okamžitě suchý. Parní čističe si navíc poradí i s těžko odstranitelnými skvrnami. V tomto případě ale bude nutné postižené místo pořádně napařit a dočistit dalšími podpůrnými prostředky.

Nyní vám již nic nebrání v udržování hygienicky čisté do mácnosti." class="more-information">více informací...

Recenzia JBL GO3: Pořádný zvuk v malém těle

16.02.2021
Kapesní reproduktory jsou již od podstaty kompaktní, ale zvuk a jeho objem bývají většinou slabší. Toto neplatí pro nejnovější ze série JBL GO, který má vestavěný pasivní zářič.

Využívá technologii JBL Pro Sound a jako hlavní součást je použit měnič s rozměry 43 × 47 mm. Celkový výkon spolu s pasivním zářičem na zadní straně je 4,2 W s frekvenčním rozsahem 110 ÷ 20 000 Hz. Nedejte se splést, reprodukce je dostatečně plná a zřetelná. Nejlepší zvuk dosáhnete postavením na gumové protiskluzové podložky. Udrží ho stabilně na místě a zároveň nebráníte rezonanci gumového povrchu zářiče na zadní straně.

Ovládání je na horní zaoblené straně, kde jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti hudby a její pozastavení. Není zde spojena funkce na procházení skladeb. Tento systém nám vyhovuje, mezi skladbami se budete pohybovat přes smartphone. Takto se výrobce postaral o jednodušší ovládání. Z reproduktoru se nedá telefonovat, což je podle nás také v pořádku.

Celkově získáváte reproduktor, který je zaměřen na dobrou kvalitu reprodukce hudby, nemá zabírat mnoho místa, přežije náročnější používání a nepotřebuje mít směs všelijakých funkcí, které očekáváte v jiném typu reproduktoru.

JBL GO3

Látkový povrch jednak ochrání reproduktor před škrábanci při pádech, a ještě se dá dobře umýt. Standardní součástí je poutko na připnutí o batoh nebo na nějakou karabinu. Na jedno nabití vydrží přehrávat hudbu 5 hodin, na plné nabití potřebuje poloviční čas.

Verdikt
JBL GO3 je jeden z nejlepších reproduktorů v této velikosti. Jen máloco produkuje tak kvalitní zvuk, jako právě nejnovější model této značky. Nejen že má výbornou cenu, ale už zde máte nabíjení přes USB-C. Vybírat můžete z osmi barev." class="more-information">více informací...

Reproduktory na příjem signálu DAB od JBL

11.02.2021
Takto má vypadat moderní radiopřijímač a multimediální reproduktor v jednom. Digitální rádio je standardem a jeho signál bude kvalitnější než u FM modulace.

JBL Tuner XL

Toto je zmíněný větší model, který možnostmi vychází z Tuneru 2. Má prakticky identické možnosti, je také chráněn proti náhodnému namočení a splňuje certifikaci IPX7. Displej funguje na stejném principu a poskytuje informace při nastavení nebo vysílání z rádia.

Ovládání je rovněž na horní straně, má však dvě kroková kolečka. Jedno na ovládání hlasitosti a druhé na ladění stanic. I v tomto případě se dá využít automatické skenování. Ovládání je o něco jednodušší než u menšího reproduktoru právě díky otočným kolečkám. Vydrží až 15 hodin na jedno nabití a také se nabíjí přes port USB-C.

Kdo nehledá nejmenší rozměry, Tuner XL je o 1400,- Kč dražší a nabídne hudební výkon až 10W. Jeho hlavní měnič má průměr 2,75" a k tomu má ještě pasivní basový zářič. Na zvuku je to znát a je takový hutnější. Také podporuje technologii JBL Pro Sound.

JBL Tuner XL

Verdikt

JBL Tuner 2 je výborný díky svým malým rozměrům a je to vhodný doplněk na noční stolek, pracovní stůl nebo do kanceláře. Můžete si ho nosit s sebou do práce a vždy si ho vzít domů.

JBL Tuner XL je o poznání větší a je to takové rádio do domácnosti. Přímo v něm máte výborný reproduktor na hudbu z telefonu nebo třeba z počítače. Má trošku lepší ovládání. Takže volba je podle nás jasná. Když ho chcete více na doma nebo na jednom místě, toto je lepší model na silnější zvuk. Stále ho ale můžete nosit s sebou kam potřebujete a snadno nabijete přes USB-C." class="more-information">více informací...

JBL aplikace pro tvůj mobilní telefon

09.02.2021
Všechny bezdrátová sluchátka a reproduktory jsou určeny zejména pro spojení s mobilním telefonem. Nepotřebuješ k tomu vůbec nic, pouze aktivní Bluetooth rozhraní. Primárním cílem těchto zařízení je poslech hudby či podcastů. Aby si využil svá sluchátka či reproduktory na 100%, je třeba stáhnout si dodatečnou aplikaci. Aplikace jsou určeny zejména pro vyšší modely, které mají v sobě integrovaných více technologii. Podívejme se tedy společně, co JBL nabízí v AppStore a Google Play.

My JBL Headphones
Nejpoužívanější aplikací, která podporuje nejvíce zařízení je určitě aplikace "My JBL Headphones". Jak název už napovídá, slouží pro ovládání bezdrátových sluchátek.

V aplikaci si můžeš např. nastavit ekvalizér, přepínat režimy ANC nebo Smart Audio, konfigurovat vlastnosti jednotlivých tlačítek či dotykových gest. Nabídka nastavení se liší od připojených sluchátek.

Nezapomeň, že pomocí aplikace jsou dostupné i aktualizace firmware pro tvá sluchátka.

Určeno pro: JBL CLUB 700BT, 950NC, ONE and CLUB PRO+ TWS; JBL LIVE 220BT, 300 TWS, 400BT, 500BT, 650BTNC, FREE NC+ TWS, PRO+ TWS, 60NC, 660NC; JBL EVEREST ELITE 100, 150NC, 300, 750NC; JBL REFLECT AWARE, MINI NC
Stažení:
Apple, Android

JBL PartyBox
JBL PartyBox
Pomocí aplikace si můžeš sestavit vlastní playlist a nakonfigurovat si synchronizovanou světelnou show. Nastavíš si i DJ tlačítka, a také přesněji "náladíš" karaoke mód.

Určeno pro: JBL PartyBox 310
Stažení: Apple, Android

JBL Portable

JBL Portable
Tato aplikace si prošla několika názvy. Můžeš ji znát i pod názvem JBL Connect. Pokud ji ještě máš na svém telefonu, tak ji zaktualizuj. Aplikace je určena téměř pro všechny přenosné reproduktory s funkcemi JBL Connect, JBL Connect + či PartyBoost.

Dostupná nastavení se liší od připojeného modelu, které vidět zejména v případě připojeného JBL Pulse. V aplikaci toho mnoho nenajdeš. Slouží zejména k přepínání režimů mezi "Party mode" a "Stereo mode". U některých modelů je dostupná možnost vypnutí či zapnutí úvodní / závěrečné znělky při zapínání / vypínání reproduktoru. A samozřejmě, pokud vyjde nový firmware pro tvůj reproduktor, budeš ho mít k dispozici právě v této aplikaci.

Určeno pro: Flip 5, Flip 4, Flip 3, Charge 5, Charge 4, Charge 3, Pulse 4, Pulse 3, Pulse 2, Xtreme 3, Xtreme 2, Xtreme, Boombox 2, Boombox
Stažení: Apple, Android

JBL Firmware Update

JBL Firmware Update
Jednoúčelová aplikace momentálně podporuje pouze dva modely sluchátek a slouží pouze k aktualizaci firmware.

Určeno pro: JBL Tune215BT a Tune125BT
Stažení: Apple, Android

JBL Bar Setup

JBL Bar Setup
Věříme, že tato nedávno vypuštěna aplikace toho přinese do budoucna víc. Aplikace přináší snadné nastavení WiFi pro Alexa Multiroom pro snadnější streamování hudby a podpory více místností.

Určeno pro: JBL Bar 5.1 Surround
Stažení: Apple, Android

Tip na závěr:
Pokud vám chybí ekvalizér na modelech, které nepodporují výše uvedené aplikace, můžete si stáhnout libovolnou aplikaci pro přehrávání hudby, která to podporuje. Případně v telefonech zn. Apple je přímo v systému i zaintegrován ekvalizér, kde si můžeš zvolit preferovaný styl.

Ekvalizér v iPhone
" class="more-information">více informací...

Zpět do školy!

07.02.2021
Návrat dětí do škol se v této době a po tak dlouhé karanténě může zdát děsivý. Naučte se pár triků, které mohou přispět k bezpečí vašich dětí po návratu do školních lavic. V následujícím článku přinášíme několik základních tipů a vy se tak můžete cítit alespoň o něco klidnější.

Poučte své dítě o nových informacích týkajících se koronaviru
Vědci shromáždili údaje ze zemí celého světa a dospěli k závěru, že momentálně mají obecně děti infikované virem SARS-COV-2 lehký průběh onemocnění a tvoří 1 až 3% hlášených případů COVID-19. To však neznamená, že nemohou onemocnět nebo mít těžší průběh onemocnění COVID-19, proto je vždy důležité být ostražitý a pokračovat v přijímání preventivních opatření.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (the CDC) zveřejnilo rozsáhlé pokyny, které mají školám pomoci připravit se na návrat dětí do tříd. Poučení vašich dětí o tom, jak virus funguje, na koho má největší dopad a jak mohou snížit riziko jeho šíření nebo riziko šíření jiných choroboplodných zárodků, by mohlo vést k tomu, aby se vaše děti cítily klidněji a bezpečněji, stejně, jako by to při jejich návratu do škol mohlo ujistit i vás.

Bezpečnější návrat do škol pro všechny
Vědci stále zkoumají vliv koronaviru na děti. Je však zřejmé, že virus může být zvláště nebezpečný pro starší osoby a pro osoby s již existujícími zdravotními problémy. Abyste zajistili bezpečí pro všechny ve své domácnosti, ale i ve vaší širší rodině a okolí, je dobré naučit vaše děti určitá pravidla, pro bezpečnější návrat do škol.

Připomeňte vašim dětem, aby si umyli ruce po příchodu do školy, stejně ale i při odchodu ze školy domů. Nabádajte je, aby se ze školního oblečení převlékli hned po příchodu domů, oblečení vyperte v pračce a pokud je to možné, doporučuje se také osprchování. Připomínejte jim důležitost zdravé výživy a pití dostatečného množství tekutin a povzbuďte je, aby opravdu dodržovali pravidla týkající se hygieny rukou. Pokuste se být dobrým příkladem tím, že si budete pravidelně mýt ruce, vyhýbat se dotykem obličeje a správně nosit masku. V ideálním případě by se tyto věci měly stát obvyklým zvykem jako čištění zubů.

Udělejte z vašeho domova bezpečnou zónu
Kvalita ovzduší bude zvláště důležitá v chladnějších měsících roku. Mnoho vědců se obává, že v zimě dochází k další vlně, protože teploty ven klesají a lidé tráví více času v interiérech. Fenomén sezónních infekcí je něco, co vědci zkoumají již mnoho let. Je téměř nemožné ovládat vše, co se děje v prostředí školní třídy, ale můžete zajistit bezpečné a čisté prostředí u vás doma.

Späť do školy

Postupně si navykněte na pravidelné čištění povrchů u vás doma, kterých se pravidelně dotýkáte, jako jsou kliky dveří, dálkové ovladače, vypínače světla či kuchyňské desky a stoly. Zvažte investici do čističky vzduchu. V tomto případě může být dobrou investicí koupě čističky-sterilizátoru vzduchu Airfree. Airfree můžete umístit například do obývacího pokoje a můžete tak zajistit, že vzduch, který dýcháte vy i vaši blízcí, bude obsahovat méně virů a alergenů. V případě, že vy nebo vaše dítě trpíte sennou rýmou či astmatem, měli byste zvážit umístění čističky-sterilizátoru vzduchu Airfree i do ložnice či dětského pokoje, protože Airfree zajišťuje snižování množství pylu, spór plísní a jiných dráždivých látek ve vzduchu a to díky vysoké teplotě v jádru Airfree, kterým vzduch prochází a tím se čistí. Dbejte na dodržování opatření, pravidelnou hygienu a čistý vzduch u vás doma a chraňte sebe i vaše nejbližší s pomocníky Airfree!" class="more-information">více informací...

JBL uvádí nová sluchátka série TUNE pro každodenní použití

29.01.2021
Tento rok se dočkáme i čtyř nových modelů sluchátek ze série Tune. Tyto modely poskytují neuvěřitelně snadné použití ať už v práci nebo při odpočinku doma. Zvuk je standardně na vysoké úrovni. Na nic se nehrají a určitě každého překvapí nastavenou cenou.

JBL Tune 510BT

- Čistý basový zvuk JBL
- Bluetooth 5.0
- 40 hodinová výdrž
- Rychlonabíjení (5 minut nabíjení = 2 hodiny přehrávání)
- Multi-Point
- Handsfree
- Podpora hlasových asistentů
- Skládací mechanizmus pro pohodlný transport
- Cena: $49.95 bez daně

JBL Tune 510BT

JBL Tune 215BT
- Čistý basový zvuk JBL
- Bluetooth 5.0
- 16 hodinová výdrž
- Rychlonabíjení (10 minut nabíjení = 1 hodina přehrávání)
- Multi-Point
- Handsfree
- Plochý kabel
- Podpora hlasových asistentů
- Cena: $39.95 bez daně

JBL Tune 215BT

JBL Tune 125BT
- Čistý basový zvuk JBL
- Bluetooth 5.0
- 16 hodinová výdrž
- Rýchlonabíjanie (10 minút nabijania = 1 hodina prehrávania)
- Multi-Point
- Handsfree
- Magnetetické štuple
- Podpora hlasových asistentov
- Cena: $39.95 bez dane

JBL Tune 125BT


" class="more-information">více informací...

Recenze Harman Kardon Citation 200

26.01.2021
Chtěli byste reproduktor, který vám bude každý host obdivovat a který zároveň bude dokonale hrát? Pak je tu designově dokonalý Harman Kardon Citation 200, který oživí každý interiér.

Ať už ho budete mít v kuchyni, v ložnici nebo v obývacím pokoji, Harman Kardon Citation 200 tam dokonale zapadne a díky šikovnému koženému poutku ho můžete přenést tam, kde vám to zrovna vyhovuje. K reproduktoru dostanete i nabíjecí podložku, kterou můžete mít zapojenou v elektřině a reproduktor na ní položený, čímž tvoří dokonalý jednolitý modul. Jde v první řadě o Wi-Fi reproduktor, který se připojuje k smartphonu přes aplikaci Google Home. Synchronizace s aplikací určenou pro reproduktor je tak nezbytností, zároveň musí být reproduktor i zdrojem hudby. Smartphone je tak třeba připojit ke stejné Wi-Fi síti. Můžete však využít i praktičtější a intuitivnější Bluetooth připojení. Nechybí také podpora pro AirPlay a Chromecast. Ať už se rozhodnete tak či onak, výsledkem bude nádherný zvuk, který oceníte ať už při oblíbené hudbě, ale i u podcastů. Trochu zamrzí chybějící ekvalizér, který způsobí, že zvuk je někdy příliš basový. Na druhou stranu ty basy jsou zvládnuty bravurně. Reproduktor vydrží na jedno nabití přibližně 8 hodin, ale pokud ho nepřenášíte, můžete jej mít neustále položený na zmíněné nabíjecí podložce, případně jej můžete přímo nabíjet přes USB-C port. Pokud ho chcete vzít ven, nemusíte se bát, že se mu něco stane. Reproduktor má certifikát IPX-4, který ho chrání proti stříkající vodě.

Další skvělou funkcí Harman Kardon Citation 200 je podpora pro Google Assistant. Ačkoliv česky nerozumí, pokud mu zadáte otázku v angličtině, odpoví téměř na cokoliv, a dokonce vám zacituje denní tisk či shrne počasí na nejbližší dny. Přes Google Assistanta také můžete ovládat své ostatní smart home zařízení. Na využití hlasového asistenta však musí být reproduktor připojen k Wi-Fi. Harman Kardon Citation 200 je vskutku perfektním audio zařízením, které si nás získalo svým designem i zvukem. Cena 9990,- Kč je u takto výjimečného a propracovaného produktu zcela v pořádku, stojí za to. Harman Kardon totiž opět dokazuje, že poslech hudby kromě audio zážitku nabízí také ten vizuální v podobě prvotřídního designu.

Harman Kardon Citation 200


" class="more-information">více informací...

Recenze JBL Xtreme 3

24.01.2021
S JBL Xtreme 3 získáte výkonný reproduktor se zvukem, který vás může doprovázet prakticky kdekoliv. Samozřejmostí je ochrana proti prachu a vodě, potěší i cena na úrovni původní generace.

Novinka pokračuje v dobře započaté práci svých předchůdců. Nabízí mohutný zvuk JBL Original Pro Sound, který zajišťují čtyři měniče a dva basové zářiče s maximálním výkonem 2x 25 W RMS (woofer) + 2x 25 W (tweeter) v AC módu. Výdrž na baterii je 15 hodin, v praxi zřejmě ještě více, protože reproduktor určitě nebudete žhavit naplno po celou dobu. Bezdrátově můžete přes Bluetooth připojit k reproduktoru dvě zařízení. Známá funkce PartyBoost zase zajistí spárování minimálně dvou reproduktorů kompatibilních s JBL PartyBoost. Pokud jsou stejné, tak získáte kvalitní stereo zvuk. Při spojení více můžete vaší párty rozproudit ještě více. Oproti předchozí generaci je vylepšený i design, nechybí ani podstatná odolnost díky certifikaci IP67. Potěší i praktická možnost využití velké 36,3 Wh baterie jako powerbanky, což není v této kategorii vůbec standardem. JBL Xtreme 3 se vám bude líbit, jeho koupí získáte namakaného svalovce, který udělá pořádný rozruch všude tam, kde vaše noha šlápne. Let's Party!

VÝHODY
+ odolné a robustní zařízení
+ odolnost vůči vodě a prachu
+ kvalitní zvuk i při nižší hlasitosti

NEVÝHODY
- konektory pod krytkou

JBL Xtreme 3


" class="more-information">více informací...

Představení JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound

21.01.2021
JBL po dlouhém čase představil svůj první soundbar s podporou virtuálního prostorového Dolby Atmos zvuku. Zatímco konkurenční značky mají už déle v nabídce soundbary s Dolby Atmos, JBL se tomu vyhýbalo. Až doposud. JBL Bar 9.1 True Wireless Surround Sound nabídne 820 W výkonu, odnímatelné zadní reproduktory a docela slušnou cenu. Samozřejmostí je nevtíravá černá barva s pololesklým efektem. Reproduktory kryje černá kovová mřížka, uprostřed má i nenápadný LED displej. Celkově jde o sestavu 5.1.4ch, tedy 5 kanálů směřuje k divákovi přímo a 4 vzhůru pro co největší efekt prostorového zvuku. O zvuk se stará dohromady 13 reproduktorů a jeden basový reproduktor. Zadní reproduktory mají po 60 W a na jedno nabití ze soundbaru vydrží hrát 10 hodin. Nabití trvá do tří hodin. Samotný soundbar bez zadních reproduktorů nabízí 400 W díky 4 hlavním měničům směřujících dopředu s trojicí tweeterů a dvěma měniči směřujících vzhůru právě pro vytváření Dolby Atmos zvuku. Zážitek z Dolby Atmos je v této kategorii absolutně špičkový.

Subwoofer nabízí velmi slušných a na běžný obývák více než dostatečných 300 W. Plusem je právě masivní subwoofer s 10" měničem, který již známe z jiných top modelů značky. Dunivé basy jsou tak jisté a kvalitní. Navíc je lze ovládat přibaleným dálkovým ovladačem, takže i v noci je možné dívat se stále dobrým zvukem i na akčnější scény. Přes dálkové ovládání je možné obsluhovat i Dolby Atmos zvuk. Kromě toho ale podporuje také DTS:X. Fanoušky moderních technologií jistě potěší i podpora Apple Airplay 2 a Google Chromecast pro streamování zvuku přímo do soundbarur z Apple nebo Android zařízení. Samozřejmostí jsou také Wi-Fi 5 a Bluetooth 4.2. Kabelové připojení nabízí 2 HDMI porty - HDMI IN a HDMI OUT (eARC) s HDCP 2.3. K dispozici je také Ethernet a optický audio vstup. Novinka je již na našem trhu s cenou 27 990 Kč. Vzhledem k výbavě a vynikajícímu zvuku je to mimořádně příznivá částka, konkurence se pohybuje s cenami o tisíce výše.

JBL Bar 9.1" class="more-information">více informací...

Multifunkční hrnec a rýžovar Ariete: Co všechno zvládne a proč by vám neměl v kuchyni chybět?

20.01.2021
Známe to všichni. Multifunkčních spotřebičů do kuchyně je nepřeberné množství. Jeden umí to a druhý zase tohle. Najít ale takového, který zvládne nespočet běžných činností a gastro úprav a navíc se může pochlubit ještě řadou netradičních funkcí, je jako hledat jehlu v kupce sena. Máme pro vás ale dobrou zprávu! Ušetřili jsme vám čas s hledáním a představujeme multifunkčního pomocníka a zároveň stylový rýžovar Ariete, který si po přečtení dnešního článku zaručeně zapíšete na „must have“ seznam!

Italský společník, který má emoce
Když se řekne Ariete, asi jen málokoho napadne, že tahle stálice na světovém trhu oslaví zanedlouho šedesátku. Psal se rok 1964 a v italské Florencii vznikla společnost, která začala vyrábět plynové zapalovače. Protože se jí nebývale dařilo, o pět let později se rozhodla na trh vstoupit s žehličkami. A pak už to šlo ráz na ráz.

Od žehliček to totiž bylo jen kousek k dalším domácím spotřebičům. Když spatřila světlo světa designová řada retro, zažila značka opětovný boom. Její designové kousky totiž nebyly pouze stylovými doplňky do kuchyně, ale vyzařovaly emoce a oživovaly vzpomínky.

Designový vzhled a řada praktických funkcí
Do zmíněné kategorie patří i multifunkční hrnec a rýžovar Ariete, který si můžete pořídit ve třech stylových barvách (zelená, modrá a krémová). Designový vzhled ale není tím jediným, co vás na tomhle praktickém pomocníkovi zaujme. Kromě toho, že za vás připraví rýži (k omáčce i na suši) beze změny kvality a chuti, taky díky funkci parního vaření zvládne připravit lehký oběd (např. zeleninu v páře).

Díky napařovacímu koši pak můžete připravovat několik pokrmů současně během velmi krátké doby. Režim pomalého vaření se zase pro změnu postará o výborné máčky, guláše nebo třeba hutné polévky. Nechybí ani funkce pečení nebo praktické udržování teploty, které oceníte během nedělního oběda nebo třeba slávnostní večeře.

Bohaté příslušenství a další možnosti úpravy pokrmů
Multifunkční hrnec a rýžovar Ariete je vybaven taky odnímatelnou a lehce omyvatelnou mísou s nepřilnavým keramickým povrchem, kterou v případě potřeby vložíte do trouby, kde zvládne i 200 stupňovou teplotu. Snadno tak v troubě pokrm dopečete, aniž byste museli hledat pečící mísu nebo špinit další nádobí.

Multifunkčný hrniec a ryžovar Ariete: Čo všetko zvládne a prečo by vám nemal v kuchyni chýbať?

Multifunkčnímu pomocníkovi nechybí ani průhledné skleněné víko, prostřednictvím kterého snadno zkontrolujete proces vaření a vzhled pokrmů. Třešničkou na pomyslném Ariete dortu je potom už bohatá nabídka příslušenství v podobě odměrky, lžíce, držáku víka a koše na vaření v páře. Tak co? Dáte tomuhle multifunkčnímu pomocníkovi šanci předvést se u vás doma?

" class="more-information">více informací...

JBL představuje sérii sluchátek TOUR

14.01.2021
Dva modely sluchátek, přes uši a true wirelles, nabízejí pokročilé technologie a inteligentní funkce díky kterým získaly ocenění CES® 2021 Innovation Awards "Best of Innovation".
- Automatické přepínání a optimalizace pro poslech hudby a videa
- Kompatibilní s aplikací JBL Headphones
- Rychlé párování

JBL Tour One

Klíčové vlastnosti JBL Tour Pro+

True Wireless sluchátka poskytují vlastnosti, se kterými jsme se již setkali u nově představených sluchátek loni. Podpora bezdrátového nabíjení pomocí Qi, rychlé párování pro uživatele s telefony Android, Dual Connect+ Sync pro připojení dvou zařízení. Dlouhá výdrž je již samozřejmostí.

- Adaptivní potlačení hluku
- JBL Pro Sound s 6,8mm dynamickými měniči
- 30 hodin přehrávání (6 hodin se zapnutým ANC, 8 hodin na jedno nabití)
- Rychlé nabíjení (10 minut nabíjení = 1 hodina přehrávání)
- Adaptivní Ambient Aware & TalkThru
- 3 mikrofony pro nerušené telefonování
- Dual Connect+ Sync a rychlé párování
- Podpora s Amazon Alexa a Google Assistant
- IPX4  certifikace
- Funkce "SilentNow" a "Můj Alarm" pro cestování
- Automatické přepínání a optimalizace pro poslech hudby a videa
- Konfigurovatelné ovládání
- Optimalizace pro každého uživatele pomocí funkce "Check My Best Fit"
- Kompatibilní s aplikací JBL Headphones

JBL Tour One

JBL Tour ONE i JBL Tour Pro+ získaly ocenění "Best of Innovation". Sluchátka budou k dispozici v černé barvě a na pultech prodejen by se měly objevit v 06/2021, JBL Tour One v ceně $299.95 a JBL Tour Pro+ za $199.95 (ceny jsou bez daně).
" class="more-information">více informací...

Ovládněte pákový kávovar Ariete a připravte si luxusní kávu jako pravý Ital

13.01.2021
Nedokážete si představit nový den bez lahodné kávy? Pokud patříte mezi opravdové kávové gurmány a znalce, s největší pravděpodobností budete zvažovat koupi pákového kávovaru. Chuť a aroma kávy připravené na „páce“ je totiž s tou z automatického kávovaru naprosto nesrovnatelná. Abyste věděli, co od svého nového společníka čekat, prozradíme vám, jak vlastně pákové kávovary fungují a jaké výhody jsou s nimi neodmyslitelně spojené.

Odborník na kávu? Jedině Ital!
Pákových kávovarů je na našem trhu nepřeberné množství. Pokud ale hledáte opravdového znalce a odborníka, vsaďte na Italy, kteří jsou pověstní tím, že dokážou kávu precizně připravit a ještě lépe si ji vychutnat. Navíc je to právě Itálie, která se stala Mekkou pákových espresso kávovarů. V téhle oblasti proto musíme zmínit pákové kávovary italské značky Ariete, která je absolutním průkopníkem v oblasti profesionálních domácích spotřebičů. Své kávovary navíc Ariete inovuje už od roku 1985, díky čemuž se v jejím sortimentu nachází profesionální přístroje, se kterým se proměníte na baristu klidně u vás doma nebo v práci.

Jak vlastně fungují pákové kávovary Ariete?
Vložit do předem připraveného otvoru kapsli s bůhvíjak starou kávou a stisknout tlačítko, které spustí přívod vody… trochu nuda, ne? Pokud požadujete od svého kávového nápoje něco víc, vyměňte automat za páku. Pákové kávovary Ariete jsou opatřeny „výkonným italským srdcem“ – originální italskou pumpou, která garantuje správný pracovní tlak 15 barů, což zajišťuje vždy dokonalou pěnu na připravovaném espressu. Hlavní kouzlo pákových kávovarů spočívá ale samozřejmě v samotné páce, která pojme dostatečné množství čerstvě namleté zrnkové kávy. Tu zmíněný tlak během několika mála chvilek promění v dokonalé espresso nebo jinou kávovou specialitu, která si v ničem nezadá s chutí kávy profesionálně připravované ve vaší oblíbené kavárně.

Ovládnite pákový kávovar Ariete a pripravte si luxusnú kávu ako pravý Talian

5 výhod, které s sebou nesou pákové kávovary Ariete:
1. Chutná a voňavá káva jako z kavárny
2. Konstantní tlak 15 barů kdekoli potřebujete
3. Tryska na napěnění mléka pro přípravu cappuccina nebo latte
4. Možnost otestovat nové druhy kávy v menších množstvích
5. Stylový kousek, který se stane ozdobou interiéru

Staňte se baristou přímo u vás doma!
Velkou předností pákového kávovaru je vysoká kvalita připravené kávy a také velká variabilita, co se například množství kávy týká. Je samozřejmě fér zmínit, že naučit se připravovat kávu na pákovém kávovaru nějakou chvíli trvá. Nejde ale o nic, co by zarputilý kávomilec nezvládl během několika mála pokusů. Odměnou vám bude vždy chutná a na vůni bohatá káva, kterou si připravíte i bez nutnosti absolvování baristického kurzu nebo návštěvy vaší oblíbené kavárny. Potřebujete snad další důvody, proč dát pákovému kávovaru Ariete šanci?" class="more-information">více informací...

Napařování vs. inhalace: Znáte rozdíly mezi oběma metodami?

12.01.2021
Metoda inhalování a napařování je stará skoro jako lidstvo samo. V dávných dobách obě zmíněné doporučoval třeba Hippokrates. Pacienti inhalovali třeba mentol nebo eukalyptus. Vůbec prvním, kdo v 1. století předepsal inhalaci siřičitou párou, byl Řek Pedanus Diascorides, otec farmaceutických věd. A inhalace se společně s napařováním dostává ke slovu i v dnešní době. A to obzvlášť v období nejrůznějších nemocí a epidemií. Jaký je vlastně rozdíl mezi oběma zmíněnými metodami? A která z nich je účinnější? Prozradíme na následujících řádcích.

Napařování: Když to jistí hrnec a ručník
Napařování znaly a hojně praktikovaly třeba naše babičky. Možná si ještě z dětství vybavujete martyrium, které jste zažívali při inhalování vonných par nad hrncem s hlavou zakrytou ručníkem, která během chvilky zrudla, a polil ji horký pot.

Samotný proces napařování spočívá v nahřívání pokožky a dutin horkou párou. Ta vzniká z vody zahřáté na bod varu, ze které se postupně odpařují volné silice (například éterické oleje, bylinky apod.)

Nevýhodou napařování je poměrně nízká účinnost. Většinu par totiž vstřebá pokožka a do vnitřních prostor dýchacího ústrojí se horká pára často vůbec nedostane (případně se sem dostane jen ve velmi omezeném množství).

Další nevýhodou je jistý diskomfort, který během napařování vzniká, nehledě na to, že jedinci s citlivější pokožkou mohou po napařování trpět popraskanými žilkami v obličeji, což představuje nepříjemný estetický problém.

Inhalování: Relaxační procedura s mnohem lepším účinkem
K inhalování hrnec s horkou vodou nepotřebujete. Veškerý proces a relaxační proceduru totiž zajistí speciální přístroje – tzv. nebulizátory neboli inhalátory třeba oblíbené italské značky Laica. Moderní přístroje, které dále rozdělujeme na ultrazvukové a kompresorové (
rozdíly mezi nimi najdete v tomhle článku) vpravují léčivo přímo do dýchacích cest, kde začne okamžitě účinkovat. Odpadají tak starosti s vedlejšími účinky, které mohou nastat při perorálním užívání.

Inhalace navíc pročistí dýchací cesty od případných choroboplodných zárodků, rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání, zklidňuje nosní sliznice a uvolňuje ucpaný nos a v neposlední řadě posiluje také přirozenou obranyschopnost organismu. Díky moderním inhalátorům je navíc inhalace příjemnou a relaxační procedurou bez vedlejších účinků.

Naparovanie vs. Inhalacia

Závěrečné resumés
Pokud bychom tedy porovnali obě zmíněné metody, pak dojdeme k závěru, že ačkoli napařování můžete provádět i bez potřebného vybavení, ve finále je mnohem účinnější inhalace ve společnosti moderních inhalátorů Laica, které mohou zkrátit dobu nutnou k rekonvalescenci, posílit přirozeným způsobem obranyschopnost dýchacích cest a zároveň jsou oblíbenou relaxační technikou bez vedlejších účinků. V našem srovnání tak vyhrávají na plné čáře!
" class="more-information">více informací...

JBL představuje 4 nové modely sluchátek ze série LIVE

08.01.2021
Na CES 2021 v Las Vegas byly představeny dva modely True Wireless a dva modely náhlavních sluchátek s ANC a integrovanými hlasovými asistenty.

Vlastnosti JBL Live Free NC+

- JBL Signature Sound
- Adaptivní potlačení hluku s funkcí Smart Ambient
- Bezdrátové Qi nabíjení
- Dual Connect + Sync
- Auto Play / Pause
- Fast Pair
- USB-C nabíjení
- 7 hodin nepřetržitého přehrávání
- Pouzdro poskytuje dalších 14 hodin
- Dotykové ovládání
- IPX7
- Handsfree a podpora více hlasových asistentů

JBL Live Free NC+ TWS

Vlastnosti JBL Live 660NC
- JBL Signature Sound
- Auto Play / Pause
- Adaptivní potlačení hluku s funkcí Smart Ambient
- Handsfree a podpora více hlasových asistentů
- Stereofonní hovory
- Vícebodové připojení
- 50 hodin přehrávání (40 hodin a ANC)
- Podpora rychlonabíjení (10 minut nabíjení = 4 hodiny přehrávání)
- Přizpůsobitelné přes My JBL Headphones

JBL Live 660NC

Vlastnosti JBL Live 460NC
- JBL Signature Sound
- Auto Play / Pause
- Adaptivní potlačení hluku s funkcí Smart Ambient
- Handsfree a podpora více hlasových asistentů
- Stereofonní hovory
- Vícebodové připojení
- 50 hodin přehrávání
- Podpora rychlonabíjení (10 minut nabíjení = 4 hodiny přehrávání)
- Přizpůsobitelné přes My JBL Headphones

JBL Live 460NC" class="more-information">více informací...

JBL Charge 5 představen

07.01.2021
Jen před pár minutami byl představen na výstavě CES konaný v Las Vegas nový, dlouho očekávaný přenosný reproduktor JBL Charge 5. Novinka se nese ve změněném designu novinek představených už minulý rok. Také má očekávané vlastnosti jako nabíjení prostřednictvím USB-C, Bluetooth ve verzi 5.1 a odolnost s certifikací IP67. Níže jsme vám připravili v tabulce porovnání s předchozí generací.
Charge 5 Charge 4
Bluetooth 5.1 4.2
Měnič 52 x 90mm woofer, 20mm tweeter 50 x 90mm
Výkon 30W + 10W RMS 30W RMS
Frekvenční rozsah 65Hz - 20kHz 60Hz - 20kHz
Kapacita baterie 27Wh 27Wh
Čas nabíjení/přehrávání 4h / 20h 4h / 20h
Nabíjení USB-C; 5V/2A USB-C; 5V/2A
Odolnost IP67 IPX7
JBL konektivita JBL PartyBoost JBL Connect+
Rozměry 223 x 96.5 x 94mm 220 x 95 x 93mm
Hmotnost 960g 965g

JBL Charge by měl být dostupný koncem 04/2021 nebo začátkem 05/2021. Dostupný bude v šesti barvách při ceně $179.95 bez daně.

JBL Charge 5
" class="more-information">více informací...

Mýty a fakta o respiračních alergiích

27.12.2020
V medicínském světě stále existuje mnoho diskuzí o alergiích a respiračních problémech. To je důvod, proč jsme připravili článek a mýtech a pravdivých tvrzení o respiračních alergiích. Zeptali jsme na toto téma i lidí a sledovali jsme jejich odpovědi. Například velmi často se diskuze týkají dětského pokoje. Mělo by dítě vyrůstat v čistém a sterilním prostředí, nebo naopak v prostředí vystaveném alergenům, jako jsou například domácí mazlíčci a jejich srst či rostliny, které vystaví děti alergenům, aby si jejich tělo mohlo vybudovat imunitu? Co je lepší? Takové otázky je nejlepší probrat s pediatrem.


Tady je šest nejčastěji kladených otázek od lékařské komunity i od široké veřejnosti a také odpovědi na ně:

1. Vystavení dítěte prachu, pylu či srsti domácích zvířat zvyšuje v průběhu dětství riziko vzniku respirační alergie?
Toto je pravděpodobně jedna z nejkontroverznějších otázek. Neexistují vědecké důkazy, které by na tuto otázku mohli odpovědět jednoznačně a definitivně. Nicméně podle studií může vystavení dítěte prachu z venkovských oblastí ve skutečnosti v budoucnosti snížit riziko vzniku respiračních alergií. Je ale důležité poznamenat, že tato skutečnost neplatí pro ty, kteří žijí ve velkých městech, což se naopak zdá, že souvisí se zvýšením míry respiračních chorob. Pokud už dítě alergie má, nejlepším způsobem je odstranění alergenů z prostředí dítěte. Pouze test provedený odborníkem může potvrdit, na které látky je dítě alergické.

2. Jsem alergický na zvířecí chlupy?
Většina lidí není alergická na zvířecí chlupy, ale na olej obsahující alergeny, který se uvolňuje z mazových žláz a slin.

3. Pokud si adoptuji krátkosrstého psa, sníží se tím příznaky mé alergie na tato zvířata?
Naneštěstí, pokud je člověk alergický na psy, není možné vědět, zda by krátkosrsté zvíře způsobilo změnu. Nicméně existují plemena psů tzv. designové plemena, které nemají chlupy ale vlasy, což by mohlo být lepší alternativou, ale vždy se nejprve poraďte s lékařem. Mezi plemena bez alergie patří například maltézský pinch, bišonek, basenji apod.

4. Kdykoli přijdu do kontaktu s kočkou, začnu kýchat anebo potřebuji inhalátor. Měl by sem se jim úplně vyhýbat?
Vždy je nejlepší poradit se s lékařem nebo alergologem, ale některá zvířata nebo konkrétní plemena vám pravděpodobně "sednou" lépe, neboť každé zvíře má svůj vlastní typ alergenu.

5. Jsem astmatik, takže se nezapojuji do sportovních aktivit. Dělám správně?
Nikdy není dobré zůstat sedět a vyhýbat se sportu. Sportování vám může pomoci zvýšit kapacitu plic, a tedy můžete lépe dýchat zhluboka a sport nabízí také mnoho dalších výhod pro děti i dospělé. Samozřejmě, je však vždy nejlépe konzultovat to s odborníkem, který vám také řekne, jaký sport je ve vašem případě nejvhodnější praktikovat.

6. Jsem alergický na vejce, mám se vyhnout očkování proti chřipce?
O jakýchkoliv vakcínách se vždy poraďte se svým lékařem. Avšak v případě vakcíny proti chřipce je množství vaječných alergenů přítomných ve vakcíně velmi nízké a studie říkají, že nemohou vyvolat alergické reakce.

AirFree

Otázek týkajících se alergií je opravdu mnoho a na některé z nich možná ani neznáme odpověď. V současnosti však umíme s jistotou říci, že výjimečným bojovníkem proti alergenům je čistička - sterilizátor vzduchu Airfree. Ta díky inovativní termodynamické technologii a spalovacímu jádru vzduch sterilizuje a tak minimalizuje počet alergenů ale i bakterií, virů či hub v místnosti. Neváhejte ji vyzkoušet, zlepšete kvalitu vzduchu u vás doma a chraňte tak své zdraví." class="more-information">více informací...

Harman Kardon FLY ANC / Sluchátka s aktivním tlumením hluku okolí

22.12.2020
Kvalitu zvuku těchto sluchátek ocení také náročnější posluchači. Těla mušlí jsou z kombinace kovu a plastu a plochy krytů mušlí jsou pokryty materiálem připomínajícím dotek pokožky. Podobný materiál, ale měkčí a jemnější je také na čalounění okrajů mušlí a na vnitřním oblouku hlavového mostu. Paměťová pěna je měkká a poddajná, takže se sluchátka nosí velmi dobře a ani při dlouhém používání je prakticky necítíte. Mušle jsou k hlavovému mostu připevněny pomocí skládacích a otočných kloubů, takže se dají snadno složit. V balení je také praktické pouzdro s přihrádkou na kabel. Kromě bezdrátového připojení bluetooth 4.2 sluchátka také podporují kabelové připojení, což jistě potěší náročné posluchače, kteří chtějí poslouchat hudební skladby v bezztrátových formátech, s nimiž se kodeky Bluetooth nemohou vyrovnat. Jsou implementovány kodeky A2DP 1.3, AVRCP 1.5 a HFP 1.6. Při párování se smatrphonem se vám zobrazí nevtíravý dialog, abyste si vybrali a nakonfigurovali službu inteligentního Asistenta Google nebo Alexu od Amazonu. Doporučuji poslechnout, protože dotykem povrchu levé mušle se asistent aktivuje, a pokud není nakonfigurovaný, budete poslouchat oznámení o aktivaci pokaždé, když se ho dotknete.

Aktivní tlumení hluku ANC (Active Noise Cancelling) jsem vzhledem k situaci zkoušel tak, že jsem přes kvalitní reproduktory pouštěl hluk letadel z databáze zvuků při obvyklé hlasitosti v letadle. Potlačení hluku fungovalo výborně. Při stejném testu, s tím rozdílem, že na mě hovořili členové rodiny, jsem hlasy slyšel zřetelně, takže hlášení palubního rozhlasu v letadle nebo vlaku určitě nepřeslechnete. ANC se aktivuje tlačítkem na pravé straně. Jsou tam ještě tlačítka na ovládání hlasitosti, spuštění/zastavení přehrávání a párování. Pokud posloucháte hudbu v klidném prostředí, ANC je třeba vypnout, protože jeho doprovodným znakem je šum, sice velmi slabý, ale cvičené ucho ho slyší. Výdrž baterie na jedno nabití se zapnutým ANC je 20 hodin, při vypnutém potlačení hluku až okolo 30 hodin.

Abych se přiblížil k hranicím možností těchto sluchátek, vybral jsem pro poslech náročnější skladby, například Hommage à J. S. Bach od Bernadetty Šuňavské a Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu či Wolf Totem od mongolské heavy metalové skupiny The HU. Zvuk byl vyvážený, se sytými basy, které ani v nejdynamičtějších hrdelných a instrumentálních pasážích skladeb typu Wolf Totem nebyly přesycené a nepřekrývaly zvuk nástrojů, při kterých převládají vyšší tóny, jako jsou činely. 

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita zvuku, pohodlné nošení, účinné potlačení hluku okolí
- Nabíjení přes micro USB
" class="more-information">více informací...

Poznáte 5 základních pilířů ochrany životního prostředí?

20.12.2020
Je nezbytné zamyslet se nad způsoby, které mohou změnit boj za lepší životní prostředí k lepšímu v zájmu udržitelnosti. S pěti opatřeními na ochranu životního prostředí uvádíme pár jednoduchých kroků, které můžete uplatňovat každý den. Zlepšeme spolu životní prostředí!

Přehodnocení: Opravdu potřebujete všechno, co si každý den kupujete?  Koupíte si někdy nějaký produkt impulzivně a nakonec ho vůbec nepoužijete a vyhodíte? Proč namísto koupě nové věci nezkusíte raději znovu použít tu, co už máte nebo nevyzkoušíte nějakou ekologičtější alternativu?

Odmítnutí: Odhoďte plastové tašky a nerecyklovatelné obaly, jakož i aerosoly a žárovky. Vybírejte si produkty od společností, které se zabývají zdravým životním prostředím. Pokuste se co nejvíce omezit používání balených produktů.

Opakované použití: Vyrábějte ručně dělané výrobky ze skleněných obalů, papíru, plastů, kovu, CD atd. Vždy používejte obě strany papíru, zbytky papíru využijte jako "šmíráky" a znovu používejte balicí papíry, abyste ochraňovali životní prostředí. Prodloužíte tak životnost těchto produktů.

Redukce: Pokuste se spotřebovat méně výrobků. Nakupujte výrobky, které můžete znovu použít, nenakupujte ve velkém, používejte dobíjecí baterie a žárovky LED nebo CFL.

Recyklace: Doma si zorganizujte váš odpad a na jeho vyhození použijte tři odpadkové koše: jeden na recyklovatelné, druhý na nerecyklovatelné produkty a třetí na organické materiály. Skleněné a kovové obaly jsou 100% recyklovatelné, proto je používejte co nejvíce. V případě produktů jako je kuchyňský olej, baterie nebo staré výrobky dbejte na to, abyste je nikdy nevyhazovali do běžného koše s odpadky. Najděte nejbližší středisko pro sběr odpadu, které tento odpad bezpečně zlikviduje.

AirFree

Kdo by nechtěl čistý vzduch?
Zlepšování ovzduší je důležitým úkolem, do kterého se může zapojit každý z nás. Vždyť kdo by nechtěl dýchat čistý a kvalitní vzduch? V dnešní době je to už běh na dlouhou trať, spolu to však dokážeme zlepšit. A zlepšit můžete jednoznačně i kvalitu vzduchu u nás doma. S mikroorganismy nacházejícími se ve vzduchu u vás doma vám pomůže skvělý pomocník – čistička - sterilizátor vzduchu Airfree, která díky své výjimečné TSS technologii a vysokému teplu zredukuje počet mikroorganismů na minimum. Chcete vědět více o fungování a výhodách čističek Airfree? Přečtěte si náš článek "
Vše o Airfree" a staňte se expertem na čisté ovzduší bez alergenů, plísní, bakterií a virů." class="more-information">více informací...

JBL Go 3 / Atraktivní přenosný reproduktor

19.12.2020
Reproduktor je vodotěsný a odolný proti prachu podle třídy IP67, takže ho můžete poslouchat v dešti, u vody a nebude mu vadit ani, když ho položíte na písek, případně když ho budete používat v extrémně prašném prostředí. Oválné pouzdro je po obvodě pokryté materiálem se strukturou hrubého plátna, s tím, že na zadní a spodní straně, na kterých bude reproduktor položený, jsou silikonové plochy, takže atraktivní strukturovaný potah se od podložky neušpiní. Integrované poutko umožňuje lehké zavěšení kamkoliv, případně nošení na opasku. Výrobce reaguje na moderní trendy, takže na nabíjení je k dispozici konektor USB-C, a protože stále více smartphonů již nemá 3,5mm konektor audio jack, JBL GO 3 nedisponuje možností připojení kabelem.

Baterii nabijete přibližně za dvě a půl hodiny a při přiměřené hlasitosti vám reproduktor na jedno nabití vydrží hrát přibližně 5 hodin. Díky podpoře bluetooth 5.1 je párování s moderními smartphohy rychlé a jednoduché. Mohu potvrdit, že technické parametry týkající se frekvenčních charakteristik a výkonu jsou seriózní. Na 110 Hz, což je na tento objem velmi dobrá hodnota, slibujících dobré podání nízkých tónů, jsem v porovnání s 1 kHz naměřil pokles jen -7 dB. Při subjektivním posuzování kvality zvuku, když jsem poslouchal hudbu různých žánrů a i zvuk v akčním filmu, mohu konstatovat, že s ohledem na malý objem a příjemnou cenu JBL Go 3 překonal moje očekávání. Je dostupný v osmi atraktivních barevných provedení.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Atraktivní design, odolnost proti vodě a prachu, dobrý zvuku
- Chybí audiokonektor" class="more-information">více informací...

JBL Quantum 800 / Ponořte sa do hry

18.12.2020
Testovaná novinka Quantum 800 vychází z vlajkového modelu Quantum One, nabízí však i bezdrátové připojení a výhodnější cenu. První, co vás zaujme hned při vybalování je velmi robustní konstrukce z kombinace kovu a matného černého plastu. Výsuvné části hlavového mostu jsou z poloprůhledného polykarbonátu. Hlavový most je z vrchní části plastový a ze spodní čalouněný a potažený jemnou koženkou. Mušle jsou kombinací černého a stříbrného plastu s měkkým čalouněním s koženkou. Vnitřní části mušlí obsahují černou mřížku, která zakrývá 50 mm dynamické měniče s velkými červenými písmeny L a R na označení levého a pravého ucha. Z vnější strany mušlí je obruba i logo podsvícené nastavitelným osvětlením RGB. Propojovací kabel mezi mušlemi má elegantní černo-červené opletení. Vzhledem k množství funkcí jsou na obou mušlích ovládací prvky.

JBL Quantum 800 je impozantní herní headset. Je bezdrátový, má programovatelné osvětlení, nabízí simulovaný prostorový zvuk, kvalitní mikrofon a dokonce slušné potlačení hluku.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Výbava, potlačení hluku, zvuk, ergonomie, zpracování
- Nic podstatného
" class="more-information">více informací...

Party přímo u vás doma: Připravte návštěvě domácí popcorn, palačinky nebo vafle!

16.12.2020
Konec roku je neodmyslitelně spjat s oslavami vánočních svátků i Nového roku. Čas setkávání a příjemných konverzací můžete podtrhnout i domácími dobrotami. Pro jejich přípravu navíc nemusíte plýtvat časem ani energií. Vše za vás snadno a během několika mála chvilek zvládnou připravit praktičtí pomocníci Ariete z rodiny Party Time.

Popcorn nikdy nechutnal lépe
Popcorn si řada z nás neodmyslitelně spojuje s kinem nebo poutěmi. Co takhle si ale tuhle křupavou dobrotu připravit v pohodlí domova? S tím vám jednoduše pomůže další zástupce rodiny Ariete Party Time – popcornovač vyvedený v retro stylu padesátých let, který se může pochlubit kompaktními rozměry, stejně jako dokonalým designem a perfektním výkonem.

Popcorn si doma snadno připravíte i bez použití tuku. Jednotlivá zrníčka kukuřice totiž promění v křupavou lahůdku pouze horký vzduch, což ocení zejména milovníci zdravějších pochutin a ti, kteří si hlídají štíhlou linii. K dispozici je i lžíce pro jednoduché porcování a plnění. Popcornovač je navíc plně rozebíratelný, což usnadňuje následné čištění a jeho údržbu.


Vafle prpléo ty největší gurmány
Náš přehled praktických retro společníků z rodiny Ariete Party Time dnes zakončíme stylovým elektrickým vaflovačem, který opět skvěle ladí do designu padesátých let. Připravit s jeho pomocí můžete klasické či belgické vafle během několika mála chvilek. Vaflovač je opatřen světelným indikátorem, který vás informuje o tom, že je spotřebič připravený k přípravě lahodné pochoutky.


Příkon vaflovače činí 700 W a pro snadnější přípravu a údržbu je opatřený nepřilnavými deskami i prostorem pro uschování kabelu. Nechybí ani bezpečnostní pojistka v podobě inteligentního zamykání, které chrání nejmenší kuchtíky před nepříjemným popálením." class="more-information">více informací...

Skladování vánočního cukroví: To suché potřebuje dýchat a čokoláda nesnese mráz

15.12.2020
Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá posledních pár dnů. A protože si řada z nás nedokáže představit Vánoce bez voňavého cukroví, spoustu domácností plní v těchto dnech vůně lineckého, vanilkových rohlíčků, perníčků a dalších laskomin. Víte ale, jak uchovat cukroví čerstvé a chutné až do konce roku? Máme pro vás několik praktických tipů!

„Suché“ cukroví musí změknout
Mezi typické „suché“ druhy cukroví patří linecké nebo třeba perníčky, které potřebují čas na to, aby změkly. Proto je ukládejte do papírových krabiček nebo přepravek vyložených ubrouskem, kde budou mít dost času změknout. Pokud by se vám přece jen pár dnů před Štědrým dnem zdálo, že cukroví není dostatečně měkké, vložte k němu rozkrojené jablko nebo kousek čerstvého chleba. Tahle vychytávka „pustí“ k cukroví vlhkost a to proto rychleji změkne. Nezapomeňte jablko nebo chléb co druhý den měnit.

Náš tip: Pokud pečete sušenky nebo perníčky, po změknutí je přesuňte do speciální dózy nebo krabičky, kde se k nim nedostanou nepříjemné pachy, které by mohly požitek z konzumace vánočních dobrot zkazit.  
Krémové cukroví, kokosky a pusinky si s vlhkem nerozumí

Kromě „suchého“ cukroví ale řada z nás připravuje taky to, které se plní nejrůznějšími druhy krémů, marmelád nebo polev. Typickým příkladem jsou kokosky, sněhové pusinky a krémové nebo nepečené cukroví, kterému pro změnu vlhkost dobře nedělá.

A tady se dostávají ke slovu praktiční pomocníci, se kterými vám vánoční cukroví vydrží chutné a čerstvé nejen do Vánoc, ale klidně až do nového roku. Řeč je samozřejmě o vakuovacích boxech a dózách Status, ve kterých za pomocí manuální nebo elektrické pumpy vytvoříte vakuum, díky kterému se k cukroví nedostane vlhkost, ani pach z lednice či spíže.

Cukrovinky

Měli byste vědět: Pokud pečete bezlepkové cukroví, myslete na to, že musí být od druhů s moukou striktně oddělené. To samé platí také pro prkénka, vykrajovátka nebo válečky, které je potřeba před použitím důkladně očistit. I stopové množství lepku totiž může celiakům vadit.

Čokoládové cukroví na mráz nepatří
Pokud jste napekli více cukroví, než dokážete během Vánoc zkonzumovat, možná vás překvapí, že některé druhy můžete bez obav zamrazit. Opět použijte vakuovací boxy nebo dózy Status, zbavte prostor vzduchu a takto upravené cukroví uložte do mrazničky. Jen si dávejte pozor na druhy s čokoládovou polevou. Těm totiž mráz nesvědčí a poleva by mohla popraskat. Problémem můžou být i příliš tučné kousky cukroví, které by mohly pro změnu delším mražením zežluknout. Zmrazené kousky cukroví můžete třeba na jaře vytáhnout a připomenout si tak kouzelnou vánoční atmosféru." class="more-information">více informací...

Víte, které mikroorganizmy se běžně nacházejí ve vzduchu?

13.12.2020
Jedním z nejběžnějších triků, které používají scénáristé v hororových filmech na vystrašení publika, je strach z neznámého. Vědí, že lidé se bojí toho, že ve tmě na nich může číhat cokoli a jejich primární reakcí bude tzv. reakce "Bojuj nebo uteč!" Jak se ale ukazuje, nebezpečí nepředstavuje pouze tma. Jen během čtení těchto řádků se ve vzduchu vznášejí tisíce až miliony malých živých bytostí. Tyto bytosti se nazývají mikroorganismy, protože jsou mikroskopické nebo příliš malé na to, abychom je pouhým okem viděli. Navzdory své malé velikosti, mohou být tyto běžné mikroorganismy nacházející se ve vzduchu pro zdraví vaší rodiny nebezpečné. Ve vzduchu se může nacházet mnoho drobných organismů a je přímo nemožné je všechny pojmenovat. No nejběžnější spadají do čtyř kategorií.

bakterie
Bakterie jsou jednobuněčné organismy, které se vyskytují v mnoha podobách. Některé z nich mohou být nebezpečné pro vaše zdraví. V některých případech se mohou tyto organismy vznášet ve vzduchu i několik týdnů. Nejenže je pak dýcháte, ale mohou se dostat i do vašeho jídla, na pokožku a kamkoli si jen umíte představit. Zatímco některé bakterie jsou neškodné, jiné mohou vést k vážným infekcím, proto je důležité co nejvíce omezit jejich počet.

viry
V současnosti je v mysli každého z nás především jeden virus - COVID-19. Ačkoli tento virus představuje velkou hrozbu, není jediný, před kterým bychom měli být obezřetní a před kterým bychom se měli chránit. Existuje více než 200 druhů virů, o kterých je známo, že infikují lidi. Různé viry mohou žít ve vzduchu či na površích různě dlouhou dobu a způsobovat respirační onemocnění jako je nachlazení či chřipka.

houby
Každý zná nebezpečí plísní, ale existuje mnoho druhů hub, které mohou být v ovzduší škodlivé. Ve skutečnosti existuje 144 000 známých druhů hub, ačkoli ne všechny z nich představují rizika pro zdraví. Zatímco houby rostou na površích, spóry se mohou odpojit a šířit se vzduchem. Tyto spóry se mohou opět usadit na površích a pěstovat nové kolonie hub. Přesněji řečeno, můžete vdechnout spóry, ze kterých můžete onemocnět, pokud se dostanou do vašich plic. To může vést k respiračním onemocněním jako je zápal plic, zejména u osob, které již mají problémy s dýcháním.

roztoči
Roztoči jsou drobné organismy, které jsou součástí rodiny pavoukovců. Tito malí tvorové uvolňují alergeny, zejména prostřednictvím jejich výkalů. Naneštěstí se tyto alergeny dostávají do vzduchu a různými způsoby se dostávají i do těla člověka. Mohou vést k alergickým reakcím jako je kýchání, kašlání či mohou způsobit dokonce astma.

AirFree

Jak se chránit?
Pokud se vám až zježila pokožka z myšlenky, co všechno se nyní může nacházet ve vzduchu, který dýcháte, nejste sami. Skvělou zprávou je, že proti tomu můžete bojovat s vysoce kvalitní čističkou -sterilizátorem vzduchu Airfree. Tyto čističky - sterilizátory vás zbavují neviditelných hrozeb nacházejících se ve vzduchu a udržují vás a vaši rodinu zdravější. Ptáte se jak? Rychle, jednoduše a prakticky bezúdržbově (nevyžadují výměnu filtru). Hravě si poradí s bakteriemi, vzdušnými alergeny, plísněmi, viry a jinými mikroorganismy. Srdce zařízení tvoří topné těleso, které při teplotě 200 ° C spolehlivě spálí všechny nežádoucí škůdce poletující v ovzduší. Stačí zapojit do zásuvky a užívat si bezpečný vzduch ve vaší místnosti.

Pokud se chystáte zbavit mikroorganismů ze vzduchu, který dýcháte, neváhejte se seznámit s čističkami - sterilizátory vzduchu Airfree ještě dnes. Více informací o tom, jak vybrat tu správnou čističku vzduchu, si můžete přečíst zde." class="more-information">více informací...

Skladování bramborového salátu a dalších vánočních dobrot má svoje pravidla

12.12.2020
Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá posledních pár dní. Pokud si nedokážete představit štědrovečerní večeři bez oblíbené polévky, bramborového salátu a ryby, asi budete řešit, jak případné zbytky uchovat tak, aby vám po následné konzumaci neproměnily žaludek a střeva ve válečné bojiště. Skladování bramborového salátu, ryb, obalovaného řízku nebo třeba cukroví má svoje pravidla. Znáte je všechny?

Bramborový salát: Majonéza je zrádná, cibule zrádnější
Mnoho z nás se domnívá, že největším problémem je z hlediska trvanlivosti bramborového salátu majonéza. To ale není úplně tak pravda. Pokud použijete tu průmyslově vyrobenou, která musí ze zákona projít pasterizací, jenž zničí veškeré zárodky mikroorganismů, nemusíte se o trvanlivost salátu obávat. Většina majońez navíc obsahuje nejrůznější konzervanty, zabraňující rychlé zkáze.

Poněkud překvapivým problémem je paradoxně cibule, resp. šťáva, která z ní při krájení vytéká. Proto je dobré cibuli spařit horkou vodou a následně ji opláchnout ve studené. Pokud potřebujete, aby vám salát vydržel co nejdéle, cibuli úplně vynechejte. Salát vždy připravujte v čistém a hygienicky nezávadném prostředí a vyvarujte se rozšířeného nešvaru v podobě ochutnávání salátu lžící, kterou do něj následně znovu vrátíte.

Hotový salát je potřeba uchovávat uvnitř ledničky v čistých boxech nebo krabičkách, do kterých se v ideálním případě nedostane přebytečný vzduch.  K tomu vám skvěle poslouží praktické vakuovací dózy a boxy značky Status, díky kterým prodloužíte trvanlivost salátu o několik dlouhých dnů. Zatímco běžná lhůta pro skladování salátu činí 3 – 4 dny, díky vakuovacím dózám si můžete na salátu pochutnávat o poznání déle.

Status, vianočný šalát

Kapra a cukroví můžete klidně zamrazit
Pokud jste si letos přinesli z obchodu nebo výlovu rybníka pořádně macatého šupináče a už teď víte, že ho během Vánoc nezvládnete celého zpracovat, oddělte si jen několik porcí a zbývající zamrazte. Ideálně k mrazení opět použijte vakuovací boxy Status, díky kterým zůstane kapr i po rozmražení chutný a čerstvý. Jakmile z dózy nebo boxu odsajete přebytečný vzduch, kapr vám v mrazáku vydrží klidně i několik měsíců.

To samé platí taky pro některé druhy cukroví. Bez obav můžete zamrazit to bez náplně, které vložíte do vakuovacího boxu, kde v mrazáku vydrží klidně i půl roku. To vše samozřejmě bez toho, aby se k cukroví dostaly další pachy nebo vlhkost, která by křehkým kouskům rozhodně neprospěla.

Pamatujte ale na to, že existují ale i druhy a potraviny, kterým mrazení nesvědčí. Jde především o cukroví s vysokým podílem tuku nebo čokolády, které by mohlo během mrazení zežluknout. Do mrazničky nedávejte ani výše zmíněný bramborový salát nebo jiné pokrmy s majonézou." class="more-information">více informací...

Jak se starat o rychlovarnou konvici? 5 rad a tipů pro vás

11.12.2020
Věděli jste, že první rychlovarná konvice pochází z daleké Mezopotámie a s tou dnešní byste si ji pravděpodobně vůbec nespojili? Byla z kameniny, kterou postupně nahradily konvice z odolnějších a méně křehkých materiálů. Vůbec první „moderní“ konvice se ale v našich kuchyních objevila až v roce 1893. Byla ale velmi nepraktická, protože topné tělísko nebylo možné ponořit do vody. Dnešní možnosti varných konvic jsou přece jen o něco zajímavější a komfortnější. Je ale potřeba vědět, jak o konvici správně pečovat, aby nám vydržela sloužit pokud možno co nejdéle.

Správná péče v pěti jednoduchých krocích
Mezi rychlovarné konvice prověřené léty i spokojenými zákazníky patří nepochybně značka Zelmer. Ta se může pochlubit designovými kousky, které budou slušet moderní i rustikálně zařízené kuchyni.

Mezi největší přednosti těchto konvic patří nepochybně jejich obrovský příkon (2 200 W), stejně jako filtr proti vodnímu kameni nebo ochrana proti provozu bez vody.

Aby vám ale konvice (nejen ty od značky Zelmer) sloužily několik dlouhých let, je potřeba vědět, jak o ně správně pečovat. Tady je pět tipů:
1. Vařte jenom tolik vody, kolik (s)potřebujete: Potřebujete si zalít kávu nebo čaj a vaříte kvůli tomu plnou konvici vody? Nedělejte to! Nejen, že je takové používání konvice krajně neekonomické, správným množstvím vody také ochráníte dno konvice před nečistotami a ulpívajícím vodním kamenem, který se bude tvořit ze stojaté vody.
2. Přebytečnou vodu vylévejte: Pokud vám v konvici přece jen nějaká voda zbyde, přelijte ji třeba do konve na zalévání květin. Zalít si totiž čaj nebo kávu vodou, ve které „plave“ vodní kámen nebo další nečistoty asi není úplně to pravé ořechové.
3. Používejte filtrovanou vodu: Pokud používáte konvici, která není vybavená speciálním filtrem proti tvorbě vodního kamene, nalívejte do ní přefiltrovanou vodu za pomocí některé z moderních filtračních konvic. Vodní kámen je totiž prevít, který prodlužuje dobu nutnou k ohřátí vody a také snižuje životnost varné konvice. V extrémním případě totiž hrozí riziko přehřátí a nevratné poškození spotřebiče.
4. Konvici nepřeplňujte: Pokud potřebujete větší množství horké vody, nikdy konvici nepřeplňujte. O tom, kolik vody se v ní aktuálně nachází, vás informuje praktický indikátor. Pokud byste do konvice nalili víc vody, než je nutné, může dojít k jejímu vystříknutí a následnému úrazu vroucí tekutinou.
5. Pravidelně údržba je nezbytná: Čas od času je potřeba konvici vyčistit. Vyvarujte se ale raději použití příliš agresivních prostředků (např. octa), které mohou poškodit topnou spirálu konvice a použijte spíše moderní odvápňovače, které seženete v obchodě nebo e-shopu za pár korun.

Ako sa starať o rýchlovarnú kanvicu? 5 rád a tipov pre vás

Pokud budete dodržovat následující rady a opatření, bude vám rychlovarná konvice sloužit mnoho dlouhých let bez toho, aby vás během přípravy ranní kávy nebo oblíbeného šálku čaje nechala – lidově řečeno „na holičkách“. Pokud vás zajímají další tipy, jak o konvici pečovat, koukněte na jeden z našich dřívějších článků." class="more-information">více informací...

Inhalace Vincentky jako účinná pomoc při respiračních onemocněních

10.12.2020
Vincentka vyvěrající v údolí Luhačovického potoka, je jednou z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších minerálních vod v Česku a na Slovensku. Tahle zbytková mořská voda, která zůstala více než 60 milionů let zakonzervovaná v třetihorním vrásnění a sopečné činnosti, má stimulující léčivé účinky. Ty můžete snadno podpořit vhodným způsobem aplikace. Třeba inhalací…

Celá periodická soustava prvků
Bez nadsázky můžeme říct, že takhle přírodní minerálka v sobě obsahuje téměř celou periodickou tabulku prvků. Silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, obsahuje třeba také ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

Málokdo taky tuší, že je to právě tahle minerálka, která se svým složením blíží osmolalitě (počet rozpuštěných částic) lidské krve a nitrobuněčných tekutin. Proto najde široké spektrum užití zejména při léčbě respiračních onemocnění. Je  ale potřeba vědět, jak z ní dostat maximum účinných látek.

Co všechno Vincentka umí a jak ji užívat?
Takhle minerální voda má neuvěřitelně bohaté spektrum využití. Například na jaře nám pomáhá překonávat jarní únavu, v létě všem, kteří sportují a aktivně využívají volný čas, pomáhá dodáním potřebných solí a minerálů regenerovat, a na podzim a v zimě pak vytvoří hráz proti virům, bacilům a dýchacím problémům.

Vincentku můžete užívat nejen přímo z lázeňských pramenů vyvěrajících ve zmíněných Luhačovicích, ale také už lahvovanou nebo ve formě nosních sprejů, past, tablet nebo třeba krémů. Pokud ji chcete užívat preventivně, naordinujte si 15 až 20 dní pitné kúry, během které budete popíjet 2,5 – 3,5 dl Vincentky dvakrát denně.

Dalším způsobem, jak z Vincentky dostat do těla maximum účinných látek je i inhalace. S tou vám pomohou moderní inhalátory italského výrobce Laica, které se postarají o vpravení léčiva na správné místo rychlou a komfortní formou.

Vincentka

5 důvodů, proč inhalovat Vincentku:
1. Účinný způsob prevence chřipky i nachlazení
2. Příjemná a účinná metoda, jak léčit rýmu, nachlazení, onemocnění hlasivek a další nemoci
3. Způsob, jak využít přírodních látky bez zbytečné chemie a léků
4. Komfortní a jednoduchá metoda léčby i prevence
5. Ideální způsob relaxace po náročném dni

Inhalace minerální vody je léčebným postupem, při němž pacient vdechuje páry minerálních vod a tím do těla dostává prospěšné minerály. Metoda je vhodná jak pro alergiky, tak i astmatiky a osoby trpící onemocněním dýchacích cest. Jde také o způsob, jak léčit rýmu a nachlazení, stejně jako účinnou prevenci, jak těmto nemocem předcházet. To vše navíc ve společnosti italského pomocníka Laica, který se postará o to, aby byla inhalace příjemná a maximálně účinná." class="more-information">více informací...

6 vánočních tipů od JBL

10.12.2020
Vybrat vánoční dárek nikdy nebylo jednoduché, proto jsme pro vás připravili několik vánočních tipů. Herní sluchátka pro milovníky her, sportovní sluchátka pro sportovce a řadu dalších nápadů naleznete níže.

Rádio, jak ho neznáte
DAB rádio, které lze směle používat i jako běžný bluetooth reprák hledejte v obchodech pod názvem JBL Tuner 2. Určitě potěší každého chataře, či prarodičů (tlačítka jsou dostatečně velké). Nechybí mu voděodolnost a 12-hodinová výdrž. Pokud hledáte větší a výkonnější DAB rádio, hledejte JBL Tuner XL.

Vianočné tipy JBL

Partner na novoroční předsevzetí
Sportovní True Wireless sluchátka budou určitě věrným společníkem, každému kdo si dá novoroční předsevzetí, že se bude více hýbat. Top sportovním modelem je JBL Endurance Peak II, který vydrží opravdu všechno. Z ucha jen tak nevypadnou, déšť ani sníh mu dělat problém nebudou a hudbu si užijete s pořádnými basy. Pokud hledáte sportovní model vhodný i na běžné nošení, mkrněte na JBL Reflect Mini NC.

Vianočné tipy JBL

Pro něžné pohlaví
Sestru, přítelkyni, partnerku či kamarádku jistě potěší růžové JBL-ko. A které růžové produkty se opravdu povedly? Z kategorie True Wirless sluchátek za nás bodují JBL Live Free NC +. Z repráků nová generace JBL GO 3.

Vianočné tipy JBL

Na dlouhé zimní gejmerské večery
Abyste si užili hraní her naplno, potřebujete k němu pořádný zvuk. JBL přišlo koncem léta se zcela novou herní řadou JBL Quantum. Vybrat si lze od úplně základních sluchátek až po profesionální. Milovníci reproduktorů si také přijdou na své u modelu JBL Quantum Duo.

Vianočné tipy JBL

Pro JBL fanouška
Toho by samozřejmě potěšilo cokoliv od JBL. No myslíme si, že nový JBL Xtreme 3 a JBL GO 3, které přišly s novým trendovým designem, stojí opravdu za to. Po zvukové stránce se opět posunuly o krok vpřed a s novým stupněm odolnosti IP67, budou moci projít rovnou sněhovým testem.

Vianočné tipy JBL

Všechny JBL produkty naleznete u
našich autorizovaných prodejců." class="more-information">více informací...

JBL Tune 225 TWS / Hudba do každé kapsy

10.12.2020
Testovaná novinka nahrazuje n nabídce JBL model Tune 220TWS. Sluchátka přicházejí s ještě menším pouzdrem a s podobným designem ve tvaru hokejky, který připomíná sluchátka Apple Airpods. Více než sluchátka mě v prvním momentě zaujalo nabíjecí pouzdro, ve kterém se dodávají a které je jedno z nejmenších, s jakým se můžeme v současnosti u sluchátek setkat. Přesto má baterii, která dokáže zabezpečit nabíjení až na dalších 20 hodin hraní, takže sluchátka nabídnou až celkem 25 hodin hraní. To je o 7 hodin více než u předchůdce. Je to výborný poměr mezi velikostí a výdrží.

Ovládání je zabezpečené miniaturními tlačítky na obou sluchátkách, která mají středně těžký chod, takže nehrozí jejich náhodné stlačení. To považuji za výhodu oproti řešením s dotykovými plochami, u kterých si často přepnete funkce bez toho, abyste to chtěli. Ovládání se omezuje jen na přeskakování skladeb a zastavení/spuštění přehrávání. Vcelku musím konstatovat, že mě sluchátka oslovila. I když mi osobně nevyhovuje jejich ergonomie, po stránce zvukové kvality podávají velmi dobrý výkon a také velmi oceňuji jejich miniaturní konstrukci, díky které můžete pouzdro bez problémů nosit v kapse. Dostatečná je i jejich výdrž. Sluchátka se budou včetně pouzdra dodávat v osmi barevných variantách, z toho dvou průhledných.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Zvuk, praktické pouzdro, výdrž, USB-C
- Pro někoho horší ergonomie

HODNOCENÍ: 9/10
" class="more-information">více informací...

Archiv